1. YAZARLAR

  2. Psk. Özkan Göğercin

  3. Ek Yerleştirmede Sizi Neler Bekliyor?
Psk. Özkan Göğercin

Psk. Özkan Göğercin

Yazarın Tüm Yazıları >

Ek Yerleştirmede Sizi Neler Bekliyor?

A+A-

Merhaba sevgili arkadaşlar. Eylül'ün ortasına doğru yavaş yavaş geliyoruz artık. Sizlerden özellikle, ek yerleştirmenin tam olarak hangi tarihte yapılacağı ile ilgili sorular bana geliyor. Bu konuda sizlerin en iyi yapacağı şey, ösym web sitesini düzenli olarak takip etmenizdir. Ben düzenli aralıklarla siteye giriyorum ve ek yerleştirme ile ilgili gelişmeler olursa size iletmeye çalışıyorum. Yalnız, tarih konusunda çok merakta ki öğrenciler için kesin bir tarih veremem ama, büyük olasılıkla ekim'in ilk haftasında ek yerleştirmelerin yapılması bekleniyor. ilk hafta olmazsa, ikinci haftasında da yapılabilir ama ondan sonrasını kesinlikle geçmez, çünkü üniversitelerde eğitim başlamış ve devam ediyor olacaktır.

Sizlerin aklına takılan bir nokta ise, yayımladığım ek kontenjana açık bırakan bölümler ile ilgili. Bu bölümleri ben size ösym web sitesinden inceleyip yayımladım, yani orada ne yazıyorsa o. Birçok arkadaşımız, EA bölümünden neden açık yok diye tepkide bulundular ama, ilk tercihlerde genelde EA bölümlerine öğrenciler yerleştiler. Ancak, unutmayın ki, ek kontenjan kılavuzunda, kayıt yaptırılmayıp açık bırakan ve yeni açılacak olan EA bölümlerini göreceksiniz. Bu sözüm SAY ve SÖZEL puan türleri içinde geçerli. Bir başka değineceğim nokta ise, ek yerleştirmeye açık bırakan sayısal ve dil bölümleri için. Dikkat edersiniz ki, fizik, kimya, biyoloji ile, fransızca, almanca dil bölümleri en çok açık bırakan bölümler olarak göze çarpıyor. Bu bir anlamda gösteriyor ki, bu bölümlerin geleceği konusunda öğrenciler çok güvenmiyorlar ve seçmiyorlar. O yüzden siz tercih yapacak olan adayların, bu noktada iki kez düşünmesini öneriyorum.

Aklınıza takılan bir, iki konuya değindikten sonra, şimdi ek yerleştirmede sizlerin neleri beklediğine geçiyoruz. Öncelikle şunu belirteyim, ek yerleştirme kılavuzunu, aynı ilk tercih kılavuzunda olduğu gibi, okulların başvuru merkezinden temin edeceksiniz. Ayrıca, ösym web sitesinden kılavuzu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu yerleştirmede 24 tercih yerine 8 tercihte bulunma hakkına sahip olacaksınız. O yüzden tercihte bulunurken, çok ama çok iyi düşünmelisiniz. Eğer kazanıp, daha sonra size uygun olmadığını düşünüp gitmezseniz, seneye sınava girdiğiniz zaman okul puanınız yarı yarıya düşmüş olacaktır. Bu da bir anlamda üniversite kazanma şansınızı 1 yıl erteleme anlamına gelecektir. Lütfen, bu konuda tercih yaparken dediğim gibi çok ama çok iyi ve dikkatli düşünün. Bu arada tercihlerinizi hem başvuru merkezlerinden, hem de kendiniz  yine internet üzerinden bireysel olarak yapabilirsiniz. Ancak size tavsiyem, tercihlerinizi başvuru merkezlerinden yapmanız ve tercihlerinizi garantiye almanız olacaktır.

Tercihlerde bulunurken, 4 yıllık fakültelerde puanınıza eşit ve puanınızın altındaki bölümleri tercih etmeniz gerekiyor. Bu noktada bazı arkadaşlarımız, bu kuralı es geçip, belki gelir umuduyla yanlış tercihte bulunuyorlar. Fakat hem o bölüme yerleşemiyorlar, hem de kısıtlı olan tercih haklarını da boşa harcamış oluyorlar. O yüzden bu konuda sizin değil ösym'nin dediği daha önemli olacaktır. 2 yıllık yüksekokul tercihinde bulunurken, 4 yıllıklarda olduğu gibi bir kural yok, sizler ea-1, söz-1 ve say-1 puan türünde puanınızın üstünde,altında ya da puanınıza eşit olan bölümleri tercih edebileceksiniz.

Kılavuzu incelerken, karşılaştığınız yeni açılan bölümler ile sizlere listesini verdiğim açık bırakan bölümleri, tercih listenizde istediğiniz sırada bulundurma hakkına sahipsiniz. Yalnız unutulmaması gereken nokta, sizin gibi birçok aday tercihte bulunacak, yani rakipleriniz sizi yalnız bırakmayacaktır. Bir diğer husus ise, bölümlerin puanları olmasa da biraz daha iyi üniversitelere yerleşmek için de puanınızın da çok düşük olmaması da gerekiyor.

Yazımı tamamlamadan önce, siz adaylara son bir sözüm olacak. Şu an aklınızın çok karışık olduğunu biliyorum ve aklınızda düşünmediğiniz bölümleri de düşünmeye başladığınızı da. Herkes gibi ben de size "dünyanın sonu değil" demeyeceğim, çünkü birçok öğrenci için gerçekten kazanmaları çok ama çok önemli, kazanamadıkları takdirde onlar için yeniden toparlanmak, sıkıntılarla uğraşmak çok zor olacak. Fakat sizden tek isteğim, son ana kadar umudunuzu yitirmeden, tercihlerinizi teslim etmeniz olacaktır. İnşallah kazanan taraf hep ama hep siz olursunuz, ve umarım şimdiye kadar verdiğiniz emekler boşa çıkmaz ve kaderiniz ve kısmetiniz sizi bu son fırsatta üniversitenin kapısına götürür. Lütfen, şimdi "ya kazanamazsam" diye düşünmeyin, "kazanmayı" düşünün ve sonuna kadar da gidin.

Gelecek yazımda ek yerleştirme ile ilgili yazılarıma devam edeceğim. Tekrar görüşmek dileğiyle..

Bu yazı toplam 15884 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
34 Yorum