1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. Domuz gribi ile ilgili haberler, aileler ve çocukları kaygılandırıyor

Domuz gribi ile ilgili haberler, aileler ve çocukları kaygılandırıyor

Hemen her gün televizyonlarda domuz gribi ile ilgili sayısız haberler, aileler ve çocukları ciddi bir biçimde kaygılandırıyor.

A+A-

Hemen her gün televizyonlarda domuz gribi ile ilgili sayısız haberler, aileler ve çocukları ciddi bir biçimde kaygılandırıyor. Ancak uzmanlar, grip ile alakalı doğu bilgilendirme yapmanın, pek çok kişinin hastalanmasını önleyeceği görüşünde. Uzmanlar, özellikle de çocukların, yaş gruplarına göre yapılacak doğru bilgilendirmelerle, ortaya çıkan bazı kaygıların ortadan kalkacağını düşünüyor.

Domuz gribi tehlikesi baş gösterdiğinden bu yana, vatandaşlar, virüsün nasıl tehlikeli sonuçlar doğuracağına dair ciddi endişe taşıyor. Tehlikelerle ilgili bilinçlenmek ve önlem alma konusunda doğru bilgilendirilmek pek çok kişinin de hasta olmasını önleyebiliyor. Ancak, hedefini aşan bazı bilgilendirmeler, birey ve aileleri de paniğe sürükleyerek, başka sorunlara zemin hazırlıyor.

Özellikle çocuklarda, başta okul fobisi, panik atak, okul performansı ile ilgili sorunlar, çeşitli fobiler ve takıntılar gibi çeşitli kaygı sorunlarının temelinde de domuz gribinin oluşturduğu korku yer alıyor. Uzmanlar, çocukların domuz gribi kaygısıyla başa çıkmalarını sağlayabilmek için doğru bilgilendirmenin yapılmasının son derece önemli olduğunu düşünüyor.

Psikoloji İstanbul Danışmanlık Merkezi uzman psikologlarından Filiz Kaya, çocukların hem virüsten korunmalarını sağlayacak hem de kaygı düzeylerini belli bir seviyede tutabilecek yaşlarına uygun bilgilendirmeyi yapmanın ailelerin elinde olduğunu belirtiyor. 3-6 yaş grubu çocukların bilgilendirilmesi noktasında sabırlı olunması gerektiğinin altını çizen Kaya, "Küçük çocuklar endişelendikleri konuları hemen açma eğiliminde değillerdir. Bu nedenle konuşmak istediklerini belirtilen ipuçlarına önem verin. Küçük çocuklar bir iki soru sorup oyun oynamaya devam eder, sonra yeniden gelip kalan sorularını sorarlar. Kendisi sormadan çok sayıda bilgi vermemeye özen gösterin. Aksi taktirde kaygılanmalarına neden olabilirsiniz." diyerek uyarıda bulunuyor.

7-9 yaş arası çocukların kısa ve basit açıklamalara ihtiyaçları olduğunu kaydeden Kaya, mikroplardan korunmak için yapılacak genel temizlik kurallarının da kolaylıkla öğretilebileceğini söylüyor. 10-12 yaş grubu çocukların gerçekle, kurguyu ayırma konusunda desteğe ihtiyaçları olacağını vurgulayan Kaya, "Özellikle hastalığın yayılma yolları ve nasıl koruma tedbirleri alınması gerektiğini çocuğunuzla ayrıntılı olarak konuştuğunuza emin olun." diyerek, konunun önemine dikkat çekiyor.

13 yaş üstü çocukların, konuyu yetişkinler gibi anlayabileceklerini ifade eden Kaya, "Bu yaştaki çocuğunuzu H1N1 virüsü ile ilgili ayrıntı ve doğru bilgi alabileceği web sitelerine yönlendirebilir, makaleleri birlikte okuyarak tartışabilirsiniz. Bu yaştaki çocuklara karşı özellikle net ve dürüst açıklamalarda bulunduğunuzdan emin olmalısınız. Merak ettikleri her bilgiye sahip olmaları, kontrolün kendilerinde olduğunu hissetmelerini sağlayacak ve böylelikle yıkıcı düzeyde kaygı yaşamalarını önleyecektir." açıklamasında bulunuyor. Kaya, ailelerin özellikle bazı konuları özellikle vurgulamasını istiyor.

Herkesin domuz gribi olmayacağının, virüs bulaşsa bile bir çok insanın iyileşebildiğinin vurgulanması gerektiğine dikkat çeken Kaya, virüsün yayılmasını önlemek ve sağlıklı kalmak için yapılacak pek çok şeyin olduğunu anlatıyor.

(CİHAN)

Bu haber toplam 1849 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.