1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. “Doğumdan Ölüme  Psikolojik Süreçler, Psikoloji”

“Doğumdan Ölüme  Psikolojik Süreçler, Psikoloji”

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğretim görevlisi Şebnem Güldal Kan tarafından 2 bölümünün yazıldığı “Doğumdan Ölüme  Psikolojik Süreçler, Psikoloji” adlı kitap yayımlandı.

A+A-

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, editörlüğünü Mehmet Yapıcı'nın üstlendiği ve yazımında 14  bilim insanının  katkı koyduğu kitapta, Şebnem Güldal Kan tarafından altıncı bölüm olan "Öğrenmenin Doğası ve Gelişimi" ile on üçüncü bölüm olan "Kişilik" başlıklı konular yer alıyor.15 bölümden oluşan Psikoloji Kitabı; Psikoloji Biliminin Sosyal Arka Planı ve Tarihsel Gelişim Süreci, Psikolojinin Bilimsel Doğası ve Yöntem Sorunu, Davranışın Doğası, Örnek Olaylar Üzerinde Savunma Mekanizmaları, Duyum ve Algısal Süreçler, Öğrenmenin Doğası ve Gelişimi, Bellek: Unutmanın Hafifliği Mi Hatırlamanın Ağırlığı Mı?, Bilişsel Psikoloji, Zeka ve İnsan, Doğumdan Ölüme Gelişim, Motivasyonun Gerekliliği, Stres ve Yaşam, Kişilik, Psikolojik Bozukluk ve Yaşam, Terapi Süreçleri üzerine uygulamalı Analiz bölümlerini içeriyor.Kitaba; Cafer Yılmaz, Davut Hotaman, Fatma Kırımlı Taşkın, Gökçe Kurt, Gülden İrevül Kızbes, Meral Kılıç, Miray Özözen Danacı, Neşe Başak, Özge Pınarcık, Selin İkiz, Şeyda Uncu, Yasemin Kılıçgün Dilekay, Zahide Tonga tarafından katkı yapıldı.

İnsanoğlunun Yaşam Boyu Gelişimsel Süreci İrdelendi…Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim görevlisi Öğretim görevlisi Şebnem Güldal Kan, kitapta kaleme aldığı bölümlerle ilgili olarak, insanoğlunun yaşam boyu gelişimsel sürecine değinildiğini söyledi. Şebnem Gül Dal Kan şunları kaydetti: "Yaşam boyu insanoğlunun gelişimsel bakış açısına göre gelişim. Döllenmeden ölüme dek yaşamın her bir döneminde, yaşanılan kritik dönem ve gelişim görev değişimi kişilik gelişiminin belirleyicisidir. Kişilik bir bireyi diğer bireyden ayırt eden özelikler bütünüdür. Bu özellikler Bilişsel, Duygusal ve Psikomotor devinimseldir. Bu özellikler her bir bireyin yaşantısında ardışık ve zamandaşlık bir ilerlemede farklılık içerisinde gelişim göstermektedir. Bu farklılığa öğrenme de eşlik eder. Öğrenme bireyin yaşantı ürünü içerisine var olan kalıcı izli bilgi, beceri, strateji, inanç, tutum, davranışın kazanımı ve değiştirilmesidir.” Şebnem Güldal Kan, sözlerinin sonunda kitabın yayımlanmasına katkı koyan herkese  teşekkürlerini sundu.

Kaynak:www.detaykibris.com

Bu haber toplam 1887 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.