1. HABERLER

  2. KADIN SAĞLIK

  3. Doğum kontrolünde yeni yöntemler

Doğum kontrolünde yeni yöntemler

Sadece 3 ayda bir yapılan, yani yılda dört kez tekrarlanan iğne ile doğum kontrol haplarının koruma oranları ile aynı oranda bir doğum kontrolü sağlamak mümkün.

A+A-

RealAge & MİLLİYET.COM - Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Doğum Uzmanları doğum kontrol yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

İğne ile korunma nasıl bir doğum kontrol yöntemidir? Bu iğnenin içeriğinden bahseder misiniz?

ABD’de 1992’den bu yana kullanılan bu yöntem hap almayı unutan hanımlar için ideal bir çözüm. Çünkü sadece 3 ayda bir yapılan, yani yılda dört kez tekrarlanan bu iğne ile doğum kontrol haplarının koruma oranları ile aynı oranda bir doğum kontrolü sağlamak mümkün.

Türkiye’de de varolan bu ilacın içeriğinde progesteron hormonu var ve estrojen hormonundan muaf. Bir iğnenin koruması yaklaşık 14 hafta sürmekte, ancak yine de 12 haftada bir bu iğnenin tekrarlanması önerilmekte. % 99 koruyucuğu olan bu iğne yumurtlamayı baskılayarak etkili oluyor. Bunun yanısıra rahimağzındaki sıvı tabakayı kalınlaştırıyor ve embriyonun tutunacağı endometrium dediğimiz rahimiçi tabakanın da yapısını değiştiriyor.

İğne ile korunma ne kadar güvenilir bir yöntem?

Koruyuculuğu tüp bağlama yöntemi olan sterilizasyon ameliyatları ile eşdeğer düzeyde. Epilepsi ilaçları kullananlar için ideal bir yöntem çünkü aynı zamanda nöbet eşiğini yükseltiyor.

Tansiyon nedeniyle veya pıhtı-felç oluşma riski taşıyanlarda, yani doğum kontrol hapı kullanamayanlarda da ideal bir çözüm getiriyor. 35 yaşın üstünde olup da sigara içen bayanlarda doğum kontrol hapları içerdikleri estrojen hormonu nedeniyle pıhtı-felç riskini yükseltirken, depo-provera’da böyle bir risk sözkonusu değil.

Süt emziren anneler için de iyi bir alternatif çünkü süt miktarını arttırıyor. Bebek için herhangi bir yan etki içermiyor. Çalışmalar depo-provera kullananlarda daha az rahim kanseri riski olduğunu ortaya koyuyor.

Bu yöntemin dezavantajı var mıdır?

En sık rastlanan yan etki ilk bir yıl içinde gitgide azalan oranda da olsa düzensiz hafif kanama ve lekelenme yapabilmesi. Bu her iğneden sonra daha azalıyor ve bir süre sonra adet kanaması dahil hiçbir kanama görülmüyor.

Bu endişelenecek bir durum değil, sadece rahimin kanayan iç tabakası bu iğne ile o kadar inceliyor ki, adetde kanayacak bir doku kalmıyor.

Türkiye’de kullanılmayan doğum kontrol yöntemleri var mı?

Ortho evra denen deriye yapıştırılan bir bant sayesinde koruma sağlayan bir yöntem ve vajene yerleştirilen bir halka yoluyla koruma sağlayan yöntemlerde yurtdışında kullanılıyor.

Transdermal deri bantı ile korunma nasıl bir yöntem?

4.5 X 4.5 cm ebatındaki bu bant doğum kontrol haplarındaki estrojen ve progesterone hormonlarını yavaş yavaş deri yoluyla vücuda veriyor. 3 hafta boyunca her hafta 1 bant konuyor, 4. hafta bant konmuyor ve o hafta hanımlar adet görüyor.

Etkili olabilmesi için bantın deriye iyice yapışması ve 1 hafta hiç ayrılmaması gerekiyor.

Vajen halkası (Nuva Ring) nasıl bir yöntem?

Yumuşak ve esnek silikondan yapılan ve halka şeklinde olan bu ürün de yine estrojen ve progesterone hormonlarını yavaş bir şekilde vajen içine salıyor. Vajen içersinde 3 hafta kalıyor, çıkartılan 4. haftada hanımlar adet görüyor.

Bu iki yöntemin dezvantajı var mı?

Her iki yöntemin de dezavantajları doğum kontrol hapları ile aynı.

Bu yöntemler kimlere öneriliyor?

Bu yöntem de hap almayı unutan ve hergün hap kullanmak istemeyen hanımlar için ideal bir çözüm.

Bu haber toplam 2702 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.