1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Dikkatsizlik Zehirlemesin!

Dikkatsizlik Zehirlemesin!

Sağlık Bakanlığı'nın Ulusal Zehir Danışma Merkezine gelen çağrıların büyük bölümünü intihar vakaları ile kazara zehirlenmeler oluşturuyor.

A+A-

 Ulusal Zehir Danışma Merkezinin ''114'' numaralı telefon numarasına 2010'da 160 bin 865, 2011'de 155 bin 898, 2012'de ise 173 bin 810 başvuru yapıldı. 2010'daki başvuruların 111 bin 130'unu, 2011'dekilerin 119 bin 260'ını, 2012'dekilerin ise 129 bin 550'sini zehirlenme vakaları oluşturdu. Diğer aramalar ise bilgi amaçlı yapıldı.

İntihardan Sonra Kazara Zehirlenmeler İlk Sırada

Ulusal Zehir Danışma Merkezine gelen çağrıların büyük çoğunluğu sağlık kurumlarındaki, özellikle de acillerdeki hekimlerce yapılıyor. Zehirlenen veya zehirlen kişinin yakınları da zaman zaman hattı arayıp yardım istiyor.

114 nolu telefon hattına yapılan aramalarda, zehirlenme nedenlerinin başında intihar vakaları, ardından da kazara zehirlenmeler geliyor. Bunları çevresel faktörlere bağlı zehirlenmeler, besin zehirlenmeleri ve bağımlılık sonucu zehirlenmeler izliyor.

En fazla hattın arandığı bölge ise Marmara Bölgesi oldu. Bu bölgeyi İç Anadolu, Ege, Akdeniz, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri izliyor.

Kadınlar, Erkekler, Çocuklar

Ulusal Zehir Danışma Merkezine 15-70 yaş arasındaki kadınlar erkeklere, 70 yaş üzerinde ise erkekler kadınlara göre daha fazla başvuru yapıyor. 0-9 yaş arasındaki erkek çocuklar için aramalar da kızlara göre daha fazla. Bu yaş grubu için başvuru nedenlerinin başında da kazara zehirlenmeler başı çekiyor.

Ulusal Zehir Danışma Merkezine ilaçla zehirlenmeler için gelen çağrılarda, ağrı kesici ilaçlarla ilgili zehirlenmeler ilk sırayı alıyor. Soğuk algınlığı ilaçları, antibiyotikler, kalp ilaçları ve psikiyatri ilaçlarla ilgili zehirlenmelerde ilk sıralarda yer alıyor.

 

Bu haber toplam 2328 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.