1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMALAR

  3. Depresyon, İş Verimsizliğine Neden Oluyor

Depresyon, İş Verimsizliğine Neden Oluyor

Avrupa Depresyon Birliğinin ''Avrupa'daki İşyerlerinde Depresyonun Etkilerinin Denetimi'' anketine katılan her 10 çalışandan biri, depresyon nedeniyle işe gidemediğini söyledi.

A+A-
Avrupa'da 7 binden fazla kişiyle görüşülerek yapılan ankete göre, Almanya'daki işçilerin yüzde 61'i, Danimarka'dakilerin yüzde 60'ı ve İngiltere'dekilerin yüzde 58'i depresyon nedeniyle iş yerinden izin alırken, Türkiye'deki işçilerin yüzde 25'i bu nedenle izin aldığını belirtti.
         
Avrupa Birliği'nde depresyonun maliyeti 2010'da 92 milyar avro olarak hesaplanırken, depresyonla ilgili tüm maliyetlerin yüzde 50'sinden fazlasını işe gelmeme (işten izin alma) ve işe gelme (hastayken çalışma) nedeniyle ortaya çıkan kayıp verimlilik oluşturdu.
         
Son depresyon döneminde iş yerinden izin alınan ortalama gün sayısı 36 olarak belirlenirken, en yüksek rakam 41 gün ile Almanya ve İngiltere'de, en düşük rakam 23 gün ile İtalya'da tespit edildi.
         
Depresyon nedeniyle işe gelmeyen çalışanların oranı yüksek olmasına rağmen, depresyondaki her 4 kişiden biri, işverenine depresyon geçirdiğini söylemediğini açıkladı. Bunların üçte biri, mevcut ekonomik ortamda böyle bir durumun işlerini tehlikeye atacağını hissettiklerini ifade etti.
         
Depresyon belirtilerini saymaları istendiğinde, anketi yanıtlayanların yüzde 33'ü unutkanlık, yüzde 44'ü kararsızlık ve yüzde 57'si konsantrasyon bozukluğu olduğuru belirtti.
         
Ankete katılan yöneticilerin yaklaşık üçte biri, çalışanlardaki depresyonla başa çıkmalarına yardımcı olacak hiçbir resmi destek olmadığını belirtirken, destek eksikliğinin yüzde 44 ile en fazla Almanya'da ve yüzde 10 ile en az Türkiye'de olduğu görüldü.
         
İngiltere'deki yöneticilerin yüzde 55'i insan kaynakları departmanlarından destek alma, Türkiye'deki yöneticilerin yüzde 79'u bir sağlık uzmanından destek alma eğiliminde olduğunu açıkladı.
         
-''İşyerinde depresyon, AB'nin harekete geçmesini gerektiren bir istihdam sorunu''-
         
Avrupa Parlamentosu Üyesi Stephen Hughes, anket sonuçlarını şöyle yorumladı:
         
''İş yerinde depresyon, ciddi hasara neden olan ve Avrupa Birliği'nin ilgilenmesini ve harekete geçmesini gerektiren bir istihdam sorunu ve sosyal sorundur. İş yerinde depresyonun yeni Avrupa Komisyonu İşçi Sağlığı ve Güvenliği Stratejisine dahil edilmesi ve önümüzdeki iki yıl boyunca mevzuatla desteklenmesi, Avrupa'daki  işçilerin daha etkin bir şekilde korunması veekonomik ve sosyal refaha katkıda bulunulması açısından mükemmel bir ilerleme olacaktır.''
         
Avrupa Depresyon Derneği Başkanı Vincenzo Costigliola da anket sonuçlarının farkındalığın artırılması ve iş yerinde depresyonun tespit edilmesi ve yönetilmesi açısından çalışanların ve işverenlerin desteklenmesi için çok şey yapılması gerektiğini gösterdiğini belirtti
Bu haber toplam 1991 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.