• BIST 115.147
  • Altın 164,243
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 6 °C

Danıştay katsayı uygulamasını durdurdu

Danıştay katsayı uygulamasını durdurdu
Danıştay, YÖK’ün üniversiteye grişte farklı katsayı uygulamasının yürütmesini bir kez daha durdurdu.

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) İzmir Şube Başkanı Mustafa Kaylı, Danıştay'ın meslek liselilere yönelik son kararının politik olduğunu söyledi. Daha önce katsayı dağılımının YÖK'ü ilgilendirdiğini açıklamasına rağmen şimdiki kararının kendisiyle çeliştiğini söyleyen Kaylı, "Bu olay, Danıştay'ın daha önce verdiği kararlara ters bir durumdur. Daha önce 'YÖK bilir' derken şimdi de, 'Ben bilirim, YÖK bilmez' diyerek kendi alanının dışına çıkıyor. Bu da çok büyük bir haksızlığa yol açıyor. Kararı hukuksal davranmadığını, aksine politik davrandığını gösteriyor. Bu bir hak ihlâli ve zulumdür." şeklinde konuştu.

Milyonlarca öğrencinin mağdur edildiğinin, birlikte ailelerinin de mağdur olduğunun altını çizen Mazlum-Der Şube Başkanı Kaylı, "Bu öğrencilerin sürekli sisteme zarar veren insanlarmış gibi algılanmasına yol açmak çok yanlış. Sonuçta bu okullara gidenler de bu ülkenin evlatlarıdır. Eğer yetenekleri varsa, istedikleri üniversiteye gidebilmeliler. Batıda bu böyle, bizde de böyle olması gerekiyor." dedi.

İstanbul Barosu Başkanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)'nun, yüksek öğretim kurumlarına girişte farklı katsayı uygulamasında yaptığı düzenlemenin kaldırılması için kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi de YÖK'ün kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

Bunun üzerine adaylara farklı katsayı uygulanması kararı alınmış ve puanlar hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihlerinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP)'nın 0,15, alan dışı tercihlerinde 0,13 ile çarpılması kararlaştırılmıştı.

"DANIŞTAY'IN KARARI HUKUKSUZ"

Öte yandan Meslek Liselerini ve Teknik Liseleri Bitirenler ve Mensupları Derneği (MES-TEK-DER) Genel Başkanı Naci Şahin de Danıştay 8. Dairesi'nin katsayı düzenlemesini durdurmasıyla ilgili, "Hukuka ve insan haklarına aykırı bir karar. Öğrenciler umutsuzluğa kapılacak." dedi.

MES-TEK-DER Genel Başkanı Naci Şahin, Cihan Haber Ajansı'na Danıştay'ın ikinci kez katsayı düzenlemesini durdurmasını değerlendirdi.
İptal kararının, Türkiye'de meslek liselilerin geleceğini tamamen karartmaya yönelik olduğunu öne süren Şahin, "Bir kurumun (YÖK'ün) tasarrufunda olan hakların uygulanmasında engellemeye gidiliyor. Olumsuz ve yıkıcı bir karardır. Sistem yeniden alt üst oldu." diye konuştu.
Kararın hukuka ve insan haklarına aykırı olduğunu belirten Şahin, "Neden inat edildiğinin anlaşılması mümkün değil. MES-TEK-DER olarak Danıştay'ın bu kararını protesto ediyoruz. Böyle bir kararın çıkmamasını beklerdik. Şaşırdık ve üzüldük. Danıştay, varsayımlara dayanarak karar veriyor. Bu seferki karar da mantık dışı ve varsayımlara dayanıyor. Hukuka ve insan haklarına aykırı." şeklinde konuştu.

İptal kararıyla birlikte yeniden bir belirsizliğin oluştuğuna dikkat çeken Şahin, "Öğrenciler umutsuzluğa kapılacak. Belli bir hedef için çalışıyorlardı ancak bu emelleri boşa gitti. Oysa, YÖK'ün 21 Temmuz 2009'da verdiği ilk kararın ardından, meslek liselerine gelen öğrencilerin kalitesinde de artış olmuştu. Ne diyebilirim ki, en iyisi meslek liselerini kapatsınlar." açıklamasını yaptı.

DANIŞTAY KARARINA SANAYİCİ TEPKİLİ

Sivas Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği (ASSİAD) Başkanı Hakkı Nazlım, YÖK'ün katsayı eşitsizliğini ortadan kaldıran kararın yürütmesini durdurmasına tepki gösterdi. Nazlım, "Bu kararı verenlerin maksadı, üyelik görüşmelerinin devam ettiği AB'ye, 'Türkiye'de kurumlar arasında uyumsuzluk var' mesajı mı vermeye çalışıyor?" diye sordu.

Danıştay 8. Dairesi'nin YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulamasına ilişkin 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini durdurmasına iş dünyası tepki gösterdi. Sivaslı Sanayici ve İşadamları Derneği (Assiad) Başkanı Hakkı Nazlım, karara çok üzüldüğünü söyledi. Türkiye'nin mevcut şartlarda ara elemana ihtiyacı olduğunu belirten Nazlım, Avrupa ülkelerinden örnek verdi. Nazlım, Avrupa ülkelerinden mühendisten daha çok ara eleman yetiştirilmesine önem verildiğini ifade etti. Türkiye'nin de AB'ye üye olmak için çaba harcadığını belirten Assiad Başkanı Nazlım, "Meslek liselerinde eğitim gören öğrenciler ve ülkem adına çok üzüldüm. Bu kararı verenlerin maksadı, üyelik görüşmelerinin devam ettiği AB'ye, 'Türkiye'de kurumlar arasında uyumsuzluk var' mesajını mı vermek? Meseleye dünya konjüktüründen bakmak lazım." diye konuştu. Assiad Başkanı Nazlım, YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulamasını ortadan kaldıran kararının yeniden iptal edilmesinin meslek liseli öğrencilerin hayallerini bir kez daha yıktığını sözlerine ekledi.(CİHAN)

"İLK KARARI DA SON KARARI DA HUKUKSUZ BULUYORUZ"

İmam-Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) Başkanı Hüseyin Korkut, ''Danıştay'ın katsayı konusunda verdiği ilk kararı da, bu son kararı da hukuksuz bulduklarını'' ifade etti.

Korkut, yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay'ın YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına ilişkin kararının yürütmesini durdurmasına ilişkin şunları kaydetti:

''İstanbul Barosu'nun YÖK'ün bu yeni kararının da iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı dava sonrasında, Danıştay'ın yürütmeyi oy birliğiyle durdurmasını esefle karşılıyoruz. Öncelikle, İstanbul Barosu'nun durumdan vazife çıkartarak Danıştay'da yeniden dava açmasını hukuk ve adalet açısından son derece sakıncalı buluyoruz.

Türkiye'nin önünü açması ve gerginliklerin azaltılması yönünde misyon üstlenmesi gereken kurumlar maalesef, gerginliğe sebep olacak kararlara imza atıyorlar. Danıştay'ın katsayı konusunda verdiği ilk kararı da, bu son kararı da hukuksuz buluyoruz.'' (AA)

Bu haber toplam 1799 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
sinan akyüz
2010-02-10 08:53:26
Ne emekler harcanıdığının farkında bile değiller
danıştay üyeleri kendilerini üstün ırk kabul etmiş millete yukarıdan bakan adamlar haline gelmişlerdir. bu adamların bir zenaatkarın yetişmesinde ne kadar emek harcandığını bilmesini beklemiyorum. bu adamların günlük hayatta kapı çerçeve inşaat oto tamiri vs.vs. gibi ihtiyaç duyduğu hizmetleri yapmayarak düz liseden çıkan adamların tek başlarına bir halt edemeyeceklerini iyice analamalarını yaşatarak anlatmak lazım, böyle emeğin anlamını bilmeyen insanalara emek harcanma kanaatimce haramdır. dinazorların sonunun geldiğini sanıyordum bunlar heralde taş arkasında kalmış etkilenmemişler...
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim