1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çorlu'da Panik Atak ve Stres Semineri

Çorlu'da Panik Atak ve Stres Semineri

Çorlu Özel Şifa Hastanesi ve Çorlu Halk Eğitim Merkezi Sağlık Kulübü tarafından “Panik Atak ve Stres” konulu seminer düzenlendi

A+A-

Halk Eğitim Merkezinde “Panik Atak ve Stres” hakkında bilgiler veren Psikolog Gözde Saraç, Genellikle olumsuz nitelikler taşıyan çevresel etkenlerin organizmada oluşturduğu değişikliklere stres denir. Organizmada değişiklik oluşturan çevresel değişkenler ise stres etkeni olarak adlandırılmaktadır.


Stresin belirtileri, ruhsal belirtiler, fiziksel belirtiler, bilişsel belirtiler ve davranışa ait belirtiler olarak 4 ana başlık altında toplayabiliriz. Ruhsal belirtiler; kaygı, gerilim, tedirginlik, tahammülsüzlük, çabuk sinirlenme, olağan uğraşlar karşısında aşırı telaş, benlik kaygısında azalma ve depresyondur. Fiziksel belirtiler; yorgunluk, ağrılar, titreme, terleme, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, sindirim sistemi ile ilgili yakınmalar, cinsel işlev bozuklukları, uyku düzensizlikleridir. Bilişsel belirtiler; konsantrasyon güçlükleri, bellek bozuklukları, olayların anlamını değerlendirme sorunları, yer, zaman ve kişilerle ilgili yanılsamalardır. Davranışa ait belirtiler; aşırı işgüzarlık, işten kaçma, sorumluluktan kaçma, öfke patlamalarıdır.

Saraç; eşin ölümü, boşanma, hapis cezası, akraba ölümü, yaralanma, hastalık gibi sebepler stres etkeni olabilirken evlilik, çocuk sahibi olma, tatile çıkma gibi olumlu olaylar da stres etkeni olabileceğini belirtti. Stresin oluşum mekanizması, ilişkili hastalıklar, koruyucu önlemler ve tedavi hakkında bilgiler veren Psikolog Gözde Saraç seminer katılımcılarının yönelttiği soruları da cevaplandırdı. Seminer boyunca ‘Panik Atak ve Stres’’ile ilgili katılımcıları bilgilendiren Psikolog Gözde Saraç seminer sonunda Çorlu Halk Eğitim Merkezi Sağlık Kulübü tarafından çiçek armağan edildi.

Bu haber toplam 1949 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.