1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. Çocuklarda İştahsızlık Problemi Nasıl Giderilir?

Çocuklarda İştahsızlık Problemi Nasıl Giderilir?

İştahsızlık çocuğun besini almak istememesi ile ortaya çıkan bir durum. Okul öncesi başlayan bu problem çözülmezse ileriki yıllarda anksiyete gibi pek çok psikolojik soruna yol açıyor...

A+A-

Yemeği reddetme ya da seçici davranma özellikle 2 yaş civarında sık rastlanan olumsuz bir yeme davranışıdır. Çoğu durumda çocuk iyi besleniyor,ancak ailenin beklentisi doğrultusunda yemiyordur. İştahsızlık, çocuğun besini almak istemesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Anemi, bağırsak parazitleri, hastalıklar çocukta iştah kaybına neden olabilir. Okul öncesi çocuklarda yeme sorunları, büyük ölçüde psikolojik nedenlerle ortaya çıkar. Çünkü beslenme bu dönemde, çocuk ve ailesi arasındaki duygu alışverişini belirtmenin en iyi yoludur. Çocuk tarafından yiyeceğin reddedilmesi, anne-babaya karşı kullanılan güçlü bir silahtır. Olumsuz yeme davranışının devam etmesi, bazen anksiyeteye kadar varan sorunlara neden olur.

SEÇİCİ BEBEKLERE NASIL DAVRANMALI

Öncelikle 3 günlük beslenme öyküsü alınır ve enerji, protein ve diğer besin öğeleri miktarları hesaplanır. Çocuklar genellikle içmeyi, yemeğe tercih ederler ve böylece kolayca doygunluk hissi duyarlar. Yemekten 1 saat önce ve yemek sırasında çocuklarının sıvı alımını kısıtlamaları önerilir. Biberon bardakla değiştirilmeğe çalışılır. Günlük süt miktarı 2 su bardağı ile sınırlıdır. Çocuğun besin seçimindeki öncelikleri dikkate alınarak farklı tat, kıvam, renk ve çeşitlilikte besinler sunulur.

‘Çocuğum iştahsız’ şikayetiyle yapılan başvurularda, çoğu zaman çocuğun yeterli besin aldığını, ancak ailenin beklentisi doğrultusunda yemeğini görüyoruz. Bir çocuğun olumsuz yeme davranışına sahip olup olmadığını 3 günlük beslenme öyküsünü alarak yaptığımız hesaplarla anlıyoruz.

ÇOCUĞU BESLEMENİN PÜF NOKTALARI

. Yemek porsiyonları annenin kendi ölçüsüne göre değil, çocuğun gereksinimine göre ayarlanır.

. Yemek için yeterli zaman verilir. Ancak yarım saatten fazla uzamasına da izin verilmez.

. Bir öğünde verilen besin reddedildiyse, tamamen farklı bir besin denenir. Onun da reddedilmesi halinde, bir sonraki öğüne kadar herhangi bir besin verilmeden beklenir.

. Ara öğünlerin, küçük porsiyonlar şeklinde olmasına dikkat edilir. Aksi halde bir sonraki ana öğünün yenmesi engellenir.

. Ödül olarak şeker vgibi besinlerin verilmemesine özen gösterilir.

. Yiyecekler çocukların kolay yiyebileceği türden hazırlanır. Örneğin, küçük dilimlenmiş havuç, salatalık, küçük şekillenmiş köfte, sigara böreği, karikatürize edilmiş kurabiye, kek vb. besinler çocuklar tarafından kolay tüketilir.

. Çocuklar anlatılanı değil, gördüklerini taklit ederek öğrenirler. Bu nedenle anne-baba ve çocuğun bakımından sorumlu diğer kişilerin olumlu yeme davranışı içinde olmaları gerekir.

 . Öğünlerin belirli saatlerde yapılmasına dikkat edilir.

Bu haber toplam 15873 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.