1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Çocuğunuz fikri ile büyüsün

Çocuğunuz fikri ile büyüsün

Mersin Teknopark Genel Müdürlüğü’nce bu yıl Türkiye’de ilk kez "Fikrinle büyü" sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmayla 6-14 yaş arasındaki çocuklara Ar-Ge ve inovasyon (yenileşim) ruhu aşılanacak.

A+A-

Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, yaptığı açıklamada, Ar-Ge ve inovasyonun bir kültür olduğunu, bu kültürün Türk halkı tarafından benimsenmesini bir misyon haline getirdiklerini söyledi.

Ar-Ge ve inovasyonun Türk kültürüne entegre edilmesiyle global arenada Türkiye’nin rekabet gücünün arttırılacağını ve söz sahibi olabilmesinin kolaylaşacağını ifade eden Durmaz, en hızlı öğrenme döneminde olan okul öncesi ve ilköğretimdeki öğrencilere, eğitim ve öğretim hayatlarının başındayken, kendi hayatlarına entegre edebilecekleri Ar-Ge ve inovasyonu aşılamak istediklerini vurguladı.

Bu amaçla "fikrinle büyü" sloganıyla yarışma düzenlediklerini anlatan Durmaz, "Milli Eğitim Temel Kanunu’nda belirtilen ilke, esas ve amaçlara uygun olarak, çocuklarımızı yaratıcı bireyler haline dönüştürebilecek teşviki sağlayabilmek amacıyla, okul öncesi ve ilköğretim okulları arasında inovasyon yarışması düzenleniyoruz" dedi.

"Ağaç yaşken eğilir" düşüncesinden yola çıkarak hayata geçirilen yarışma ile okul öncesi ve ilköğretim okulları öğrencilerinde yaratıcı, yenilikçi, topluma faydalı düşünce yapısının oluşturulması, Ar-Ge ve inovasyonun kültürün bir parçası olmasına katkıda bulunulmasının hedeflendiğini dile getiren Durmaz, şöyle devam etti:

"Geleceğimizin güvencesi, 6-14 yaş grubundaki öğrencilerimiz, tarım-gıda, çevre-enerji ve bilişim konularındaki projeleri ile büyüyecekler. Şimdiye kadar yapılanlardan farklı olarak dereceye giren projeler ticarileştirilmeye çalışılacak, taze beyinlerin fikirleri değerini bulacak."

-FİKİRLER, FİRMALARA YÖNLENDİRİLECEK-

Yarışmada dereceye giren ve uygulanabilirliği olan projelerin ilgili firmalarla yönlendirileceğini bildiren Durmaz, şöyle konuştu:  "Üretilmesi halinde, üzerlerine böyle bir yarışma ürünü olduğunun yazılmasını isteyeceğiz. Bu durum, firma için pazarlama stratejisi oluştururken öğrencimiz, velimiz ve öğretmenimiz için de gurur kaynağı olacak. Çocukların çok farklı fikirleri ile yarışmaya katılacaklarına ve buradan çok değerli projelerin ortaya çıkacağına inanıyor, yarışmaya katkıda bulunmak isteyen herkesin desteklerini de bekliyoruz."

Durmaz, yarışmaya katılmak isteyen çocukların başvuru forumlarını doldurarak poster sunumuyla birlikte 16 Ocaktan itibaren eğitim gördükleri okul müdürlüklerine, okul müdürlüklerinin ise en geç 15 Şubata kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimine teslim etmeleri gerektiğini kaydetti.

-SONUÇLAR 23 NİSANDA AÇIKLANACAK-

Yarışmaya katılan projelerin özel bir jüri tarafından değerlendirilmeye alınacağını ifade eden Durmaz, yarışmaya yurdun dört bir yanından yapılacak katılımları kabul edeceklerini söyledi.

Yarışma sonuçlarının 2 kategoride değerlendirileceğini ifade eden Durmaz,  şunları kaydetti: "İlk kategoride okul öncesi ve ilköğretim birinci sınıf öğrencileri, ikinci kategoride ise 2-8’inci sınıf öğrencileri yarışacak. 15 Şubatta tamamlanacak başvuruların ardından ön değerlendirme 1 Martta yapılacak. Bunun sonucunda da her iki kategoride uygun bulunan ilk 6 çalışmanın prototip yapımı gerçekleştirilmek üzere Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurum ve İşleticisi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Üniversitesi, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi tarafından destek alınacak. Bu prototiplerin sonuçları da 23 Nisanda Mersin Kültür Merkezinde düzenleyeceğimiz törenle açıklayacağız."

Durmaz, yarışmayla ilgili 0 324 329 14 84 numaralı telefonlardan detaylı bilgi alınabileceğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1939 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.