1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Cinsel isteğinizde azalma varsa dikkat!

Cinsel isteğinizde azalma varsa dikkat!

Cinsel istek azlığı neden oluşur ve hangi hastalıkların habercisidir?

A+A-

Günümüzde 35 yaş altı pek çok erkek cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık sorunu yaşıyor. Testosteron eksikliği, beslenme şişmanlık, bazı ilaçlar kadın ve erkekte iktidarsızlığa yol açıyor. Ancak asıl önemlisi istek azlığının hastalık belirtisi olduğudur.

Sağlıklı ve düzenli cinsel yaşam doğal anti-aging olarak sağlıklı ve dinç yaşamın anahtarı kabul ediliyor. Gerçekten de yapılan çalışmalar ve araştırmalar düzenli cinsel yaşamın hormonlar üzerindeki etkisini kanıtlıyor. Diğer yandan libido eksikliği yani cinsel istek azalması olarak adlandırılan durumun birtakım hastalıkların çok önceden habercisi olduğu bilinmektedir.

35 YAŞ ALTI ERKEKLERDE SORUN

Erkekte ve kadında cinsel isteksizlik testosteron hormonunun seviyesinde ciddi bir azalma olduğunu işaret eder. İktidarsızlık toplumumuzda oldukça yaygın bir sorun olmakla birlikte sadece yaşlanmaya bağlı olarak ilerlememektedir. Bugün 35 yaş altındaki erkeklerin büyük çoğunluğu psikolojik nedenlere bağlı iktidarsızlık yaşamaktadır. Pek çok erkeğin iktidarsızlık problemi düzensiz ve sağlıksız yaşam şartlarına bağlı olarak yüksek oranlara ulaşmaktadır. Cinsel fonksiyon bozukluklarının altında bir hastalık yatıyor olabilir.

İKTİDARSIZLIĞA YOL AÇANLAR

Vücutta, iktidarsızlığa neden olan bazı aksaklıklar olabilir ve bunların başında dolaşım bozuklukları gelmektedir. Yeterli kan dolaşımının olmaması erkekleri sağlıklı ve iyi bir cinsel yaşamdan uzaklaştırır. Kolesterol yüksekliğinin ortaya çıkardığı damar bozuklukları, yüksek tansi yon, şeker hastalığı, şişmanlık iktidarsızlığın başlıca sebepleri arasındadır.

KALP SİNYALİ OLABİLİR

Cinsel iktidarsızlık özellikle kalp hastalıklarının bir sinyali olabilmektedir. Toplumda en sık yapılan hatalardan biri olan iktidarsızlığın kabullenilememesi başlı başına bir sorundur. Cinsel bozuklukları kabullenemeyen erkekler istatistiklerde azımsanmayacak orandadır. Bu soruna pek çok erkek bahane bularak uzmana baş vurmamaktadır. Oysa kişisel teşhislerin insanları, yaşamsal risklere ve dönülmez hastalıkların pençesine götürebileceği unutulmamalıdır.

İLAÇLAR DA YOL AÇAR

Yapılan pek çok araştırma kalp krizi öncesi iktidarsızlığı ve cinsel isteksizliği doğrulamaktadır. Aynı şekilde şeker hastalığı da iktidarsızlığın altında yatan etmenlerden biridir. Bazı ilaçlar iktidarsızlığa neden olabilmektedir. Tansiyon, kolosterol düşürücü ilaçlar, sakinleştiriciler, romatizmal ilaçlar ve epilepsi ilaçları gibi.

TESTOSTERON NEDEN ÖNEMLİ

Bu hormonun seviyesinde yaşanacak düşüş; cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olacaktır. Şişmanlık, halsizlik, kalp hastalıkları ve osteoporoz riski artacaktır.

İKTİDARSIZLIK VE CİNSEL BOZUKLUKLARA OZAN TEDAVİSİ

Ozon (o3) cinsel fonksiyon bozuklarında ve enerji artışında genel iyilik hali yaratmaktadır. Ozon tedavisinin üç ayrı uygulama yöntemi olan aşı, fitil yahut sauna cinsel gücün yeniden kazanımında ciddi etkiye sahiptir.

YAĞLARDAN KURTULUP CiNSEL GÜCÜNÜZÜ BESLEYiN

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada geçerli bir veri; 40-70 yaş arası erkeklerin % 52'sinde ereksiyon sorunu görülüyor.Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sorunların yaş dışında psikolojik ya da bir hastalığa bağlı sebepleri olabilmektedir.

NELER TETİKLİYOR?

Gerek kadında gerekse erkekte sigara, alkol sağlıksız beslenme şekli, kilo, vitamin, mineral eksikliği, hareketsizlik gibi kalitesiz ve sağlıksız yaşam koşullarıyla çevrelenmiş yaşam tarzı pek çok hastalığı doğurduğu gibi cinsel sağlığı da tehdit ediyor.

CiNSELLiK ViTAMiNLERE EMANET

Halk arasında, eskilerin kulaktan kulağa dolaşan afrodizyak reçeteleri cinsel gücü arttıran mucize yöntemler arasında popülarite kazanmış olsa da ne bu reçeteler ne de cinsel gücü arttıran yiyecekler olarak sınıflandırılan besinlerin bilimsel bir kanıtı yoktur. Sağlıklı ve dengeli beslenme prensibi ve kilo kontrolü dışında. B, E, C

VİTAMİNİ VE ÇİNKO SORUNU HALLEDEBİLİR

Ancak bilinen bazı etkilerden yola çıkarak; B,E ve C vitamininin ve çinkonun cinsel sağlık için dikkate alınması gerektiğini söyleyebiliriz. Çinko testosteron üretiminde önemli bir rol oynar, iyi bir antioksidan olan E vitamini de seks hormonları üretiminde önemlidir.

Dr. İsmail Ağar

www.ismailagar.com

(0212) 240 51 72
(0212) 240 51 73

Bu haber toplam 24359 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.