1. YAZARLAR

  2. Adnan ÇOBAN

  3. Çağın Hastalığı Panik Bozukluğu
Adnan ÇOBAN

Adnan ÇOBAN

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Çağın Hastalığı Panik Bozukluğu

A+A-

Panik bozukluğu panik ataklarıyla kendini gösteren bir ruhsal sorundur. Genel nüfusta yaşam boyu yaygınlığı yüz kişide bir ila iki kadardır. Hastalık kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülür 

Panik atak beyindeki korkuyla ilgili bölgelerdeki hormonal bozulmaya bağlı olarak gelişen bir tablodur. Aşırı stres hormonlarının salgılanması söz konusu olduğundan vücutta hızlanma belirtileri ortaya çıkar.

Ataklar hayatı ileri derecede kısıtlar

Panik bozukluğunda panik ataklar beklenmedik zamanlarda ortaya çıkar. Bazen bu ataklar uykuda da gelebilir. Atakların sıklığı ve şiddeti değişkenlik gösterir. Atak sonrasında kişide yeni bir atak daha yaşayacağı kaygısı veya atak sırasında ortaya çıkan bedensel duyumlarla ilgili yoğun kaygı oluşur. Bundan dolayı kaçınmalar belirir. Tek başına evde kalmak istemezler, uzak yerlere gidemezler, bayılırım korkusuyla dışarı yalnız çıkamazlar ve kalabalık yerlere giremezler. İleri durumlarda işe ve okula gidemeyecek hale gelebilirler.

Atak esnasında kalp krizi geçiriyor sanırlar

Panik atak yaşayan birçok insan, bunun kalpleri ile ilgili bir hastalık olduğuna hatta kalp krizi yaşıyor olduklarına inanıp hastanelerin acil bölümlerine koşarlar. Yaşadığı şeyin panik atak olduğu söylendiğinde dahi atak esnasındaki korku o denli büyüktür ki panik atağı tekrar yaşayan kişi kendini acil servise gitmekten alıkoyamayabilir. 

Hastalık anjiyo bile yaptırır

Araştırmalar panik hastalarının yüzde 70’inin en az 9-10 defa acile başvurduğunu, anjiyo yapılan hastaların da yüzde 57’sinde panik bozukluğu tespit edildiğini ortaya koymuştur. Hastalar çoğu zaman yapılan ilk tetkiklerde herhangi bir sorunun saptanmamış olmasıyla da yetinmeyip daha ileri tetkik arayışları içine girer. Tatmin olamazlar. Sorunun psikolojik olduğu anlaşılıp kişi bir psikiyatra yönlendirilene kadar hastaların çoğu beyin tomografisi, beyin MR’ı, kalp anjiografisi gibi son derece pahalı, zahmetli ve riskli tetkikler yaptırırlar.

Tedavisi oldukça basit 

Panik Bozukluğu psikiyatrinin en kolay tedavi edilebilen rahatsızlıklarındandır. İyi tedaviyle iyileşme şansı neredeyse yüzde 100’dür. İlaç tedavisi olmazsa olmazdır. Beraberinde  psikoterapi başlanmalıdır. EMDR Panik Bozukluk tedavisinde oldukça kısa zamanda sonuç alınan bir yöntemdir. Bu yöntemle panik atağın tekrar nüksetmesi neredeyse sıfıra indirgenir.  Buna ek olarak düzenli beslenmeli, nefes egzersizleri yapmalı, kafein, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi paniği tetikleyen, hatta paniğe sebep olan maddelerden sakınılmalıdır. 

Hızlanma belirtileri nelerdir?

• Kalp hızı artar çarpıntı ve taşikardi

• Kan basıncı yükselme

• Kaslarda aşırı kasılma

• Solunumda hızlanma, nefes darlığı, hava açlığı

• Deri ısısında düşme, soğuk terleme

• Mide-barsak hareketleri hızlanmaya bağlı ishal ve aşırı gaz

• İdrar yollarında hızlanma sonrası sık sık idrara çıkma

• Göz açısı değişikliklerinden bulanık görme, başdönmesi

GIDAYA ALERJİSİ OLANLAR DİKKAT

• İngiltere’nin gıda güvenliği konusunda çalışan, devlet adına kontroller yapan araştırma merkezi Campden BRI’de görevli Dr. Anton Alldrick, alerjik rahatsızlıkların, yaygın hale geldiğini söyledi. Gıda alerjenlerinin hassas insanların bağışıklık sistemiyle reaksiyona girerek hastalanmalarına neden olduğunu ifade eden Alldrick, şöyle konuştu: ‘’Alerji sorunu olan insanların oranı ülke ve bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Avrupa Birliği ülkelerinde gıda alerjisinde yerfıstığı, soya fasulyesi, yumuşakçalar, kereviz, kabuklu yemişler, balık, gluten içeren hububat ürünleri, hardal, süt, kabuklular, susam, acıbakla ilk sırada geliyor.’’ Gıda alerjisi olanların hasta olmamaları, alerjenlerden kendilerini korumaları için çok dikkatli olmaları gerektiğini dile getiren Alldrick, tüketilen bir gıdadaki en küçük bir alerjenin bile kişide çok ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini anlattı.

Bu yazı toplam 4679 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.