1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. Bu meslekler şimdi çok revaçta

Bu meslekler şimdi çok revaçta

Ezberi sevmeyen yetenekli öğrencilerin en önemli alternatifi yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümler Güzel Sanatlar' veya Sanat Tasarım Fakülteleri mezunları, iş hayatında kendilerine kolaylık yer bulabiliyorlar.

A+A-

 

SINAVA KABUL ŞARTI

Yetenek sınavı için mezun olunan lise türüne de bakılmıyor. Sınava katılabilmek için yeter şart; ÖSS sınavında herhangi bir bölümden en az 160 puan almış olmak. Ancak bazı fakülteler daha yüksek taban puanlar da isteyebiliyor.


Yetenek sınavları her yıl Ağustos 25- Eylül 25 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Sınavın yapıldığı tek bir merkez bulunmuyor. Güzel Sanatlar Fakültesine sahip her üniversite, sınavı kendi belirleyeceği noktada yapıyor.

YETENEK SINAVLARI NASIL YAPILIYOR?

Güzel sanatlar sınavları, bütün güzel sanatlar fakültelerinde aynı mantıkta fakat farklı uygulamalarla gerçekleştiriliyor. Sınavlarda çıkan sorular 35/50 veya 50/70 boyularında canlı cansız obje kompozisyonlar, tamamen hayalden veya yarı hayale dayalı imgesel çalışmalardan ve tasarıma dayalı sorulardan oluşuyor.

Sınavı kazanmak için temel anlamda eğitilebilir bir kabiliyet şart. Çünkü fakülteler yetenekli öğrencileri arıyorlar. Ancak yeteneğin yanı sıra yapılacak sınavın tekniğinden haberdar olmak ve buna uygun bir hazılrlık süreci geçirmek de öğrencinin başarısına çok olumlu katkı sağlayabiliyor. İşte tam bu noktada öğrencileri yetenek sınavlarına hazırlayan özel kurslar gündeme geliyor.

YETENEK SINAVINA HAZIRLIK KURSLARI

Sayıları fazlaca olmayan bu kurslar hem öğrencilerdeki yeteneği ortaya çıkartıyor hem de adaya sınavlarda kendilerini göstererek başarılı olmanın yollarını öğretiyorlar.

İstanbul Sanat Akademisi Kurucu Müdürü Murat Dağıtmaç yetenek işin %20'si ise disiplinli çalışmak ve istek % 80'idir” diyor.

İşte çok sayıda öğrencisi güzel sanatları kazanmayı başaran İstanbul Sanat Akademisi yöneticinsi Murat Dağıtmaç'ın açıklamasında,

"Genelde bize gelen öğrenci ve ailelerinde okuldan sonra iş sahibi olamama endişesini görüyoruz. Fakat güzel sanatlar fakültelerindeki bölümleri ve bunlara ilişkin iş alanlarını anlattığımız zaman rahatlıyorlar. Tabi bu noktada öğrenci adayının okula girdikten sonraki durumu da önemli, Okul hayatı sürecinde kendisini geliştirecek ortamlarda bulunması gerekiyor. Genelde insanlar güzel sanatlar fakültelerinin, sadece resim bölümünden oluştuğuna dair yanlış bir düşünceye sahipler. Hatta bize gelen bazı ailelerin “4 senelik mi?” diye sordukları bile oluyor.

Şu anda özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yaklaşık 16-17 bolum var ve ihtiyaçtan dolayı sürekli yeni bölümler açılıyor. Mesela 'görsel iletişim tasarımı' günümüz şartlarının oluşturduğu bir bölüm. Ve sürekli büyüyen bir sektör. Bu gibi bölümler kendisini geliştiren öğrenciler için hiç azalmayacak istihdam alanları oluşturuyor' dedi.

Dağıtmaç sınavlar hakkında ise şunları söylüyor:

“ÖSS sınavında herhangi bir bölümden 160 veya 185 (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 160 istiyor, ama aynı üniversitenin yine yetenek sınavıyla girilen Eğitim Fakültesi resim öğretmenliği bölümü 185 istiyor) Yıldız Teknik Üniversitesi herhangi bir bölümden 230 istiyor.

Bu puanı alan adaylar Yetenek Sınavlarına girmeye hak kazanıyor. Her fakülte kendi bünyesinde ayrı sınav açıyor. Sınavlar fakülte hocaları tarafında kurulan sınav komisyonu tarafından yapılıyor. Genelde sınavlar 2-3 aşamadan oluşuyor. İlk aşama 'çizim' ikinci aşama 'genel kültür/mülakat' oluyor. ”

Düzenledikleri kursun amacını 'öğrencileri desen ve tasarım konusunda geliştirerek, Güzel sanatlar Fakülteleri ve Güzel Sanatlar Liselerine hazırlamak' olduğunu belirten Dağıtmaç, kursiyerlerine obje bilgisi, anatomi, perspektif, yansıma, ışık ve gölge konularında en üst düzeyde eğitim vermekte olduklarını söylüyor.

Sadece İstanbul'da devlet okulu olarak 4 tane Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan fakülte bulunuyor. Söz konusu fakültelerden yurt genelindeki Vakıf yada Devlet Üniversiteleri'nde de bulunduğu biliniyor.

Güzel Sanatlar bölümlerine ilişkin diğer kontenjanlar www.istanbulsanat.net/resim sitesinde yer alıyor.

haber7.com

Bu haber toplam 2900 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.