1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMALAR

  3. Boşanmaya % 58 Kadınlar Karar Veriyor

Boşanmaya % 58 Kadınlar Karar Veriyor

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırma Müdürlüğü, boşanmanın nedenlerini masaya yatırdı. Araştırmaya göre ayrılığa yüzde 58 kadınlar karar veriyor, evlilik taşrada yürüyor...

A+A-

Devlet, bugüne kadar yapılan en kapsamlı “Boşanma Nedenleri Araştırması”nda giderek artan ‘boşanma’ vakalarını masaya yatırdı. Araştırmada boşanma kararını kadınların verdiği ortaya çıktı. Araştırma Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın talimatıyla Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü tarafından 12 ilde, 2000 sonrasında boşanmış 657’si kadın, 543’ü erkek toplam 1200 boşanmış kişiyle yüz yüze yapıldı. Araştırmaya göre “Boşanma kararını kim verdi?” sorusuna kadınların yüzde 58’i kararı kendilerinin verdikleri yanıtını verdi. Dört ayrı bölümde toplam 120 sorudan oluşan araştırmada çarpıcı sonuçlar çıktı.

İşte bazı sonuçlar:

KADINLAR DAHA EŞİT

“Boşanma kararını kim verdi?” sorusuna kadınların yüzde 58’i kararı kendilerinin verdiklerini söyledi. Kadınların yüzde 33’ü kararı eşiyle beraber aldıklarını, yüzde 8,9’u eşinin aldığını söyledi. Boşanma kararını kendisinin verdiğini söyleyen erkek oranı ise sadece yüzde 32 oldu. Erkelerin yüzde 52’si kararı eşiyle beraber aldığını, yüzde 16,5’i ise eşinin aldığını belirtti.

EVLİLİK KÖYDE YÜRÜYOR

Boşananların yüzde 79, 05’i büyükşehirlerde, yüzde 10.93’ü illerde, yüzde 8.26’sı ilçe merkezinde yaşamının büyük bölümünü geçirmiş. Bu oran köylerde yüzde 1.50.

İLK BEŞ YIL ÇOK TEHLİKELİ

Evliliklerde boşanma ilk beş yılda daha sık görülüyor. Boşananların evlilik süresi 2-5 yıl arasında gerçekleşenlerin oranı yüzde 35.8, 6-10 yıl arasında olanların ise yüzde 24.8 olduğu ortaya çıktı. Boşananlardan sadece 5.3’ü 21-25 yıl, 4.2’si ise 26 yıl ve üzeri evli kalmış.

FLÖRT DE KURTARMIYOR

Araştırmada, boşananların evlenme biçimleri de soruldu. “Tanıştırıldık ve bir süre flört ettik” diyenlerin oranı yüzde 36.7’yi buldu. İkinci sırayı yüzde 20.5’le “görücü usulü”yle evlenenlerin boşanmaları aldı. “Arkadaşı veya komşusu”yla evlenenler de, boşananlar arasında yüzde 16.8’le üçüncü sırada geldi.

CİMRİ, SORUMSUZ VE ANA KUZUSU

Araştırmada eski eşte en beğenilmeyen özellik sorusuna kadınların yüzde 15.5’i ‘cimri’, yüzde 50.4’ü ‘sorumsuz olması’ cevabını verdi. Erkeklerin yüzde 40.6’sı ise ‘ailesine aşırı düşkünlüğü’ şıkkını cevapladı.

Bu haber toplam 1779 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.