1. YAZARLAR

  2. Adnan ÇOBAN

  3. Boşanma erkek çocuğu daha fazla etkiliyor
Adnan ÇOBAN

Adnan ÇOBAN

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Boşanma erkek çocuğu daha fazla etkiliyor

A+A-

Günümüzün en önemli toplumsal sorunlarından biri de boşanmalardır. Bunun başlıca sebepleri geleneksel yapının değişime ve dönüşüme uğraması, kadının toplumsal rolünün güçlenmesi, ruhsal bozulmalar, stresin sebep olduğu iletişim sorunları ve ekonomik sorunlardır. Boşanma arzu ettiğimiz bir şey değildir. Ancak artık ilişki tıkanmış, taraflar tükenmiş ve yapılacak bir şey kalmamışsa sağlıklı bir şekilde yapılması gerekir. Boşanmada en önemli husus çocukların ruhsal durumudur. Boşanma çocukları birçok yönden etkileyebilmektedir. Ruhsal sorunların başta gelen sebepleri arasında ana-babanın boşanması vardır. Ancak bu her çocuğun boşanmadan ileri derecede etkileneceği manasına gelmez. Mutlaka bir etkilenme olacaktır ancak bu etkilenmenin süresi ve şiddeti önemlidir. Boşanma öncesi ve sonrası dönemlerde ebeveynlerin birbirlerine ve çocuklarına karşı tutumları şiddeti ve süreyi belirleyen en önemli etkendir.

Anne babalar nasıl yaklaşmalı?

• Boşanma konusu asla çocukların önünde tartışılmamalıdır.

• Boşanma aşamasında anne ve baba çocuklarla bu konuyu uygun bir şekilde konuşmalıdır. Bu konuşmada, boşanmadan önceki karar verme sürecinde ve boşandıktan sonra anne ve baba birbirlerini kötüleyen, suçlayan ve eleştiren tavırlara kesinlikle girmemeli.

• Boşanma sürecinde çocuklarla daha çok zaman geçirilmeli.

• Çocuklar mümkün olduğu kadar stabil ortamlarda tutulmalı.

• Büyüklerden destek alınmalı.

• Ana-baba her ne kadar boşansa da çocuklar vasıtasıyla görüşmek zorunda kalacaklarını unutmamalıdırlar. 

PSİKOLOJİK DESTEK

Boşanma aşamasında çiftlerin psikolojik destek almaları sürecin sağlıklı yürümesi açısından önemlidir. Ebeveynlerin boşanma sürecini,

çocukları ve kendileri için sağlıklı şekilde atlatmaları ve çocuklarına karşı nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmeleri açısından bilgilendirilmeleri gerek.

ÖFKENİZİ KONTROL EDİN

Boşanma sürecinde çocuklar çok kolay travmatize olabilirler. Eğer çocuk veya ergen boşanma sürecinde olumsuzluklara maruz kaldıysa vakit kaybetmeden psikoterapi sürecine alınmalı ve bu etkiler ortadan kaldırılmalıdır.

Bu yazı toplam 4688 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.