• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C

Borderline İle Narsizim Arasında Ayırıcı Tanı

Borderline İle Narsizim Arasında Ayırıcı Tanı
Narsisistik kişilik bozukluğunun klinik tablosu, borderline’ın klinik tablosundan farklıdır. Borderline’ı narsistik kişilik bozukluğundan ayırt etmek için, klinik tablo, intrapsişik yapı ve aktarıma bağlı olarak düşünmek yararlı olur.

Borderline kişilik genelde çocuklukta yaşanılan önemli bir kayıp, anne-baba ile olan bağın dengesiz olması, travma, kötü muamele yada duygusal olarak yoksun kalmak gibi tecrübelere dayanmaktadır. Oldukça yaygın görülen bir hastalıktır, toplumun yüzde 2 yada 3 ünün sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Borderline (Sınır) kişilik, boşluk duyguları, kimlik karmaşası, kontrolsüzce ortaya konan öfke tepkileri, özel ilişkilerde aldatılma ve terk edilme korkuları, ilişkilerde karşı tarafın ilgisini çekmek üzere yapılan manipulatif davranış, intihar girişimleri, göz korkutmalar, zaman zaman gerçeklik algısının kaybı gibi özellikler gösteren bir kişilik yapılanmasıdır.

Belirtiler

1.İdealleştirme ile aşağılama arasında sürekli değişen bir ilişki
2.Tehlikeli boyutlarda kendine güven eksikliği ve dengesizlik
3.Ruh halinde sürekli ve büyük değişimler.
4.Aşırı ve yoğun öfke
5.Kızgın ve saldırgan patlamalar
6.Ayrılıkta yada kayıp anında panik duygusu
7.Sürekli olarak kendini boş hissetme.

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Narsistik kişilik bozukluğu kendini mükemmel görmek, başkalarını düşünmemek ve başkaları tarafından yargılanmaya aşırı hassasiyet olarak tanımlanabilir. Sadece kendini düşünmek ve davranışlarının başkalarına olan etkisini umursamamak bu kişilerin en temel özellikleridir.

Narsistik kişiler genelde ilgi odağı olmayı, dikkat çekmeyi ve olayları kontrol etmeyi isterler. Başkalarının hayranlığını ve sevgisini kazanmayı şiddetle arzularlar. Kendileri hakkında mükemmelliyetçidirler. Dikkati üzerlerine toplamak için tiyatromsu krizler yaratabilirler. Bu kişiler herkesin ve herşeyin kendilerine bağlı olması gerektiğine inanırlar.

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler mükemmele ulaşmak için aşırı derecede çaba sarfederler. Birisi kendilerini yada yaptıkları işi eleştirdiğinde büyük bir öfke ile tepki verirler ve saldırganlık gösterebilirler.

Borderline İle Narsizim Arasında Ayırıcı Tanı

Borderline kişilik örgütlenmesinin karakteristik özelliklerinin Kernberg'in çalışmalarında betimlenen tasvirleri, ayırıcı tanı problemini büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Bununla birlikte, akışkan ego sınırları, paranoyak fikirler, kalıcı hale dönüştürülebilse de geçici psikotiğe benzer vakalar ve ilkel düşünme süreçlerine yönelim gibi borderline sendromunda ortaya çıkan belirtiler, bu hastalığın psikozdan ayırt edilmesini gerektirmektedir. Diğer taraftan, bölme ve yansıtma gibi ilkel savunma mekanizmalarının yanı sıra, ilkel düzeydeki ego saplanması da borderline sendromunun narsisistik kişilik bozukluğundan ayırt edilmesini gerektirmektedir.

Borderline'ı narsistik kişilik bozukluğundan ayırt etmek için, klinik tablo, intrapsişik yapı ve aktarıma bağlı olarak düşünmek yararlı olur. Narsisistik kişilik bozukluğunun klinik tablosu, borderline'ın klinik tablosundan farklıdır. Asıl problem genellikle görünüşte düzgün ve etkin bir sosyal uyuma denk gelen, ancak diğer insanlarla yaşanan iç ilişkilerde ciddi çarpıtmalara neden olan aşırı kendilik-soğurmasıdır. Hırslılık, büyüklenmeci fanteziler, kendini aşağılık hissetme, dış hayranlığa aşırı bağımlı olma, can sıkıntısı ve boşluk hislerine kapılma, zeki olabilmek için gösterdiği çabaların hazza ulaşması için sürekli arayış içinde olma, zengin, güçlü ve güzel olma isteği, bu hastaların karakteristik özellikleridir. Bu özelliklerin yanı sıra, başkalarını sevme ve onları düşünme konusunda ciddi eksikleri vardır. Başkalarına yapışan fakat terk edilmekten ve yutulmaktan korkan borderline hastanın aksine, narsistik kişilik bozukluğu olan hasta, başkalarını eşduyumla (empatiyle) anlama kapasitesine sahip değildir. Diğer insanlar, her şeyden önce onun narsistik ihtiyaçlarını tatmin için vardır. Bilinçli ya da bilinçsiz, değer düşürüm, tümgüçlü kontrol, narsistik geri çekilim gibi savunmalarıyla birlikte aşırı kıskançlığın yanı sıra, başkalarını kullanma ve kabalık sergilerler.

Narsistik hastalar, duygusal derinlikten yoksundurlar ve depresif tepkiler yaşama kapasiteleri yoktur. Ego sınırları sabittir ve gerçekliği sınayıcı kapasiteleri korunmaktadır.   Bunların aksine borderline hastaların sosyal işlevsellikleri kötüdür, en azından yüzeysel ilişkiler yaşarlar. Dürtülerini kontrol edebilme ve aktif, tutarlı, başarılı bir iş hayatı yaşama kapasiteleri narsisistik hastalar kadar iyi değildir. Ancak, bazı borderline hastalar, narsisistik hastalara benzerlik gösterebilir.

Borderline hastalar ile narsisistik hastaların klinik tabloları arasındaki farklılıklar, intrapsişik yapılarındaki özsel farklılıklardan kaynaklanır. Narsisistik hasta, bütünleşmiş, fakat oldukça patolojik olan büyüklemeci kaynaşmış bir kendilik-nesne imgesine sahiptir. Kohut, bu büyüklenmeci kendilik'in kaynağını, normal gelişim sürecinin bir saplanması olarak tanımlarken, Kernberg, kaynağın normal narsisizmden çok farklı olan patolojik bir ego olduğunu vrgulamaktadır.

Diğer taraftan borderline hastaların intrapsişik yapıları, büyüklenmeci bir kendilik-nesne imgesinden oluşmamakta, aksine bir tarafı iyi diğer tarafı kötü olan bölünmüş bir kendilik imgesinden oluşmaktadır.

Bu iki kişilik bozukluğunun intrapsişik yapılarındaki farklar aktarım sırasında da gözlenir. Kohut'a göre narsistik hastaların aktarımı, ya idealleştirilmiş çocuksu nesneleri, hastanın hoşnut olabilecegi ve destek almayı beklediği terapiste yansıtmasına ya da terapist tarafından sürekli aynalanma ihtiyacının giderildiği bir süreçtir. Borderline hasta ise, terapiste Ödüllendirici nesne ilişkileri (ÖNİP) yada Geri çekilen nesne birimini (GNİP) birimini yansıtır ve yansıttığı birime göre terapiste yapışır yada kendini ondan uzaklaştırır.


Reklam

Borderline Hastalığı İle İlgili Psikolojik Destek İçin  

APAMER Aktüel Psikolojik Danışmanlık Merkezi

0212 466 10 50 - www.apamer.com.tr Bakırköy / İstanbul


İLİŞKİLİ HABERLER

Sınır (BorderLine) Kişilik Bozukluğu

Sınır kişilik bozukluğu olan kişilerde hangi belirtiler görülür. Nasıl yaşanır, neler yapmak gerekir.

14 Nisan 2014 Pazartesi 15:40

Bırakın Çocuğunuz Sorumluluk Alsın

Psikiyatrist Dr. Oya Bozkurt, kişilik bozukluğu oluşumu hakkında bilgi verdi: Hastalık; çocuğuna sorumluluk vermeyen, her şeye onun yerine kendisi karar veren annelerin çocuklarında daha çok görülüyor

19 Aralık 2013 Perşembe 11:47

Borderline Olanlar Uzun Süreli İlişki Yaşayamaz

Duygularında sürekli değişkenlik olan borderline kişiler düzenli, tutarlı, uzun süreli ilişki yaşayamaz. Çok kolay evlenip, çok çabuk boşanırlar.

11 Temmuz 2013 Perşembe 00:24

Borderline İle Narsizim Arasında Ayırıcı Tanı

Narsisistik kişilik bozukluğunun klinik tablosu, borderline’ın klinik tablosundan farklıdır. Borderline’ı narsistik kişilik bozukluğundan ayırt etmek için, klinik tablo, intrapsişik yapı ve aktarıma bağlı olarak düşünmek yararlı olur.

02 Haziran 2013 Pazar 03:19

Borderline Hastaları Neden Kendi Canını Yakıyor?

KadınNews.com sitesinin Der Spiegel'i kaynak göstererek yayımladığı haberde, Borderline Hastalarının kendilerine yönelttikleri şiddetin kaynağı ile ilgili araştırma sonuçlarına yer verildi.

22 Eylül 2010 Çarşamba 23:31

Borderline Hekimlerin İlgisini Çekiyor

Kolombiya Üniversitesi’nden Dr. Richard G.Hersh Borderline hastalığında yeni tedavi yöntemlerinin ortaya çıktığını ve hastalıkla ilgilenen doktor sayısının gün geçtikçe arttığını söyledi

21 Kasım 2009 Cumartesi 12:46

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 28324 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim