• BIST 106.239
  • Altın 160,657
  • Dolar 3,8781
  • Euro 4,5726
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C

Bırakın Çocuğunuz Sorumluluk Alsın

Bırakın Çocuğunuz Sorumluluk Alsın
Psikiyatrist Dr. Oya Bozkurt, kişilik bozukluğu oluşumu hakkında bilgi verdi: Hastalık; çocuğuna sorumluluk vermeyen, her şeye onun yerine kendisi karar veren annelerin çocuklarında daha çok görülüyor

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nden Psikiyatrist Dr. Oya Bozkurt, kişilik bozuklukları ile ilgili sorularımızı yanıtladı... 

 Kişilik bozukluğu nedir? 

Kişilik bozukluğu; kişinin kendi kültürüne göre önemli ölçüde sapmalar gösteren, süreklilik arz eden davranışlar halidir. İnsanın huyu, tutumu, karakter özellikleri; toplum içinde uyum sağlama yeteneğini bozduğu zaman, kişilik bozukluğundan söz edilir. 

 Bir kişinin kendisi, kendinde kişilik bozukluğu olduğunu anlayabilir mi?

Kişi; iş, sosyal yaşam, aile ve ikili ilişkiler gibi alanlarda sürekli benzer sorunlarla karşı karşıya geliyorsa, bu durumdan rahatsızlık duyup doktora başvurmak isteyebilir. Ancak çoğunlukla bu karakter özelliklerinin normal olduğunu düşünürler ve bunu bir sorun olarak görmezler. 

FARKLI NEDENİ OLABİLİR 

 Kişilik bozukluğu neden gelişir? 

Kişilik bozukluğu oluşumuna çok çeşitli etkenlerin karşılıklı etkileşimleri ve bir araya gelmelerinin neden olduğu düşünülüyor. Özellikle çocukluk döneminde anne-baba ile ilişki, en önemli nedenlerin başından geliyor. Kişilik bozukluklarında temel problem; kişinin kendisini ve başkalarını algılamasındaki sorunlardır. Kişi; kendisini, kendisine davranıldığı ve hissettirildiği biçimde tanır. Böylece kendisi hakkındaki düşünceleri ve benlik tasarımı oluşur. 

 Bu durumda en büyük görev annelere mi düşüyor? 

Kişilik bozukluğunun gelişiminde, erken çocukluk yıllarında anne-baba ile ilişkilerde yaşanan olumsuzluklar etkili olur. Örneğin bağımlı kişilik bozukluğu; çocuğuna fazla sorumluluk vermeyen, her şeye onun yerine kendisi karar veren ve yapan, kendileri de bağımlılık ihtiyaçları içinde olan annelerin çocuklarında daha çok görülüyor. 

BAŞKALARINI SUÇLAR 

 Bu rahatsızlığın başlangıç yaşı ve sıklığı nedir?

Hastalığın görülme sıklığı yüzde 6-9'dur. Kişilik bozuklukları ilk belirtilerini 15-20 yaş arası gösterir. Kadın ve erkekte görülme oranı eşittir. 

 Bir kişinin yakınları hangi durumlarda şüphelenmelidir? 

Sürekli olarak çevreden, olumsuz koşullardan yakınırlar. İşledikleri suçlar için; başkalarını ve başlarına gelen olumsuz olayları neden olarak gösterirler. Uzun süreli ilişki kurmakta ve mesleki becerilerde zorlanırlar. 

TEDAVİSİ ZOR AMA İMKANSIZ DEĞİL

 Kişilik bozukluğunun tedavisi mümkün mü? 

Tedavi zordur ama imkansız değildir. Kişilik değişimi için hastanın istekli olması ve uzun süreli terapiye devam etmesi gerekir. Psikoterapi dışında ilaç tedavisi de uygulanabilir. 

KİŞİLİK BOZUKLUĞUNUN ÇEŞİTLERİ

 Paranoid kişilik bozukluğu: Sürekli güvensiz ve kuşku içinde olurlar. İnsanları kötü niyetli olarak değerlendirirler. 

 Şizotipal kişilik bozukluğu: Yakın ilişkiler içinde olmaktan rahatsız olurlar. 

 Şizoid kişilik bozukluğu: Yakın ilişkilere gerek duymazlar. Yakın arkadaşları yoktur ve bundan rahatsızlık duymazlar.. 

 Antisosyal kişilik bozukluğu: Başkalarının haklarını hiçe sayarlar. Ayrıca başkalarına zarar verirler, vicdanları yoktur. Yasaları çiğner, tutuklanırlar. 

 Narsistik kişilik bozukluğu: Yetersizlik duygusu taşımalarına rağmen, kendilerinin özel ve üstün olduklarına inanırlar. 

 Histrionik kişilik bozukluğu: Sürekli ilgi odağı olmak isterler. Cinsel yönden ayartıcı ya da baştan çıkartıcı davranışlar gösterirler. 

 Borderline kişilik bozukluğu: Egoları zayıftır. Dürtülerini kontrol edemezler. Kendilerine zarar verme olasılığı yüksektir. 

 Çekingen kişilik bozukluğu: Eleştirilmekten, beğenilmekten ve dışlanmaktan korktukları için çok fazla insanın olduğu meslekleri tercih etmezler. Kendilerini değersiz hissederler. 

 Obsesif kompülsif kişilik bozukluğu: Ayrıntılarla aşırı uğraşırlar. İşlerini bir türlü zamanında bitiremezler, yaptıklarını beğenmezler. Kendilerini bir şey üretmeye, yapmaya adarlar. 

 Bağımlı kişilik bozukluğu: Başkalarından bol miktarda öğüt ve destek almazlarsa gündelik kararlarını vermekte güçlük çekerler. Başkalarına karşı çıkamazlar. Yalnız kalmaktan korkarlar. 

Bu haber toplam 2406 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Darrellpl
30 Haziran 2014 Pazartesi 02:08
Tolerance To Avodart
What Happens If Girls Take Took Viagra Coumadin Diet In Spanish Buy Nizoral Medicine Fenfast 375 is the Best Adipex Alternative that you can buy online. Fenfast was made similar to Adipex. Buy new Adipex Replacements Online.. Diabetes Rate To Society Chloramphenicol In Honey Aplastic Anemia Imitrex And Occipital Neuralgia Pop Accutane . Seroquel 125 Mg Sprinkles Vicodin And Advil . Metformin Ovarian Cancer Insulin Resistance Nexium Due Date Retin A No Online Pharmacy Prescription Canadian 4th Round Of Clomid Baby Dust Rimadyl Versus Oxycodone Liquid Metoclopramide Tablets Wellbutrin Ex
Where To Buy Lidocaine In Canada, Buy Lidocaine Ireland
Ergotamine Without Prescription, Ergotamine For Sale In Ireland
Azithromycin Online Free Shipping, Order Azithromycin Next Day
Zyvox Mastercard, Canada Zyvox No Prescription
91.200.13.87
Pamelakl
30 Haziran 2014 Pazartesi 00:23
Minocycline And Alcohol Use Doxycycline
Cod Advair Topical Actos Acyclovir And Azt Combination Buy Cheap Tramadol With No Prescription. Rogaine 20 Coupon Seroquel Xr Mydd Indication Ear Infection Depression Order Prescription Free Antidepressant . Vitamin Treatments For Erectile Dysfunction Order Estradiol Cash On Delivery . Trazodone Mastercard FedEx No Prescription Xenical Next Day Buy Xanax Online No Prescription Mastercard Superdrug Weight Loss Programme Benadryl Peanut Allergy Finasteride No Prescription Online Store Diflucan Prescription Downloadable Drugstore
Farlutal Online Pharmacy NO PRESCRIPTION, Order Farlutal Cod FedEx
Order Nivaquine Eu, Buy Nivaquine Pay With Mastercard
Etoricoxib NO PRESCRIPTION Us Pharmacy, Etoricoxib Online Visa
Buy Muscle With Money Order, Muscle Generic Brand
Order Norlevo Creditcard, Norlevo By Visa.
Janumet Without A Prescription Canadian, Order Janumet From Canada
Buy Sural Australia, Sural Cash On Delivery Overnight
Coumadin From Canada, Coumadin No Rx Cod.
Buy Cortal Online No Rx, Buy Cortal Online With A Cod
Buy Hypertension Online In Canada, Hypertension Cheap No Rx Required Canada
91.200.13.20
Robertpn
29 Haziran 2014 Pazar 23:48
Risperdal On Yahoo Finance
Atenolol Chlorthalidone No Prescription Urine Cetirizine Prescription Strength . Paxil Sleep Cold Turkey Slave To Prozac Tramadol Online Florida Delivery Lipitor And Impotence Generic Clotrimazole To Treat Strep Lithium X26 Abilify Ventolin Composition Discount . Role Of Alpha Lipoic Acid Against Osteoporosis And Traits Prescription Definition Of Tramadol Imipramine No Prescription Canadian Pharmacy Tofranil. Insomnia From Prozac Caffeine Addiction And Withdrawl Symptons Get Online Hydrocodone And Acetaminophen Cymbalta Overseas Used No Prescription .
91.200.14.55
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim