1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. Bir Düşünce Bir Usta - Nilüfer Erdem

Bir Düşünce Bir Usta - Nilüfer Erdem

Bu kitap İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği'nin (Psike İstanbul) geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği konferansların bir derlemesidir.

A+A-

Kitapta, Sigmund Freud, Anna Freud, Serge Viderman ve Hanna Segal gibi ustaların eserleri tartışılıyor. Ancak kitapta yalnızca kuramı ve uygulaması ele alınan yazarlar değil, bunları kendi özgün görüşleri ışığında tartışan yazarlar da en az birinciler kadar psikanaliz dünyasının uluslararası alanda önemli isimlerinden oluşuyor.

Derlemede psikanaliz dünyasının uluslararası alanda önemli isimleri, Sigmund Freud, Anna Freud, Serge Viderman ve Hanna Segal gibi ustaların eserlerini tartışıyor.

Modern felsefe ve düşünce içinde Sigmund Freud ve arkadaşlarının geliştirdiği psikanalitik yaklaşımın derin etkileri de bulunur. Psikanalizi sadece insan psikhesindeki karmaşaları analiz etmek için bir yöntem olarak düşünmemek gerekir. Onun siyasal, kültürel ve toplumsal süreç analizlerinde de önemli bir payı ve bunun yanı sıra bu süreçlere yönelik etkileyici bir izi vardır. İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin (Psike İstanbul) geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği konferansların bir derlemesini bir araya getiren Bir Düşünce Bir Usta adlı kitap Bilgi Üniversitesi Yayınları arasında çıktı. Bu konferanslar, psikanaliz tarihinde iz bırakmış büyük kuramcıların düşüncesini ve pratiğini tanıtmak amacıyla başlatıldı. Meslekten olduğu kadar, psikanalizle kültürel olarak ilgilenenlerin de ilgi gösterdiği bu etkinlik 2007’den bu yana düzenleniyor. Bu derlemede Sigmund Freud, Anna Freud, Serge Viderman ve Hanna Segal gibi ustaların eserleri tartışılıyor. Ancak kitapta yalnızca kuramı ve uygulaması ele alınan yazarlar değil, bunları kendi özgün görüşleri ışığında tartışan yazarlar da en az birinciler kadar psikanaliz dünyasının uluslararası alanda önemli isimlerinden oluşuyor. Kitapta yer alan diğer konferanslar, bir taraftan klinisyenlere hitap ederken aynı zamanda psikanalizi merak eden okurun da ilgisini çekecek içerden bir bakış getirip, bunu anlaşılabilir bir dille sunuyor.

Psikanalizmin yüzüncü yılı

Eser, çoğu makaleye eşlik eden ilginç vaka örneklerinin yanı sıra edebiyat ve resim sanatından örnekleri de tartışarak uygulamalı psikanaliz alanında özgün yorumlar geliştiriyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları ve Psike İstanbul’un işbirliği ile yayınlanan dizinin ilk kitabı olan Bir Düşünce Bir Usta, Freud ve arkadaşlarının 1902’den itibaren ünlü ‘Çarşamba Toplantı’larıyla temellerini attığı ve 1910’da Nürnberg’de resmen kurulan Uluslararası Psikanaliz Birliği (International Psychoanalytical Association- IPA)’nin yüzüncü yılında yayınlanmaktadır. Böylece, bir süre önce Türkiye Psikanaliz Çalışma Grubu olarak IPA ailesine katılan Psike Istanbul bu kitapla, tüm dünyada yüzüncü yıl vesilesiyle yapılan kutlamalara Türkiye’den özgün bir çalışma ile katkıda bulunuyor.

Bilgi Üniversitesi ve Psike İstanbul'un işbirliği ile yayınlanan dizinin ilk kitabı olan kitap, Freud ve arkadaşlarının 1902'den itibaren ünlü Çarşamba toplantılarıyla temellerini attığı ve 1910'da Nürnberg'de resmen kurulan Uluslararası Psikanaliz Birliği (International Psychoanalytical Association- IPA)'nin yüzüncü yılında yayınlanmaktadır.

· İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
· Basım Tarihi : 12 - 2010
· ISBN : 9786053991724
· Sayfa Sayısı : 185

Bu haber toplam 4226 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.