1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Beyaz Kalem Yayınları KPSS Açıklaması

Beyaz Kalem Yayınları KPSS Açıklaması

KPSS Genel Yetenek Genel Kültür sınavı sorularının ÖSYM'den önce bir deneme sınavı formatında yayımlanmasıyla hedef haline gelen Beyaz Kalem Yayınları kamuoyu duyurusu yayımladı.

A+A-

KPSS Genel Yetenek Genel Kültür sınavı sorularının ÖSYM'den önce bir deneme sınavı formatında yayımlanmasıyla hedef haline gelen Beyaz Kalem Yayınları kamuoyu duyurusu yayımladı. Söz konusu duyuruda yer alan ayrıntılar şöyle:

 

07.07.2012 tarihinde saat 09.30-11.30 saatleri arasında KPSS Genel Yetenek Genel Kültür sınavı ÖSYM tarafından yapılmıştır. Şirketimiz sınavdan yaklaşık 6 saat sonra 17.25’te sınava giren adayların ve paylaşım forumlarında öğrencilerin sınav sorularına bir an önce ulaşma isteklerine cevap vermek amacıyla 57 adet soru tespit edilmiştir. Soruları anlaşılır bir şekilde sunabilmek amacıyla daha önce kullandığımız yayın sayfa şablonlarından bir tanesi rastgele seçilerek sorular yerleştirilmiştir ve kendi web sayfamız olan beyazkalem.com.tr’den  ve bazı forum sitelerinden link vermek suretiyle saat 17.25’te yayınlamıştır.

Herkesin bildiği üzere sınava giren her öğrenci sınav sorularına, kendi cevaplarını kontrol etmek amacıyla bir an önce ulaşmak ister. Şirketimizin yer aldığı yayıncılık sektöründeki tüm firmalar bu gereksinime cevap verme zorunluluğu hissederler. Bu nedenle sektörümüzde yer alan tüm yayın evi ve dershaneler kendi öğrencileri ve sınava giren diğer kişilerden elde ettiği dönütleri diğer öğrencilerle de paylaşmak için olabildiği kadar ve hızlı bir şekilde soruları toparlamaya çalışır. Bu sektörümüzdeki tüm firmalar tarafından geçmiş sınavlarda da yapılan bir uygulamadır. Cumartesi günkü  sınavda da birçok firma tarafından bu yapılmıştır. Şirketimizin yaptığı da bundan ibaret olup farkımız bu kadar çok soruyu kısa sürede toplamamız ve duyurmamızdır. Fakat şirketimizi ve ÖSYM’yi zan altında bırakmak isteyen bazı çevrelerce bu girişimimiz farklı şekillerde yorumlanmış ve hak etmediğimiz bir karalama kampanyasına dönüştürülmüştür.

Suçlamalarda bahsi geçen bu soruların sabah saatlerinde internete konulduğu tamamen uydurmadır. Yukarıdaki belirtildiği gibi sınavdan 6 saat sonra konulmuştur. Bu ilgili internet sitesi tarafından teknik olarak da teyit edilmiş ve açıklanmıştır.

Diğer bir suçlama konusu olan bu soruların şirketimiz tarafından 2. Denemede kullanıldığı tamamen kamuoyunu yanıltmak amaçlıdır. İnternete konulan pdf dosyasındaki sayfa altında yazan deneme 2 ibaresi yukarıda belirttiğimiz gibi rastgele seçtiğimiz şablonda,  silinmesi unutulmuş bir ibaredir. Şirketimizin uyguladığı deneme sınavlarına Türkiye’nin her yerinden 10 binlerce öğrenci katılmaktadır. Şayet iddia edildiği gibi bir durum yaşansaydı bu durumunda 10 binlerce şahidi olurdu. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir.

2001-2005 yılları arasında ÖSYM tarafından yapılan KPSS soruları yayınlanmamasına rağmen tüm soru ve cevaplar kitaplarda ve internet sitelerinde yayınlanmaktadır. Bu da sınavlardaki soruların yukarıda belirtilen yöntemlerle elde edilebildiğini göstermektedir.

Yukarıda da belirtildiği gibi şirketimizin diğerlerinden farklı olarak yaptığı, yayınlanan bu soruları bir dosyada toplayıp öğrencilere ulaştırmaktır. Soruların yayınevimize sınav öncesinde servis edildiği suçlamaları tamamen iftiradır. Bazı çevreler ÖSYM ve şirketimizi karalamak için bunu bir fırsat bilmişlerdir. Şirketimiz gerekli hukuki girişimleri başlatarak olayı başka yönlere çekmek isteyenlere fırsat vermeyecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Bu haber toplam 18317 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
22 Yorum