1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Beşyüz Milyon İnsan Psikolojik Sorun Yaşıyor

Beşyüz Milyon İnsan Psikolojik Sorun Yaşıyor

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Abay, dünyada 500 milyon insanın ruhsal sorunlarının bulunduğu söyledi.

A+A-

Dünya Ruh Sağlığı Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Abay, ruh sağlığı sorunu bulunan 20 civarında kişinin de yardım aradığını kaydetti.

Ruhsal hastalıkların tedavi edilmemesi durumunda bireysel ve toplumsal anlamda önemli maddi kayıplara neden olabileceğini belirten Abay, günümüzde insanların yüzde 25'i ve her 4 kişiden birinin yaşamlarının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkilendiği açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü araştırmalarındaki verileri anlatan Prof. Dr. Abay, "Bu verilere göre, dünyada yeti yetimine yol açan ilk 10 hastalıktan 5'i ruhsal hastalıklardır. Depresyon, alkol bağımlılığı, bipolar bozukluk, şizofreni, OKB. Bu hastalıklar yeterince tedavi edilmediğinde daha çok işlev, iş gücü kaybı ve ailesel sorunlara yol açar. Hastalığın yaygınlığı ve tedavi maliyetleri artar." dedi.
Dünya Sağlık Örgütü'nün geleceğe yönelik yaptığı öngörüde "2020 yılında depresyon, kadınlar ve gelişmekte olan toplumlarda birinci sırada yeti yitimine yol açan hastalık olacaktır." diyen Abay, Türkiye'deki ruh sağlığı hizmetlerinin yetersiz olduğu tespitinde bulundu.

Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından 2006 yılında bir ruh sağlığı taslağı hazırlandığını belirten Abay, TBMM gündemine alınan taslak konusunda bir gelişmenin olmadığını dile getirdi.
Ruh sağlığı hizmetlerine ayrılmış yatak sayısı bakımından Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olduklarını anlatan Abay, Dünya Sağlık Örgütü verilerine görev Türkiye'de ruh sağlığı yatağı, olması gerekenin onda biri civarında olduğunu ifade etti.

Abay, Türkiye'de 100 bin kişiye düşen ruh sağlığı uzman sayısının 1,7, bunlara uzmanlık eğitim alan asistan hekimler de eklendiğinde ise sayının 2'nin biraz üzerine çıktığını vurgulayan Abay, bu sayının dünya ortalamasının yarısına, Avrupa ortalamasının ise 6'da birine karşılık geldiğini belirtti.

Star Gazetesi

Bu haber toplam 1964 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.