1. HABERLER

  2. KADIN SAĞLIK

  3. Bedeni Hamileliğe Hazırlamak Gerekiyor

Bedeni Hamileliğe Hazırlamak Gerekiyor

Uzmanlar, gebelik öncesi kadın sağlığı kontrolünün hem anne hem bebek için gebelik ve doğum sürecini kolaylaştırdığını belirtiyor

A+A-

Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı Meltem Çam'a göre, günümüzde hala çok sayıda kadın, gebeliğe ciddi tıbbi sorunlarla başlıyor. Çam, "Bu durumda bebeğe zararlı olabilecek maddelere maruz kalınıyor. Anne, kendi ve bebeğinin sağlığını koruyucu hiçbir önlem almadan plansız gebe kalıyor." dedi.

Çam'a göre, gebeliğe karar verildikten sonra, anne adayının sağlığının iyileştirilmesi çok önemli. Düzenli sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi, gebelik planları konusunda anne ve baba adaylarının eğitilmesinin ilk öncelik olduğunu vurgulayan Çam, "Günümüzde anne ve çocuk sağlığında daha iyi sonuçlar elde etmek için gebelikten önce harekete geçmek, tanı ve tedaviden çok koruma ve önlemeyi hedeflemek gerekiyor." uyarısında bulundu.

"BEDENİ HAMİLELİĞE HAZIRLAMAK GEREKİYOR"

Gebelik öncesi beslenmede genellikle saf, temiz, kilo aldırmayan ama besleyici gıdaların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Çam, şu önerilerde bulundu: "Düzgün ve sağlıklı beslenmeye ilave olarak folik asit takviyesi yapılması, kullanılan destek ürünleri varsa bunların güvenilirliği, yararı ve zararı irdelenmeli. Gebeliğe hazırlanan kadınlar sigara ve alkolü bırakmalı, bırakamıyorsa kullanım sınırlaması konusunda teşvik edilmelidir. Anne adayının egzersize ve kilo kontrolüne de önem vermesi de büyük önem taşıyor." Özellikle Human Papilloma Virüs (HPV), Grip, Hepatit B, Kızamıkçık aşılarını n bu hastalık risklerini taşıyan gebe adaylarında hekim kontrolü ile birlikte yapılmasının önemli olduğunun altını çizen Çam, "Ayrıca, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili risk belirlenmeli, uygun testlerle ortaya çıkan hastalıklar tedavi edilmelidir. Diyabet, Tiroid hastalıkları, Epilepsi benzeri nörolojik hastalıklar, hipertansiyon, böbrek hastalıkları, kalp-damar hastalı kları, astım, pıhtılaşma bozuklukları gibi sistemik hastalıklarda veya depresyon ve şizofreni gibi psikolojik hastalıklarda hasta gebelikten önce mutlaka bir hekim ile görüşmelidir. Mevcut tıbbi sorun nedeniyle kullanılan ilaçlar, gebeliğin hastalığın seyrine etkisi ve özellikle de diyabet gibi hastalıklarda gebeliğin hastalığın kontrollü bir döneminde planlanması uygun olacaktır." bilgisini verdi.

GENETİK HİKAYE ÖNEMLİ

Annenin yaşı, anne ve babanın tıbbi durumu, kadının daha önceki gebeliklerinin sorgulanması gerektiğini vurgulayan Çam, "Daha önceki gebeliklerinde, bebeklerinde genetik sorunlar yaşayan çiftler ve ailede bilinen bir genetik hastalık mevcut olanlar tespit edilmeli ve bu aileler gebelik öncesi genetik danışma almalıdır. Bir önceki gebelik erken doğum, düşük veya ölü doğum ile sonlanmış ise hasta risk ve nedenlerin tespit edilmesi için incelenmelidir. Gebelikler arasındaki sürenin 18 aydan az olması, erken doğum ve bebeğin düşük doğum ağırlığında olması gibi riskleri artırmaktadır" diye konuştu.

Akşam

Bu haber toplam 2000 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.