1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Bebeğin down’lu olduğunu söylemeyen doktor hatalı

Bebeğin down’lu olduğunu söylemeyen doktor hatalı

Bir hastanede kadın doğum uzmanı olarak çalışan A.Ç, test yap-tırmalarına rağmen İlhami ve Mücella Patoğlu çiftine, bebeklerinin "down sendromlu" olduğunu söylemediği için bilirkişi tarafından hatalı bulundu

A+A-

HURRİYET - Bir hastanede kadın doğum uzmanı olarak çalışan A.Ç, test yap-tırmalarına rağmen İlhami ve Mücella Patoğlu çiftine, bebeklerinin "down sendromlu" olduğunu söylemediği için bilirkişi tarafından hatalı bulundu. Minik Sürreyya’nın babası İlhami Patoğlu, "Down sendromlu bir çocuğun bakımı çok zor. Erken öğrenmiş olsaydık, ge-beliğe son verebilirdik. Şimdi bize bir şey olursa ona kim bakar" dedi.

TEKSTİL boyama işi yapan İlhami Patoğlu (38) ile eşi Mücella Patoğlu (33), bebeklerinin down sendromlu olduğunu söylemeyen doktor ve çalıştığı hastane hakkında Küçükçekmece 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tazminat davası açtı.

Şimdi 2 yaşında olan oğlu Süreyya’nın down sendromlu doğmasından doğum uzmanı doktor A.Ç’yi sorumlu tutan Mücella Patoğlu, "Doktor A.Ç, hamileliğimin 12’nci haftasında bebeğimin ense kalınlığının normal olmadığını tespit etti. Sonra da ’11-14 hafta tarama testi’ yaptırmamı istedi. Testi yaptırıp sonucunu götürdüm. ’Sorun yok, bebek sağlıklı. İleride gerek duyarsak tekrar test yaptırırsınız’ dedi. Bir daha da test istemedi. Doğduktan 8 gün sonra, başka bir doktor bizi uyarınca test yaptırdık ve bebeğimin down sendromlu olduğunu öğrendik" dedi. Baba İlhami Patoğlu ise, "Down sendromlu bir çocuğun bakımı çok zor. Erken öğrenmiş olsaydık gebeliğe son verebilirdik. Tabii ki oğlumuzu çok seviyoruz. Ona en iyi şekilde bakıyoruz. Ama bize bir şey olursa ona kim bakar" diye konuştu.

Dava kapsamında bilirkişi olarak görüşü alınan İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı ve Prenatal Tanı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Seher Başaran, "Doktorun aileyi doğru yere yönlendirmesi gerekirdi. Yönlendirme yaparken işin önemi, neler yapılabileceği testi isteyen doktor tarafından anlatılmalı ve ailenin bunu anladığından emin olunmalıdır" dedi.

DOKTOR KANITLAYAMADI

İkinci bilirkişi, İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Lem’i Ergin İbrahimoğlu da "Doktor A.Ç, bebeğin durumunu anlayıp aileyi İstanbul Tıp Fakültesi’ne yönlendirdiğini söylese de bunu kanıtlayamamaktadır. Ailenin böyle bir sevki veya testi reddettiğine dair bilgiler kayıt altına alınmalıydı" şeklinde görüş bildirdi. Doktor A.Ç’nin, Mücella Patoğlu’na ileri testler yaptırmasını söylediğini de vurgulayan Prof. İbrahimoğlu, "Doktor, kurumun muayene ve sonuç raporunu takip etmemiştir" notunu da düştü.

Doktor A.Ç, ise ifadesinde "Testin sonucunu gördükten sonra aileyi İstanbul Üniversitesi Hastanesi’ne göndermiştim. Oraya gidip gitmediklerini bilmiyorum ancak o hastaneye sevk etmemle ilgili kayıt tutmamıştım" demişti.

Bakımı çok zor

Şimdi iki yaşında olan down sendromlu Süreyya’nın bakımının çok zor olduğunu vurgulayan İlhami-Mücella Patoğlu çifti, "Oğlumuza en iyi şekilde bakıyoruz. Ama bu sanıldığı kadar kolay değil" diyor.

Bu haber toplam 3361 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.