1. HABERLER

  2. SINAV HABER

  3. Başörtülüler de Sınava Girebilecek

Başörtülüler de Sınava Girebilecek

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Temmuzda yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS), "soruların sızdırıldığı" iddiaları nedeniyle iptal ettiği eğitim bilimleri sınavının kılavuzunu internetten yayımladı.

A+A-

 Kılavuza göre, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlik kadroları için KPSS'ye başvuran adayların, eğitim bilimleri testi sınavına girmesi gerekiyor. Öğretmenlik kadrolarına yapılacak atamalar için nasıl başvurulacağı ve atamaların nasıl yapılacağı, Milli Eğitim Bakanlığınca adaylara duyurulacak. 31 Ekimde 81 il merkeziyle Lefkoşa'da gerçekleştirilecek sınava ilişkin güvenlik ve diğer konularla ilgili belirlenen yeni kurallar da kılavuzda duyuruldu.

Temmuz ayında yapılan KPSS ile ilgili kılavuzda yer alan, "Aday, başı açık ve kılık kıyafetiyle ilgili mevzuata uygun bir şekilde gelmemişse sınava alınmayacaktır. Bu kurula uymayan adaylar sınava alınsa bile sınavları geçersiz sayılacaktır" ifadesi bu kılavuzda bulnmuyor.

 SINAV SALONUNDAN ÇIKMALARINA İZİN VERİLMEYECEK

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nda, sınavın yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri hem elle hem de dedektörlerle aranacak. Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adaylar, yanlarında kimlik belgeleri dışında hiçbir şey getirmemeleri konusunda uyarıldı. ÖSYM, iptal edilen KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nın kılavuzunu internet sitesinden yayımlayarak, sınavın uygulanması ile ilgili yeni bilgilerin bu kılavuzda yer aldığını bildirdi ve sınava girecek adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri uyarısında bulundu.

31 Ekim Pazar günü yapılacak Eğitim Bilimleri Sınavı, saat 09.30 başlayacak. Sınav, 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak ve 150 dakika sürecek.

 Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi eline geçmeyenler veya belgesini kaybeden adaylar, sınavın yapılacağı hafta içerisinde Pazartesi gününden itibaren ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri veya ÖSYM bürolarından bu belgelerini bir ücret ödemeden çıkartabilecek.

 Sınava girilecek bina ve salonu gösteren fotoğraflı Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi, sınavdan önce adayların adreslerine postalanacak. SORU KİTAPÇIKLARI Sınavda bir soru kitapçığı ve bir cevap kağıdı kullanılacak. S ınavda kullanılacak soru kitapçıkları farklı türlerde basılacak. Farklı türdeki soru kitapçığında sorular birbirinin tamamen aynı olacak ancak soruların veya sorulardaki seçeneklerin sıralanışı değişecek. Bu nedenle her soru kitapçığı türünün cevap anahtarı farklı olacak. Soru kitapçığı türü, kitapçığın üzerinde ve iç sayfalarında basılı olacak. Adaylar sınava girerken yanlarında 2010 KPSS-Lisans Eğitim Bilimleri Testi Sınavı Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi ve bir fotoğraflarını bulunduracak.

 Sınava giriş ve kimlik belgesi olmayan veya bu belgenin fotokopisi, faksı ile gelen adaylar kesinlikle sınava alınmayacak. Adayların yanlarında bulunduracağı fotoğraflı ve özel kimlik belgesi, adayın kimliğini gösteren fotoğraflı ve soğuk damga ile onaylı bir belge (sadece nüfus cüzdanı veya pasaport) olacak. Sınavda salon görevlileri, adayın sınava giriş ve kimlik belgesindeki fotoğraftan adayı tanımakta zorlanırlarsa adaydan kendisini kolaylıkla tanıtabilecek bir fotoğraf isteyebilecek. Bu nedenle her adayın yanında kendini açık bir şekilde tanıtan, kurallara uygun olarak çekilmiş bir fotoğraf bulundurması isteniyor.

 Her aday bu fotoğrafın arkasına mutlaka TC kimlik numarasını, adını ve soyadını yazacak. Sınava giriş ve kimlik belgesinin aslını, özel kimlik belgesini ve bir fotoğrafını yanında bulundurmayan aday, gerekçesi ne olursa olsun sınava alınmayacak. Sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak. YASAKLAR Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayları n bu belgeler dışında herhangi bir eşyalarını sınav binalarına getirmemeleri isteniyor. Adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olacak.

Adaylar sınava kalem, silgi, kalemtıraş, saat getirmeyecek. Bu gereçler, bütün adaylara ÖSYM tarafından sağlanacak. Adayların sınava yiyecek, içecek, su getirmeleri de kesinlikle yasaklandı. Su ve şekerleme de yine ÖSYM tarafından karşılanacak. Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından el ve dedektör ile aranacak. Çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar her türlü elektronik-mekanik cihaz, sınav binasına kesinlikle alınmayacak. Sınav öncesinde, sınav esnasında ya da sınav sonrasında bina i çerisinde cep telefonu veya her türlü elektronik cihaz taşıdığı tespit edilen adayın sınav ı iptal edilecek.

 BİR SAAT ÖNCEDEN GELİNECEK

Bina girişinde yığılmaya yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az bir saat önce sınav yapılacak bina önünde bulunmaları, sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri zorunlu tutuluyor. Gerekli kimlik kontrolleri, sınava giriş ve kimlik belgesi ile özel kimlik belgesi kullanılarak yapılacak. Fotoğraflı sınava giriş ve kimlik belgeleri, oturum sonunda salondaki görevliler tarafından toplanacak. Salona yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uygulanacak kuralları adaylara okuyacak ve cevap kağıtlarını dağıttıracak.

Cevap kağıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra soru kitapçıkları dağıtılacak. Adaya verilen soru kitapçığı üzerinde basılı olan kitapçık türü, cevap kağıdı üzerindeki ilgili alana adaylar tarafından işaretlenecek ve görevliler tarafından paraflanarak onaylanacak. Cevap kağıdında soru kitapçığı türünü belirtmeyen, bu alanı boş bırakan adayın ise sınavı ge çersiz sayılacak. Soru kitapçıkları üzerinde ayrılmış olan yerlere adaylar istenen bilgileri yazdıktan sonra sınav başlatılacak.

Cevaplama süresi sonunda soru kitapçıkları ve cevap kağıtları toplanacak, salon görevlileri tarafından koruma altına alınarak hemen paketlenecek. 150 dakika sürecek sınav başladıktan sonra ilk 110 ve son 15 dakika içinde hiçbir aday sınav salonundan dışarı çıkarılmayacak. Sınav sırasında adayların kısa bir süre için bile olsa sınav salonundan çıkmalarına izin verilmeyecek.

Sınav salonundan çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak. Sınavda adaylara, Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme, Öğretim Metotları ve Rehberlik konularında sorular yöneltilecek. Sınav sonuçları, adayların adreslerine sınav sonuç belgesiyle bildirilecek. Bu belgede adayların teste verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSSP10 puanı yer alacak. Adaylar ayrıca sınav sonuçlarınI internet yoluyla da öğrenebilecek.

Bu haber toplam 1292 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.