1. HABERLER

  2. POLİTİK PSİKOLOJİ

  3. Baskılara İsyan Ediyorum Depresyona Girmiyorum!

Baskılara İsyan Ediyorum Depresyona Girmiyorum!

Ortadoğu'daki halk isyanlarına değinen depresyon uzmanı Prof. Allan Young'dan çarpıcı tespit. Mağdur edildiğini düşünen ve dayanışma içinde bulunan insanlar, 'depresyon'dan uzaklaşıyor

A+A-

Depresyon konusunda dünyada sayılı bilimadamlarından biri olan Prof. Allan Young'dan çarpıcı tespitler... Bir konferans vermek için Türkiye'ye gelen Prof. Young, mağdur edildiğini düşünen ve dayanışma içinde bulunan insanların, 'depresyon' ve 'intihar'dan uzaklaştığını söyledi. Libya, Mısır ve Suriye'deki halk isyanlarına değinen Young'a göre, insanlarda kenetlenme hissinin artması, küresel bir hastalık olan depresyondan ve buna bağlı olarak intihardan uzaklaşmalarına neden oluyor. İşte Prof. Allan Young'ın diğer tespitleri:
-  KADINLARDA DAHA FAZLA: Depresyon, erkeklerde yüzde 4 oranında görülürken, kadınlarda bu oran yüzde 8'e çıkıyor. Kadınların fizyolojisi farklı. Yaş ilerledikçe erkeklerle aralarındaki bu fark kapanıyor. Erkekler genelde depresyonu gizlemeye eğitimliler. Erkeklikle bağdaştıramıyorlar, gerçek bir hastalık olarak görmüyorlar.
- DÜNYA HASTALIĞI: 19 ülkede yapılan araştırmada depresyon oranları birbirine çok yakın. Dünya hastalığı diyebiliriz. Gelir seviyesi daha fazla olan ülkelerde mutsuzluk daha fazla gözükebiliyor. Ancak mutsuzluk ile depresyon aynı diyemeyiz.
- UYKUSUZLUK: Majör depresyonun en önemli belirtisi uyku düzeninin bozulması ve iştah düzensizliğine bağlı olarak kilo alınıp-verilmesi.
- KALP KRİZİ: Depresyonu tetikleyen en büyük etkenlerden biri de bedensel sağlık sorunları. Özellikle, kalp krizi geçirenlerin yüzde 40'ı depresyon hastası.

Hepatit B, HIV'den 100 kat daha beter
PARİS Cochin Hastanesi Hepatoloji Birimi Başkanı Prof. Dr. Stanislas Pol, karaciğer hastalıklarında hepatit B ve C virüsünün yüzde 80 oranında etkili olduğu uyarısını yaptı. Prof. Dr. Pol, Berlin'de düzenlenen 46. Uluslararası Avrupa Karaciğer Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri'nde yüzde 7'ye varan görülme sıklığının korkutucu olduğunu da söyledi. Pol, 'Hepatit B ve C virüsü her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin ölümüne yol açıyor. Özellikle Hepatit B virüsü HIV virüsünden 100 kat daha fazla bulaşıcıdır'  dedi.

MÜZİK RUHUN GIDASIDIR
Prof. Allan Young, depresyon hastalarını Mozart ya da Rolling Stones dinleterek tedavi etmeye çalıştıklarını söyledi.

Türkan YILMAZER / AKŞAM

Bu haber toplam 3002 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.