• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C

Baskı Haz Almayı Öldürüyor

Baskı Haz Almayı Öldürüyor
Toplumsal yaşamda doğal cinselliğin bazı yanlış kurallara göre bastırılmış olması insanın haz duyma kapasitesini sınırlar.

 

 Bu ikincil dürtülerin en iyi örneği 'korku' dur...

Normal şartlar altında insanın cinsel dürtüsü doğal ve normaldir, eğer bir dış etken veya düşünce ile şekillendirilmemişse daha evvel hiç cinsel ilişki kurmamış veya cinsel yaklaşımı olmamış kişi günü geldiğinde bir bebeğin yürümesi gibi sağlıklı bir şekilde cinselliğini yaşar, bu hem kadın hem erkek için böyledir.

Başarılı ve doyurucu bir cinsellik yaşanır.Vajina ve penis tamamen birbirlerini bulmak ve iç içe geçmek üzere kodlanmıştır. Mesela uçak kazası sonrası ıssız bir adaya farklı zamanlarda bir kız çocuğu ve erkek çocuğu düştü ve orada büyüdüler varsayalım, başka hiç bir insan yok, sadece hayvanların cinsel yaşantılarını görebildiler, onlar büyüdüklerinde doğal bir süreçte cinsellik yaşayacaklardır belki de hepimizden daha iyi ve doyurucu bir şekilde.

İnsanın doğal dürtülerinden biri olan cinsel istek, normal koşullarda, bir uyarıcıyla karşılaştığında kendiliğinden ortaya çıkar ve herhangi bir engele takılmadığı takdirde orgazmla sonuçlanır. Doğal ve sağlıklı bir cinsellik kişinin hiç bir iç yasaklanma duymaksızın cinsel heyecana kendini bırakabilme yetisidir.

DUYGUSAL YAPIMIZ ETKİLİ


Doğa çok hassas bir sistemdir, duygusal yapımız bu sistemin en hassas noktalarından biridir ve sağlıklı yetişmemiş bireylerde diğerlerine göre daha da kolay bozulabilir. Cinsellik doğal bir içgüdüdür ama yaşadığımız toplumsal hayatta bazı psikolojik koşulları-şartları vardır. Bu şartlar oluşmadığında en doğal ve çekici uyarılar bile cinsel istek oluşturmayacak ve hatta olanlar bile kaybolacaktır.

Bunların eksikliği, insan bedeninde, cinsel ilişki için gerekli olan fiziksel dönüşümlerin gerçekleşmesini önleyecektir. Gene sosyal yapılanma içerisinde temel dürtülerimize müdahale eden, bunları düzenleyen, kontrol eden ikincil dürtülerimiz vardır. Gene normal şartlarda bu ikincil dürtülerimiz yaşam içerisinde şekillenerek doğru cinsellik yaşamamızı sağlar.

Yani yere, zamana, kişiye, kanuna, kurallara uygun şekilde) Eğer bu dürtüler doğru şekilde şekillenmediyse yanlış şekillenir. Bu yanlışlık toplumsal yaşamda doğal cinselliğin bazı yanlış kurallara göre bastırılmış olmasından kaynaklanmakta ve insanın haz duyma kapasitesini sınırlamaktadır. Bu ikincil dürtülerin en iyi örneği 'korku' dur.

Korkuyla ve cinsel ilişki birbirine ters düşer. Ani bir korku insan vücudunda adrenalin salgılanmasına yol açar. Bu madde, insana tehlikeye karşı koyabilmesi için gerekli olan enerjiyi sağlar ama, cinsel isteği de söndürür.


Normal korku; Her canlı, birey olarak varlığını tehdit eden ya da tehdit riski taşıyan varlık ve durumlardan içgüdüsel olarak kaçınır. İnsan bilincinde bu kaçınma, korku olarak algılanmaktadır. Korku bu haliyle, kişinin varlığını, yaşamını sürdürmesine hizmet eden savunma sistemlerinin bir ön-uyarı mekanizmasıdır ve yaşamın sürdürülebilmesi için gereklidir.

KORKULARIN DA SINIRI VARDIR


Korkuların sınırları vardır bu sınırlar geçilirse her şey tepe taklak olur. Korkunun, 'kontrolden çıkması', yaşamın sürdürülmesi için gerekli olan bir ön-uyarı sistemiyle uyum sağlanamaması anlamındadır. Kişi, o korkunun, onu kaçınmaya zorladığı durumlardan kaçınmayı sağlayamaz ya da bu kaçınma, onu duygusal olarak rahatlatmaz.

Yine endişe ve korku içindedir ve bu anksiyete onun günlük yaşamını istediği tarzda sürdürmesine olanak vermez. Onun, sanki kendi dışında işleyen bir mekanizma gibi, kendi istencine hükmeden bir dış güç gibi işlev görür. Bu haliyle, yaşama hizmet eden korku, yaşama karşı olan fobiye dönüşür. Nereden gelirse gelsin, kaynağı ne olursa olsun, aşırı korku, şiddetli sıkıntı ve kaygı duyguları, insanları cinsel uyarılara karşı genellikle duyarsızlaştırır.

Çocukluk yıllarında veya ergenlik döneminde herhangi bir nedenden ötürü karşı cinse karşı korku beslemiş bir kişi cinsel yaşamında büyük bir olasılıkla başarılı olamayacaktır. Her canlı, birey olarak varlığını tehdit eden ya da tehdit riski taşıyan varlık ve durumlardan içgüdüsel olarak kaçınır. İnsan bilincinde bu kaçınma, korku olarak algılanmaktadır. Korku bu haliyle, kişinin varlığını, yaşamını sürdürmesine hizmet eden savunma sistemlerinin bir ön-uyarı mekanizmasıdır ve yaşamın sürdürülebilmesi için gereklidir.

KAYGI DUYULDUĞUNDA


Bu gece sertleşebilecek miyim kaygısı, büyük bir olasılıkla o gece sertleşememeyi sağlayacak buda kısır döngü ile cinsel isteksizliğe sebep olacak, eş beğenilmediğini, arzulanmadığını düşünecek hırçınlaşacak, erkek daha fazla performans kaygısı duyacak ve bu döngü artarak gidecek, bu kişilerin sosyal ilişkilerini iş başarılarını etkileyecek, mutsuz insanlar, boşanmalar, ve tabi” ki sağlıksız ortamda sorunlu yetişen çocuklara sebep olacaktır.

Cinselliğin sağlıklı olarak yaşanabilmesi kişinin arzuları ve korkuları arasındaki uzlaşmaya bağlıdır. İnsanın temel dürtülerinden olan cinselliğiyle yüzleşmesinin yol açtığı korkular erken çocukluk dönemine rastlar. Bu korku ve kaygıların düzeltilmesinde birinci basamak doğru bilgidir.Çünkü bilinmeyen her zaman korku yaratır, yanlış bilgi ise felaket getirir.

Ayrıca eşle paylaşım karşı tarafın yanlış fikirler edinmesini engelleyip sürecin tetiklenmesini durduracaktır.Ve eşin desteği olumlu katkılar sağlayacaktır. Kişinin yaşamında cinsellik haz duyulan bir birliktelikle yer alır. Korkular, çiftlerin cinselliği doğru yaşaması ile aşılabilir. Korkuları olan kadının, korkularını özümseyebilen bir erkekle birlikte olması, cinsellikten önce korkularını giderici, ona güven veren içtenlikle davranan bir kişiliğe sahip olması, sorunun çözümü için etkendir.

Güneş

Bu haber toplam 2782 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İlk Atak Majör Depresyon ve Bipolar Tanı İlişkisi25 Şubat 2017 Cumartesi 22:58
 • Menopoz Cinsel Yaşamın Sonu Mu?22 Ocak 2017 Pazar 09:38
 • Psikolojik Sorunlar Cinselliğe Engel!11 Ocak 2017 Çarşamba 19:38
 • Akıllı Telefonlar Seks Yaşamı Olumsuz Etkiler mi?!11 Kasım 2016 Cuma 11:26
 • Evli Çiftlerin Kabusu27 Ekim 2016 Perşembe 19:46
 • Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik05 Ekim 2016 Çarşamba 19:41
 • Cinsel Aldatma mı Duygusal Aldatma mı Daha Yaralayıcı?27 Eylül 2016 Salı 20:00
 • Erkekler Neden seks için para ödüyor?22 Ağustos 2016 Pazartesi 14:19
 • Uzm. Psk. Özge Genlik 'Cinsel Enerji, Yaşam Enerjisidir!'23 Mayıs 2016 Pazartesi 20:31
 • Mastürbasyonun Beş Faydası?16 Mayıs 2016 Pazartesi 19:36
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim