1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Baş Ağrınız Gerilim Tipi mi?

Baş Ağrınız Gerilim Tipi mi?

Hisar Intercontinental Hospital'dan Prof. Dr. Safiye Bilgin'in verdiği bilgilere göre; gerilim baş ağrısı en sık görülen baş ağrısı tipidir.

A+A-

Baş ağrısı olduğunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çünkü ağrı bir hastalığın belirtisidir. Bu ağrıların sebebinin ortaya konulması ve tedavi edilmesi gerekir.
Hisar Intercontinental Hospital'dan Prof. Dr. Safiye Bilgin'in verdiği bilgilere göre; gerilim baş ağrısı en sık görülen baş ağrısı tipidir. Kişinin çevresel faktörlerinin değişmesi, ailesel ve ekonomik zorluklar, yoğun çalışma ve sorumluluk artışı gibi yaşamdaki değişiklikler nedeniyle yüz, baş ve boyun kaslarının sürekli gerilmesi sonucu gelişen baş ağrısıdır. Ayrıca stres, uzun süre aynı pozisyonda oturma, depresyon, darbe yeme de bu tip ağrılara yol açabilir. Hastalar genelde bu ağrılarının migren olduğunu düşünürler. Migren ile gerilim ağrısının bazı farklılıkları vardır. Migrenli hasta sessiz bir yerde yatmak ister, gerilim ağrısı olanlar ise gezmek ve dolaşmak isterler. Ağrı başta yaygındır ve gün içinde artar, saatlerce sürer. Migrende ağrı öncesi görülen görme bozuklukları ve diğer belirtiler gerilim ağrısında görülmez. Baş, boyun ve omuz bölgesi kaslarına basınç uygulandığında yavaşlayan ağrılar gelişir. Başta cendereye alınmış gibi sıkıştırıcı ağrı hissedilir. En önemli özelliği de genelde boyundan başlayıp başın tepesine doğru yükselmesi ve sıkıştırıcı ağrı olarak devam etmesidir.

Başta Yanma Hissi ve Hassasiyet

Baş ağrısı dışında başta yanma hissi, keçeleşme, dokunma ile hassasiyet gibi bulgular da gelişir. Uykusuzluk, dikkat azlığı, bulantı veya kusma görülebilir. Bu yakınmalar migrendeki kadar şiddetli değildir. Bazen migren ve gerilim tipi baş ağrısı birlikte görülebilir.
Gerilim tipi baş ağrısının tedavisinde ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve antidepresan ilaçlar (depresyon için kullanılan ilaçlar) oldukça etkilidir. İlaç dışı yöntemler de tedavide sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bunlar gevşeme eğitimi verilmesi, ilaçlara ve gevşemeye dirençli hastalar da baş boyun ve omuzda tetikleyici noktalara enjeksiyon yapılarak kasların gevşetilmesi olarak sayılabilir.

Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Gerilim tipi baş ağrılarından korunmak için, strese yol açan durumların belirlenmesi, onlardan uzak durulması, gerekirse psikolojik danışmanlık hizmeti alarak gevşeme tekniklerinin öğrenilmesi, düzenli egzersiz ve uyuma, öğünleri düzenli yeme gibi yöntemler sayılabilir.
Baş ağrısı olduğunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çünkü ağrı bir hastalığın belirtisidir. Bu ağrıların sebebinin ortaya konulması ve tedavi edilmesi gerekir. Gerilim tipi baş ağrısı, migren gibi baş ağrısı durumları olan hastalarda da beyinde organik bir hastalık gelişebilir. Her zamankinden farklı bir ağrı geliştiğinde de mutlaka doktorun bu durumu tekrar değerlendirmesi gerekir. Bazen de bu ağrı şekillerinde kendini gösteren hastalıklar vardır. Bunlar tansiyon yükselmesi, beyin kanaması, beyin tümörü, glokom, menenjit, sinüzit gibi önemli ve hemen tedavi edilmesi gereken hastalıklar olabilir.


 

Bu haber toplam 1534 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.