1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. Bahar Havası Hamileleri Yoruyor

Bahar Havası Hamileleri Yoruyor

Hemen herkesin hissettiği halsizlik, eklem ağrısı, sürekli uyku isteği ile kendini gösteren bahar yorgunluğu hamileleri 2 kat fazla etkiliyor.

A+A-

 Yoğun gebelik hormonları etkisi altında olan anne adaylarının kendisini normalden daha fazla halsiz, isteksiz ve sinirli hissedebileceğini belirten Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, "Bahar ile birlikte gelen bu sürecin geçici olduğu bilinmeli ve bu geçiş döneminde mutlaka anne adayına destek olunmalı, daha anlayışlı davranılmaya çalışılmalı" dedi.

Bu dönemde gebeliğin devamını sağlayan progesteron hormonunun, kadının mutsuz hissetmesine neden olduğunu belirten Ceydeli, "Vücut su tutar, bağırsak hareketleri yavaşlar, el ve ayaklarda şişlik olur. Kişiler isteksiz ve iş hayatındaki streslere karşı daha tahammülsüzdür. Bu ruh durumu içinde bulunan kişide baharın gelmesiyle oluşan hormonal değişiklikler kendini daha fazla belli eder" diye konuştu.

Hamilelik hormonlarının durumu tetiklemediğini, sadece var olan tabloyu ağırlaştırdığını dile getiren Ceydeli, sadece bahar yorgunluğunun değil, gebeliğin kişiye yüklediği stresin, bilinmezliğin, sağlıklı bir çocuğa sahip olunup olunmayacağına dair endişelerin, hem çalışan hem ev işlerini yapan gebe kadının normalden fazla harcadığı enerji gibi faktörlerin de önemine dikkat çekti. Hamilelik kaynaklı yorgunlukla bahar yorgunluğunu birbirinden tamamen ayrıştırmanın mümkün olmadığını söyleyen Ceydeli, hava anlamında kadının yaşadığı şehrin değil, yaşanan hayatın kalitesinin önemli olduğunu belirtti.

Kısa Bir Tatil İyi Gelir

Tablonun normal sınırların dışına çıkması yani gebenin isteksiz, mutsuz, çevresine karşı kırıcı, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştiremeyecek kadar halsiz olması durumunda biyokimyasal parametrelerin ideal seviyeye getirilmesi gerektiğine değinen Ceydeli, "Bu gibi durumlarda spor aktiviteleri ile ruhsal gerginlik azaltılmalı ve aile içi ilişkiler desteklenmelidir. Ayrıca çevre değişikliğine gidilebilir, bir süreliğine tatile çıkılabilir" önerisinde bulundu.

Dışarı Çıkılan Saatlere Dikkat Edilmeli

Ceydeli, mümkün olduğu kadar kapalı ve iyi havalandırılmış ortamlarda bulunmanın önemine değindi. Eğer mutlaka dışarıya çıkmak gerekiyorsa sabah 08.00-10.00 veya akşamüzeri 17.00-19.00 saatleri arasının tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Babalar Daha Yapıcı Olmalı

Gebelikte babaya önemli görevler düştüğünü dile getiren Ceydeli, "Hormonal ortam, ev ve işin yüklediği stres ve yorgunluk gebeyi eskiden olduğundan daha fazla halsiz, alıngan, sinirli yapacaktır. Bunun için baba adayı anneye mutlaka anlayışlı davranmalıdır ve bunun geçici bir süre olduğunun bilinci içinde olmalıdır. Bu süreçte verilecek destek ile anne adayına sağlanan iyilik hali, yine pozitif enerji olarak baba adayına dönecektir" dedi.

Baharı Rahat Geçirmek İçin Hamilelere Öneriler

Daha sakin bir hayat tercih edilmeli.

Hem çevresel, hem evsel, hem de işsel sıkıntılar azaltılmalı.

Gün içindeki iş planları daha az olacak şekilde düzenlenmeli.

Kendine ait daha fazla ve daha kaliteli bir zaman yaratılmalı.

Sabah-akşam 30-40 dakika temiz havalı bir ortamda yürüyüş, yoga ve pilates gibi hem vücudu hem ruhu stresten uzaklaştıracak sporlar yapılmalı.

ntvmsnbc 

Bu haber toplam 2014 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.