1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. Bağımlılık Sanal veya Gerçek - Prof. Dr. Nevzat TARHAN

Bağımlılık Sanal veya Gerçek - Prof. Dr. Nevzat TARHAN

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Uzman Dr. Serdar Nurmedovdan çağımızın en mühim problemlerinden biri olan bağımlılık konusunda en yeni bilimsel gelişmeler ışığında hazırlanmış bir kitap.

A+A-

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Uzman Dr. Serdar Nurmedov, çağımızın en mühim problemlerinden biri olan bağımlılık konusunda en yeni bilimsel gelişmeler ışığında bir kitap hazırladılar.

Bağımlılığı “tedavisi olan bir beyin hastalığı” olarak niteleyen yazarlar, konuyu sebepleri, koruyucu faktörleri ve her geçen gün gelişen tedavi yöntemleriyle etraflı bir biçimde incelediler. Sadece alkol ve madde bağımlılığının değil, gerçek veya sanal her türden bağımlılığın gelişim seyri ve tedavi aşamasının detaylı olarak ele alındığı kitap “niçin bağımlı oluyoruz” diye düşünen herkes için fikir verici bir çalışma. Ayrıca, kitabın sonuna eklenen anket ve ölçekler okuyucunun “bağımlılık”la kendisi arasındaki mesafe konusunda içgörü kazanmasını sağlıyor.
 
Bugün neredeyse hepimizin hayatının bir parçası haline gelen bilgisayar oyunları ve sanal paylaşım sitelerinin yanı sıra, kumar bağımlılığı ve cinsel bağımlılık da kitabın esaslı uyarılarda bulunduğu konular arasında yer alıyor.
 
Duygusal Acı Giderici Olarak Cinsellik
 
Prof. Dr. Nevzat Tarhan birçok insan için halen kafa karıştırıcı bir mesele olan cinsel sapmalar ve cinsel bağımlılıklar konusunda da okurlara bir perspektif sunuyor. Genel olarak “sapma davranışı”nın kişinin benlik algısındaki zedelenmeyi onarma girişimi olarak anlatan yazar, cinsel davranışın zaman zaman duygusal acıyı bastırmanın bir yolu olarak farkında olmadan tercih edilebildiğini anlatıyor. Elbette yazar konuya sadece gelişim psikolojisi açısından bakmıyor; biyolojik ve sosyokültürel etmenleri her tür bağımlılık üzerinde etkili olduğunu da ifade ediyor.  Ancak ego ve benliğin yeterince iyi bütünleşememesi durumunda da bazı sapmaların olabileceğini anlatıyor. Son yıllarda yapılan psikoanaliz çalışmalarında karşımıza çoğu zaman çıkan gerçek şu: Hayatın ilk 2 veya 3 yılında annesi tarafından duygusal ihtiyaçları yeterince karşılanamayan çocuk, duyduğu eksiklik hissiyle başa çıkabilmek için cinsel açısından normal dışı görülen davranışlara girişebilir. Duyduğu acıyı yok edebilmek için, kimi insan aşırı yemeye, kimisi alkol veya madde kullanımı yoluna giderken kimi de acısını cinsellik yoluyla bastırmaya çalışabilir.
 

-   Toplumsal ilerlemeler ve değişen sosyal ilişkiler, klasik bağımlılıkların (kumar,alkol v.b.) yanı sıra yeni bağımlılıklar üretti mi ?

-   İnternet, kumar bağımlılığını nasıl etkiliyor ?

-   İnternetteki fantezi oyunlarının bizi götüreceği tehlike ?

-   İnternet ile cinsel bağımlılık arasında nasıl bir ilişki var ?

-  “Don Juanlığın” arkasında farkında olmadan gerçeklerden ve acılardan kaçış çabası mı var ?

-   Cinsel istismarın arkasındaki şefkat faktörü ?

-   Cinsel bağımlılık niçin erkeklerde daha yaygın ?

Yayın Yılı: 2011
Kitap Kağıdı
264 sayfa
13,5x21 cm
Karton Kapak
ISBN:6051144238
Dili: TÜRKÇE

Bu haber toplam 7783 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.