1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMALAR

  3. Bağımlılık Riski Erkeklerde Daha Fazla!

Bağımlılık Riski Erkeklerde Daha Fazla!

Ankara'da 211 lise öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre internet bağımlılığı erkeklerde daha fazla görülüyor.

A+A-

Ankara il merkezinde bir liseye devam eden ve çalışmaya gönüllü olarak katılan öğrenciler üzerinde yapılan internet bağımlılığı araştırması, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi (BRSHH)'nin bilimsel dergisi Düşünen Adam'da yayınlandı. Araştırma, yüzde 54'ü kızlardan oluşan 211 öğrenci üzerinde yapıldı. Çalışmayla, liseye devam eden bir grup ergende internet bağımlılığı ile yaş, cinsiyet, anne-baba yaşı, anne-baba eğitim düzeyi, kardeş sayısı, evde internet erişiminin mevcudiyeti, ergenin internet başında geçirdiği süre, ergenin odasında bilgisayar bulunup bulunmaması, ergenin sigara kullanıp kullanmaması ve depresyon gibi değişkenlerin internet bağımlılığına etkileri incelendi. Araştırmada, "öğrenci yaş ortalamaları, anne yaş ortalamaları, anne öğrenim düzeyi, baba yaş ortalamaları, baba öğrenim düzeyi,kardeş sayısı, ergenin sigara kullanımı, evde internet erişiminin olması, ergenin odasında bilgisayar olması açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanamazken, cinsiyet, annenin çalışma durumu, ergenin internette kalma süresi ve depresyon skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulunmuştur." denildi.

Çalışma sonucunda lise öğrencilerinde internet bağımlılığı olasılığının erkek cinsiyetten daha fazla olduğu ortaya çıktı. İnternet bağımlılığını etkileyen muhtemel risk faktörleri olarak gencin depresyon düzeyi ve internette geçirdiği süre belirlendi.

CHA

Bu haber toplam 2934 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.