1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. Ayrılık Acısını Yaşatmayın

Ayrılık Acısını Yaşatmayın

Okula Yeni Başlayan Çocukların "Annem Babam Beni Özler mi" ya da "Unutur mu? " Korkusunu Yaşamaması İçin, Velilerin Gün İçinde Yapacakları Şeyleri Mutlaka Çocuklarına Anlatması Gerektiği Bildirildi.

A+A-


 
Okula yeni başlayan çocukların “Annem babam beni özler mi?” ya da “Unutur mu?” korkusunu yaşamaması için, velilerin gün içinde yapacakları şeyleri mutlaka çocuklarına anlatması gerektiği bildirildi.

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Şube Başkanı Dr. Gülnur Barutçu, okula yeni başlayan çocuklarda “ayrılık”, “unutulma” gibi kaygıların ortaya çıkabileceğini bunların önlenmesinde ise ailelere büyük görevler düştüğünü söyledi.  

Çocuğun yeni adım atacağı bir dünyada hayal kırıklığı yaşamaması için anne babanın, okul hakkında çocuğunu önceden bilgilendirmesi gerektiğini ifade eden Barutçu, çocuğun yaşayacağı kaygıların ise giderilememesi durumunda daha büyük sorunlara yol açabileceğini belirtti.

Okula yeni başlayan çocuklarda en büyük korkunun ayrılık acısı olduğunu vurgulayan Barutçu, şöyle devam etti:

“Küçük çocuklar anne babasından veya kendisine bakan kişiden kısa süreli ayrılıklarda çabuk etkilenir. Bu ayrılık kaygısı çok normaldir, ancak bu tutuma aileler doğru şekilde müdahale etmediği takdirde çocukta düzeltilmesi daha zor ciddi psikolojik ve bedensel sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun için aileler çocukları okula alışana kadar, gün içinde ne yapacaklarını mutlaka ona anlatmalı. (Ben seni okula bıraktıktan sonra temizlik yapacağım, oyuncaklarını düzenleyeceğim ve sana yemek yapacağım. Daha sonra da gelip seni alacağım) şeklinde yapılan açıklamalar onu büyük ölçüde rahatlatır.”

Ayrılık acısı sorunun kız çocuklarla, aşırı koruyucu davranan ailelerde daha fazla yaşandığına dikkati çeken Barutçu, bu durumun çocuğun başarısını da kötü yönde etkilediğini dile getirdi.

Çocuğun okul kaygısı ve ayrılık acısına karşı her sıkıntısının dinlenmesi gerektiğini belirten Barutçu, anlayışlı davranılmayan ve dinlenmeyen çocukların ise dikkat çekmek için yemek yememe, tuvaletini söylememe gibi davranışlar sergileyebileceğini söyledi.

Ailelerin, okulun ilk günlerinde çocuklarını yalnız bırakmaması, okula kendilerinin götürmesinin, onu yalnızlık duygusundan arındıracağını ifade eden Barutçu, gerekirse bir kaç derse ile birlikte girilebileceğini bildirdi.

Okulla ilgili güzel anıların çocuğa anlatılmasının, ona okulu daha çok sevdireceğini ifade eden Barutçu, okul dönüşü ise mutlaka çocuğa neler yaptığının sorulması gerektiğini kaydetti.

haberler.com
 

Bu haber toplam 2209 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.