1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aydınlık’ın Psikolojik Harp Taktiği Tutmadı

Aydınlık’ın Psikolojik Harp Taktiği Tutmadı

Adalet Bakanlığı, Aydınlık gazetesinin Gezi tutuklularının baskı ve işkence gördüğü yönündeki iddialarını delillerle çürüttü. T

A+A-

Gezi darbe girişiminin organizatörleri arasında yer alan 'Aydınlık'ın mantık dışı suçlamalarını Adalet Bakanlığı madde madde çürüttü.

"Gezi Tutukluları İşkencede" başlılığıyla verilen habere Adalet Bakanlığı'ndan yalanlama geldi. Gezicilerin katiller ile aynı bölümde tutulduğunu öne süren haberlere, "İlgili kişilerin kaldıkları bölümlerde cinayet, hırsızlık, gasp, uyuşturucu ve cinsel suçlardan tutuklu ve hükümlü bulunmamaktadır" şeklinde cevap verildi. Gezi eylemcilerinin oruç tutan mahkumların yanlarına yerleştirildikleri için yemek yemelerine de izin verilmediği yönündeki trajikomik iddia ise, "Habere konu edilen kişilerin kaldıkları bölümlerde oruç tutmayanların yanı sıra, tutanlarda bulunmaktadır. Bu nedenle de günlük yemek dağıtımı düzenli olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla; "Oruç tutan mahkumların yanlarına yerleştirildikleri için yemek yemelerine de izin verilmediği" iddiası doğru değildir" cevabıyla boşa çıkartıldı.

İşte madde madde Aydınlık gazetesinde yer alan iddialara verilen cevap:

1. Görevi yaptırmamak için direnme suçundan İstanbul 31. Sulh Ceza Mahkemesinin 2013/78 sorgu nolu, 08.07.2013 tarihli tutuklama müzekkeresi ile tutuklanarak Metris Ceza İnfaz Kurumuna gönderilen 8 tutuklu, 5275 Sayılı Kanunun 113. Maddesinde belirtilen; "tutuklular, maddî olanaklar elverdiğince suç türlerine ve taşıdıkları güvenlik riskine göre ayrı odalarda barındırılırlar. Aralarında husumet bulunanlar ile iştirak hâlinde suç işlemiş olanlar aynı odalarda barındırılmazlar ve birbirleri ile temas etmelerini engelleyecek tedbirler alınır" hükmü uyarınca ayrı bölümlere alınmışlardır.

2. İlgili kişilerin kaldıkları bölümlerde cinayet, hırsızlık, gasp, uyuşturucu ve cinsel suçlardan tutuklu ve hükümlü bulunmamaktadır.

3. Habere konu edilen kişilerin kaldıkları bölümlerde oruç tutmayanların yanı sıra, tutanlarda bulunmaktadır. Bu nedenle de günlük yemek dağıtımı düzenli olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla; "oruç tutan mahkumların yanlarına yerleştirildikleri için yemek yemelerine de izin verilmediği" iddiası doğru değildir.

4. Cezaevi yönetimine ve revirine, söz konusu tutukluların darp edildiklerine ilişkin, sözlü veya yazılı, herhangi şikayet iletilmemiştir.

5. Haberde ismi geçen 8 kişi ile kurum müdürü tek tek görüşmüş ve bu kişilerin, habere konu edilen iddialar konusunda, herhangi bir şikayetlerinin olmadığı kendi imzaları ile kayıt altına alınmıştır.

Haber10.com

Bu haber toplam 1500 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.