1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Avrupada HIV/AIDS li vaka sayısı artıyor

Avrupada HIV/AIDS li vaka sayısı artıyor

Avrupa Birliği’nde yeni HIV/AIDS vakalarının, 1999 yılından bu yana yaklaşık iki kat arttığı bildirildi.

A+A-

 

BBC - Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından yapılan araştırmaya göre, HIV/AIDS teşhislerinde, en büyük artış Estonya’da kaydedildi. Estonya’yı, Portekiz ve İngiltere izliyor.

ECDC, Avrupa Birliği içinde her bir milyonluk nüfus içinde karşılaşılan yeni HIV/AIDS vakası, 2006 yılında 57.5’tan 28.8’e çıktı.

Estonya’da geçen yıl bu oran, milyonda 504’e ulaştı.

ESTONYA SALGINI
Estonya hükümeti, altı yıl önce AIDS danışma merkezlerince teşhis edilen yeni HIV vakalarının yüzde 90’ını, şırınga yoluyla virüse yakalanan uyuşturucu bağımlılarının olulturduğunu bildirdi.

Ancak bu oran geçen yılın sonunda yarıdan aza indi. HIV/AIDS’li sayısındaki artış, virüsün, uyuşturucu kullananlardan cinsel partnerlerine geçtiğini gösteriyor.

AB raporunda, Estonya’nın HIV/AIDS’le mücadele çabaları övgüyle karşılanıyor. Estonya, izleme, önleme ve tedaviyi öngören dokuz yıllık bir plan uyguluyor.

Avrupa’da, AB üyesi olmayan ülkelerde de HIV/AIDS’li sayısı artmaya devam ediyor. Ukrayna’da her bir milyon kişiden 288’i, Rusya’daysa 275 kişi HIV/AIDS’e yakalanmış durumda.

AB Raporunda HIV/AIDS vakalarının yarısından fazlasının karşı cinsle ilişki sonucunda meydana geldiğini; ancak eşcinsel erkeklerin hala daha yüksek bir risk taşıdığı belirtildi.

İngiltere’de de Sağlık Koruma Dairesi, halen ülkede 73 bin yetişkinin HIV/AIDS’li olduğunu tahmin ediyor.

BM AIDS programının geçtiğimiz günlerde yayımladığı raporda, dünya çapında HIV/AIDS’li vakalarına ilişkin tahminlerin, düşünüldüğünden daha düşük, 40 milyon yerine, 33 milyon olduğu bildirilmişti.

Ancak Avrupa’da ve Asya’nın bazı kesimlerinde yaşayanlar açısından sayılar farklı bir tablo sunuyor.

AVRUPA’NIN SİCİLİ KÖTÜLEŞİYOR
Geçen yıl AB üyesi 25 ülkede teşhis edilen yeni HIV’li sayısı 26 bin 220 oldu. Bu da milyonda 67’lik bir oran anlamına geliyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Başkanı Zsuzsanna Jakab, Avrupa’daki gerçek HIV/AIDS’li sayısının, yapılan tahminlerden çok daha yüksek olduğunu, zira Avrupa’daki HIV’lilerin neredeyse üçre birinin virüse yakalandıklarından habersiz olduklarını belirtti.

Jakab, “Bu kişiler, habersizce taşıdıkları virüsü başkalarına bulaştırmama konusunda fazla önlem almıyorlar. Tedavi istemeleri olasılığı da düşük. Dolayısıyla bizim için, bu gizli salgına eğilmek, başlıca önceliğimiz oldu” dedi.

İngiltere, geçen yıl belirlenen 8925 yeni HIV/AIDS vakasıyla birinci durumda. Ardında 5750 vakayla Fransa, 2718 vakayla Almanya geliyor.

Ancak bu sayılar nüfusla orantılandırıldığında Estonya baş sıraya yerleşiyor.

AB içinde en düşük oran, geçen yıl 27yeni HIV/AIDS vakası saptanan Slovakya’da gerçekleşti.

ECDC sözcüsü Ben Duncan, Batı Avrupa’da HIV/AIDS’li sayısının artması ardındaki başlıca nedenin, hastalığın yoğun olduğu ülkelerden göçedenler olduğunu kaydetti.

Bir başka artış nedeninin, eşcinsel erkekler arasındaki vakaların artması olduğunu söyleyen Duncan, “HIV/AIDS’i önleme çabaları, güvenli cinsel ilişkiye girilmesi çağrıları istenen sonucu vermemiş görünüyor” diye konuştu.

Bu haber toplam 2586 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.