1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avru Parlamentosunda İslamofobi Tartışıldı

Avru Parlamentosunda İslamofobi Tartışıldı

Belçika Federal Parlamento Milletvekili Veli Yüksel, Islamofobi Avrupa'da gerçek anlamda büyük bir tehdit haline geldiğini ifade etti.

A+A-

Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda İslamofobi ve Güvenlik sorunları ekseninde Avrupa'daki Müslüman Topluluklar konulu konferansta İslamofobi tartışıldı.

Toplumsal Bütünlük Avrupalı Müslümanlar İnisiyatifi (EMİSCO) tarafından düzenlenen konferansa bir çok ülkeden konuşmacı katıldı. AP'deki konferansa konuşmacı olarak, Türkiye'den Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül, EMİSCO Başkan Yardımcısı Bülent Şenay ve Belçika Federal Parlemento Milletvekili Veli Yüksel, Brüksel Parlamentosu Milletvekili Mahinur Özdemir katıldı. Konferansın ikinci bölümünde Brüksel Basın Müşaviri Veysel Filiz yönetti. Müslüman olduğu için saldırıya uğrayanlar adalete başvursun diyen Konferansa konuşmacı olarak katılan Belçika Federal Parlamento Milletvekili Veli Yüksel, Islamofobi Avrupa'da gerçek anlamda büyük bir tehdit haline geldi. Biz bu sorunun Belçika Parlamentosu'nda gündeme gelmesi için adımlar attık. Benim Vatandaşlardan beklediğim Müslüman oldukları için saldırıya uğrayanların bir an önce Adalete ve Polisliğe şikayetlerini iletsinler biz bu şikayetlerle onlar için çalışmalarımızı sürdürelim dedi. Konuşmacı Avukat Ayşe Elkılıç, Çok ilginç bir toplantımız oldu, Avrupa çapında İslamofobi'ye ve diğer taraftan güvenlik açısından çok aşırı ve sert alınan önlemler hakkında bir konferans yaptık. Belçika olsun Avrupa'da yapılan yasalar, konulan yasaklar, Müslümanların damgalanması, dışlanması ve son olarak da İslamofobiye yol açmasını vurguladık dedi.

EMİSCO Başkan Yardımcısı Bülent Şenay, Müslümanlara yönelik bir tehdit unsuru algılamasının olmaması gerektiğinin altı çizildi. Bu toplantıdan ümit ediyoruz ki ilgili ülkelerde hem hukuk düzeyinde hem sosyal düzeyde, Müslümanların bu toplumun bir parçası olarak Avrupa'nın geleceğe ilerlemesi mesajı çıkar. Bu toplantıda bunun altı çizildi bu gösterildi dedi.

Brüksel Parlamentosu Milletvekili Mahinur Özdemir, Doğru dengeler yaratmak gerekiyor, Avrupa'da yükselen bir İslamofobi var. Bunun yan ısıra aynı zamanda ifade özgürlüğünden bahsediliyor, tabi Charlie Hebdo olayından önce de Müslümanlara damgalama gibi şeyler söz konusuydu. Ancak Charlie Hebdo'dan sonraki dönemde bazı siyasiler maalesef Pegida gibi gruplar olmasına rağmen, bazı siyasiler bunlardan beslenerek bazı söylemler uygulamaya başladı. Bütün siyasiler Ayrımcılığa karşı, her türlü ayrımcılığa karşı, hem Islamofobiye karşı, hem Antisemitizme karşı ortak bir sesle ve ikisini aynı seviyede tutarak, birlikte hareket etmeliyiz ki kin nefret söylemlerini karşı ortak hareket edelim ki birlikte yaşamayı güçlendirelim dedi. EMİSCO'nun düzenlediği konferans soru cevap bölümünden sonra sona erdi.

Bu haber toplam 1309 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.