1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Aşırı Sıcaklar İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiler?

Aşırı Sıcaklar İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiler?

Dr. Taner Değirmenci, aşırı sıcaklıkların insanlarda öfke, karamsarlık, bıkkınlık, yorgunluk gibi şikayetlerin görülmesine neden olduğunu söyledi

A+A-
Aşırı sıcak havanın, beden sağlığı üzerinde olduğu kadar ruh sağlığı üzerinde de olumsuz etkiye sahip olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Taner Değirmenci, sıcak havanın insanı sinirli yaptığını ifade etti. Değirmenci, sıcak havaların psikiyatrik hastalığı olmayanlarda öfke, acelecilik, tahammülsüzlük, karamsarlık, bıkkınlık, isteksizlik, yorgunluk, uyku bozukluğu ve refleks zayıflığı gibi durumlara sebep olurken, psikiyatrik hastalığı olan bireylerde ise var olan bu belirtileri daha da artırarak yaşamı çekilmez hale getirdiğini ifade etti.

Yaz aylarında sıcakların, panik, endişe ve anksiyete gibi sorunlara yol açabildiğini belirten Dr. Taner Değirmenci, şöyle konuştu: “Yeterince su alınmazsa, vücuttaki elektrolit dengesi bozulduğu için bir süre sonra halsizlik, bitkinlik ve isteksizlik gibi depresyon belirtileri yapabilir. Bu bireylerde özellikle çalışma motivasyonunda da azalma gözlenebilir. Sıcak ve güneş ışığı ile uzun temas, coşkulu olan kişileri daha da coşkulu kılıp işi bırakma, yeni iş kurma, boşanma, intikam alma gibi konularda sağlıklı karar vermeyi zorlaştırabilir, radikal kararlar almaya yol açabilir.”

PSİKOLOJİK SORUNLARI OLANLAR DAHA FAZLA ETKİLENİYOR

Psikiyatri Uzmanı Dr. Taner Değirmenci, psikolojik sorunu olmayan kişiler de dahi sıcakların etkisiyle tahammülsüzlük, aşırı sinirlenme, öfke, depresyon, uyku bozuklukları belirtileri görülebildiği için, psikolojik tedavisi ya da tanısı olan hastaların sıcaklardan daha fazla etkilendiğini belirtti.

Psikolojik rahatsızlık teşhisi konmuş ve tedavi uygulanan hastaların aşırı sıcak havadan etkilenmemesi için ilaçlarını düzenli almaları ve ilaçlarla birlikte bol su tüketmeleri gerektiğini kaydeden Değirmenci, aşırı sıcak ve nemli havalarda zorunlu kalmadıkça dışarı çıkılmamasını söyledi.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Taner Değirmenci, bol sıvı, özellikle elektrolit ve mineral içeriği olan sıvı gıdalar tüketilmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "Sık sık meyve sebze ağırlıklı beslenilmeli, ağır yiyeceklerden kaçınılmalı, alkolden uzak kalınmalı, aşırı fiziksel aktivitede bulunulmamalı, pamuklu ince rahat sentetik olmayan giysiler tercih edilmelidir. Ayrıca, sık sık duş alınmalı, öfke kontrol edilmeye çalışılmalı, ani kararlar vermekten kaçınılmalıdır.”

İHA
Bu haber toplam 4983 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.