1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Arkadaşla Dertleşmek mi? Psikoterapi mi?

Arkadaşla Dertleşmek mi? Psikoterapi mi?

Psikoterapi nedir ne değildir, psikoterapinin arkadaşla sohbetten farkı var mı, varsa bu farklar nelerdir? İşte ayrıntılar.

A+A-


Psikoterapi nedir?

Ruhsal sorunlar ve rahatsızlıkların konuşma yoluyla, belli teknikler ve yöntemler kullanılarak tedavi edilmesi veya azaltılması diyebiliriz. Psikoterapi de kullanılan farklı bir çok yöntem olmakla birlikte hepsinde amaç başvuranın hedeflediği iyilik haline ulaşmaktır.

Psikoterapi konuşarak yapılıyorsa bir çeşit sohbettir diyebilir miyiz?

Aslında psikoterapi sohbet etmek gibi görünse de daha ayrıntılı bir süreçtir. Bir kişinin sorunlarını anlatması, bunlar üzerinde konuşması zor olabilmekle birlikte, bir yakınıyla dertleşmek rahatlatıcı bir etki sağlayabilir. Ancak psikoterapi süreci, bu rahatlamanın dışında, kişinin yaşadıklarını çalışarak bundan sonraki hayatında da kullanabileceği beceriler edinmesini hedefler. Her insan biricik ve tek olduğundan yaşayabileceği sorunların çözümleri de yine kişiye özel olacaktır. Psikoterapi süreci kişinin yaşadıklarını temel alarak ona uygun yöntemlerin ne olabileceğini ve ne şekilde uygulanabileceğini belirleme ve bunları çalışma sürecidir.

Psikoterapi ne kadar sürer?

Bunun bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Birkaç görüşme kişinin yaşadıklarını anlamak ve çalışmak, kişinin hedeflerine ulaşmak için yeterli olmayabilir. Önemli bir faktör, kişinin terapiye olan motivasyonu yani isteğidir. Motivasyon ne kadar yüksek olursa, terapi sürecinden fayda görme olasılığı o kadar artar. Genel olarak 4-5 görüşme sonrasında kişi, sıkıntılarında belli bir azalma fark edebilir. Ancak bu sürecin tamamlandığı anlamına gelmeyebilir, hedefler doğrultusunda çalışma devam ettirilir. Kişinin yaşadığı sıkıntılarının şiddeti ve ulaşmak istediği hedefler terapinin ne kadar süreceğini etkileyen bir diğer faktördür. Her kişinin yaşantısı özel ve kendine has olduğundan terapinin süresi ve içeriği de o kişiye özel olacaktır.

Psikoterapi ne gibi durumlarda tavsiye edilmektedir?

Bir çok ruhsal rahatsızlıkta psikoterapi uygulanmaktadır. Bir ruhsal rahatsızlıkta amaç kişinin işlevselliğini (gündelik işlerini eskisi gibi yerine getirebilme, hayattan keyif alma, hayata karşı istekli olma, ilişkilerini düzenleyebilme vb...) arttırmak ve hastalığın etkilerini ya tamamen ortadan kaldırmak ya da minimum seviyeye indirmektir. Bu alanda tedavi yöntemi olarak psikiyatrik ilaçlar da sıkça kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar birçok rahatsızlıkta psikoterapi almanın ilaç tedavileri kadar tedavi etme gücü olduğunu göstermektedir. Psikoterapi sürecinde olmanın, kişinin devam eden hayatında tekrar psikiyatrik rahatsızlık yaşama olasılığını da sadece ilaç tedavisi almaya göre ciddi oranda düşürdüğü yani hastalıktan koruduğu da araştırmalarda gösterilmiştir. Bunu şöyle açıklayabiliriz; hayat devam ettikçe istemesek de bazı sorunlarla karşılaşabiliriz. Böyle durumlarda psikoterapi almış bir kişi o süreçte öğrendiği becerileri yaşadığı sorunlarda kullanır ve bu sorunları aşmakta avantajlı hale gelir. Böylece ruhsal rahatsızlıklar yaşama olasılığı azalır. Son olarak, başvuran kişinin yaşadığı psikiyatrik rahatsızlık, ilaç tedavisi ve psikoterapinin birlikte uygulanmasını da gerektirebilir. Böyle durumlarda başvurduğunuz uzman sizi yönlendirecektir.

Psikoterapinin tavsiye edilebileceği diğer konular ise, psikolojik rahatsızlıklar dışında kalan ancak kişinin hayatını olumsuz etkileyebilen durumlardır. Kişinin iş hayatında karşılaşabileceği sorunlar, sosyal ilişkileri ve duygusal ilişkilerindeki zorluklar, cinsel hayatında olabilecek sorunlar, akademik başarısızlıklar ve yaşamdan aldığı keyfi etkileyen her şey psikoterapide ele alınabilir. Her insan hayatında olup bitenler hakkında bir fikre ve düşünceye sahiptir. Ancak bazen bazı sorunlar bir türlü anlam veremesek de hayatımızı etkiler ve içinden çıkılmaz bir hale dönüşebilir. İşte böyle zamanlarda bu bir psikolojik hastalık olmasa bile, psikoterapi süreci kişiye yaşadığı sorunları bir uzmanla birlikte çalışabilme fırsatını sunar.

Bu haber toplam 3924 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.