1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Akupunktur Araştırması Hayal Kırıklığı Yaratabilir!

Akupunktur Araştırması Hayal Kırıklığı Yaratabilir!

Yapılan araştırma denemelerinde, akupunkturun etkisinin plasebodan daha fazlası olduğunu gösterse de, gerçek ve sahte tedavilerin etkileri arasında çok fazla fark olmadığı iddia edildi.

A+A-

Çin'de geleneksel bir tedavi yöntemi olan ve vücudun belli noktalarına iğneler batırılarak uygulanan akupunkturla ilgili en son çalışma, yöntemin bazı kronik ağrıların tedavisinde etkili olabildiğini gösterdi. Bunun yanısıra, yaklaşık 18 bin kişi üstünde yapılan klinik denemelerin sonuçları karşılaştırıldığında, tedavinin, akupunktur tedavisi görmemeye ya da sahte akupunktura kıyasla çok yararlı olmadığını gösterdi.

ABD'deki Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi'nden Andrew J. Wickers ve ekibi, daha önce toplam 17.922 hasta üzerinde yapılmış olan 29 denemenin yayımlanmış sonuçlarını derledi. Yapılan denemelere, ABD, İngiltere, Almanya ve İspanya ve İsveç'ten katılan hastalarda boyun ağrısı, eklem ağrısı, kronik baş ağrısı ve omuz ağrısı şikayetleri vardı.

"Akupunktur, kronik ağrıların tedavisinde akupunktur kullanmamaktan ya da sahte akupunkturdan daha etkiliydi" diyen Vickers, "Yapılan denemeler, akupunkturun plasebodan daha fazlası olduğunu gösterse de, gerçek ve sahte tedavilerin etkileri arasında çok fazla fark yok. İğne batırmanın spesifik etkileri dışındaki etkenler de akupunkturun tedavi edici yanına katkı sağlıyor" diye ekledi.

Denemelerdeki sahte akupunktur tedavileri, iğneler yeterince derine batırılmayarak ya da deriyi delmek yerine iğnenin, iğneyi batıran aletin içine kaçması sağlanarak gerçekleştirildi. Diğer sahte denemelerde ise hastalar elektrikle uyarıldı.

Boyun ağrısı, eklem ağrısı ve kronik baş ağrısı için gerçek tedavi görenler ile sahte tedavi uygulananların, tedavi sonrasındaki ağrı seviyesi sırayla karşılaştırıldığında 0.23, 0.16 ve 0.15 standart sapma farkı elde edilmesi, gerçek tedavinin daha etkili olduğunu gösterdi.

Gerçek tedavi görenlerin tedavi sonundaki ağrıları, tedavinin başındaki ağrılarına kıyaslandığında ise stardart sapmalarda 0.55, 0.57 ve 0.42 fark olduğu görüldü. Bunun sonucunda araştırmacılar, akupunkturun, kronik ağrı çekenlerin başvurabileceği uygun bir tedavi yöntemi olduğu sonucuna vardı.

Exeter Üniversitesi  tıp bölümünde fahri profesör olan Edzard Ernst, yapılan çalışmanın akupunkturun etkisinin şaşırtıcı ve açık bir şekilde plasebo etkisine dayandığını gösterdiğini ifade etti: "Gerçek ve sahte akupunktur tedavilerinden elde edilen sonuçlar arasındaki farklar çok küçük ve klinik açıdan dikkate alınamayacak kadar önemsiz..."

"Daha da önemlisi, bu farklar büyük ihtimalle, deneyin uygulayan terapistleri koşullandırmasından kaynaklanıyor. Bazı araştırmalar, terapist ve hasta arasındaki sözlü veya sözlü olmayan iletişimin iğne batırma işleminden daha önemli olduğunu göstermişti. Bunun gibi etkenler de hesaba katıldığında, akupunkturun kronik ağrılar üstünde etkili olduğu kanısı tamamen yok olabilir."

Haber Türk 

Bu haber toplam 1865 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.