1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aktif Yaşam Merkezi Projesi Hayata Geçiyor

Aktif Yaşam Merkezi Projesi Hayata Geçiyor

Ülkemizin örnek sosyal projelerinden birisi olacak şekilde geliştirilen ve özel anlamda bütün engelli insanlarımızı ve ailelerini, genel anlamda ise toplumumuzun genelini ilgilendiren “Aktif Yaşam Merkezi Projesi” hayata geçiyor.

A+A-

Ülkemizin örnek sosyal projelerinden birisi olacak şekilde geliştirilen ve özel anlamda bütün engelli insanlarımızı ve ailelerini, genel anlamda ise toplumumuzun genelini ilgilendiren "Aktif Yaşam Merkezi Projesi" hayata geçiyor.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha)  sitesinde yer alan habere göre, Aktif Yaşam Merkezi Projesi Her Yönden İlkleri Barındıran Örnek Model Bir proje olarak karşımıza çıkıyor.  Her yaştaki engellinin ihtiyaç duyduğu sosyal, sağlık, eğitim ,bakım, fiziksel aktivite ve spor, kültürel, sanatsal, mesleki, ekonomik, psikolojik ve manevi destek gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri "bir yaşam merkezi" oluşturulmasının amaçlandığı projenin yatırım programına alınması için büyük bir çaba gösterdiklerini ifade eden AK Parti Adıyaman Milletvekili ve Genel Merkez Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı Dr.M.Murtaza Yetiş; Projenin Kamu Yatırımı anlamında Türkiye'de bir ilk olduğunu söyledi. Bütün detayların düşünüldüğü projenin dünyaya örnek olacak şekilde tasarlandığını vurgulayan Yetiş konuşmasını şöyle sürdürdü. "Proje her yönden ilkleri içeren örnek model bir proje. Her yaş grubundaki bütün engellilere hizmet verecek proje ile engelli ailelerinin de hemen her türlü ihtiyaçlarına cevap vereceğini düşünüyorum. Toplumun engelli olmayan her yaştan tüm bireyleri de; engelli insanlarımız ile kaynaşarak, onlarla bir arada ve birlikte birçok hizmetten yararlanabilecekler. Ayrıca her engelli birey ihtiyaç duyduğu her türlü hizmeti; aynı yaşam merkezinin, farklı hizmet birimlerinden aktif şekilde yaşayarak ve kaynaşarak alabilecek. 

Örneğin; projede sportif aktivite merkezi, psikolojik destek birimi, engellilerin istihdamı için iş ve mesleki beceriler kazandıracak kurslar için derslikler, üretim atölyeleri, tedavi havuzu, fiziksel aktiviteler birimi(fizyoterapi ünitesi),evcil hayvanların beslenmesi, yetiştirilmesi için uygun ortam, engelliler için hobi bahçeleri, sebze meyve yetiştiriciliği yer alıyor. Ayrıca diğer sağlıklı bireylerin engelliler ile ilgili duyarlılık kazanmaları için aktif yaşam merkezinde çeşitli aktiviteler düzenlenmesi için alanlar oluşturulacak. Kimsesiz engellilerin bakım hizmeti alabilecekleri bir mekan olacak, basit muayenelerin ve tetkiklerin yapılabileceği bir sağlık birimi ile engellilerin hazırladıkları yiyecekleri sunabilecekleri kafe ve restoran proje içinde yer alıyor. Adıyaman'a ve Türkiye için hayırlı olsun.

Projenin yatırım planına alınması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlanmasından mutluluk duyduğunu belirtti. "Engellilerimiz için bir model yatırım olacak bu projeyi destekleyen bakanlığımıza ve projeyi geliştiren hemşehrimiz Uzman Psikolog Hüseyin Şahin Bey'e bir kez daha bu vesileyle teşekkür ediyorum" dedi.

Proje, 40 dönümlük bir arazi üzerine Türkiye'de ilk kez Adıyaman'da hayata geçirilecek.

Ahmet Yılmaz (e-ha) Adıyaman

Bu haber toplam 2901 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.