1. HABERLER

  2. KONGRE-SEMİNER

  3. Aileder'de Bu Hafta

Aileder'de Bu Hafta

İstanbul Aile Araştırmaları, Eğitimi ve Danışmanlığı Derneğinin her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği “Salı 18.00 Aileder seminer programının” bu haftaki konuğu "Uzman Psikolog Şevket Kalkan” olacak.

A+A-
İstanbul Aile Araştırmaları, Eğitimi ve Danışmanlığı Derneğinin her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği "Salı 18.00 Aileder seminer programının" bu haftaki konuğu "Uzman Psikolog Şevket Kalkan" olacak.

9 Nisan Salı günü saat 18.00'de başlayacak etkinlikte "Travma Tedavisi" konusunda söyleşi yapacaktır.

1961 Makedonya Doğumlu, evli ve dört çocuk babasıdır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezun oldu.  İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Davranış Bilimleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Aile Bakanlığı Bahçelievler Çocuk Yuvasında uzun yıllar korunmaya muhtaç çocuklarla psikolog, 80. Yıl Özürlü Bakım Merkezinde Kurucu Müdür olarak görevi yanı sıra halen Bahçelievler Bakım ve Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezinde meslek yaşamını sürdürmektedir.

Travma Tedavisi

Şimdiki zamanda var olan bozuklukların nedeni geçmiş yaşantılarda saklıdır. Bilinç travma yaşantısında gerektiği gibi tepki göstermemiş ve bilinç dışına itmiştir. Anılarla depolanan bilgiler, imaj, duygu ve duyumlardan oluşur.  Birbiri ilişkili, düğümlenmiş anılar,  özünde değişmemiş bir biçimde orijinal halleri ile depolanmışlardır ve şimdiki zamanı önemli bir şekilde etkilerler.  Bu anılar ruhi bütünlük içerisinde hazmedilememiş anılardır.   Daha önceleri olumsuz yaşantı yaşayan biri genelleme yapar ve genellediklerinden korkmağa başlar.  Bu nedenle travmatik anılar kolay tetiklenir.  Travmatik yaşantılar, kişinin ruhi yapısını ve içtimaı hayatı tehdit eden önemli etkendir. Anıların oluşturduğu ağlar; algıların, tutumların ve davranışların temelini oluşturur.  İnsan yaşamında; bilginin bir noktada takılıp kalması farklı çözüm yönlerini görmeyi engeller.  Bunun için bilginin işlenmesi sonucunda değişik bakış açılarının geliştirilmesi gerekir.  Bu da beyinde bilgi ağları arasında uyumlu bağlantıların kurulması şeklinde olur.  Anının donmuş durumdaki hali çözülür ve duyulan rahatsızlık çözüme doğru ilerler. Beyin bilgilerini yenilerken kendi potansiyelini kullanarak travmatik anının etkisini duyarsızlaştırır.  İnsan fizyolojik olarak sağlıklı olmaya doğru bir eğilim göstermesi travmatik anıların tedavisinin temelini oluşturur. 

Adres; Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı
Haseki, Küçükmühendis Sk. No. 7 Fatih / İstanbul 
Tel.     0212 588 2545                  
Faks.   0212 632 8579

Bu haber toplam 2218 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.