1. HABERLER

  2. KONGRE-SEMİNER

  3. Aile-Der'in Ücretsiz "SALI 18.00 Seminerleri" Başlıyor

Aile-Der'in Ücretsiz "SALI 18.00 Seminerleri" Başlıyor

Merkezi İstanbul Haseki'de olan AİLE-DER (İstanbul Aile Araştırmaları Derneği) Aralık 2011 ve Ocak 2012 seminer programını açıkladı.

A+A-

Aktüel Psikoloji / Haber Merkezi


AİLE-DER (İstanbul Aile Araştırmaları Derneği) kısa bir süre önce İstanbul Haseki'de "Sağlıklı Aile Verimli Dünya" sloganıyla kuruldu. Kuruluşundan kısa bir süre sonra  "Salı 18.00 AİLE-DER Seminerleri" başlığı altında Aralık 2011 ve Ocak 2012 dönemi seminer programı açıkladı.

Seminer programıyla ilgili Aktüel Psikoloji'ye yazılı bir açıklama yapan Dernek Başkanı Fatih Kılıçarslan şunları söyledi:

"Aile-Der kısa bir süre önce kuruldu. Kuruluş tüzüğünde geniş bir yelpazede Aile'yi merkeze alan bir anlayıştan hareketle farklı uzmanlık alanlarını bir çatıda buluşturduk. Aile sanıldığı gini homejen yapısı olan bir kurum değildir. Biyolojik boyutu kadar sosyal boyutu, geleneksel yönü kadar modern yüzü yada yönelimleri olan bir yapıdır. Bu amaçla derneğimiz Özel Eğitim Uzmanı, Sosyolog, Psikolojik Danışman, İlahiyatçı, Doktor, Psikolog, Avukat, Eğitimci ve Sosyal Hizmet Uzmanından oluşan ailelere yönelik hizmetlerde görevli 17 profesyonelin bir araya gelmesi ile kurulmuştur. Derneğimiz temel amacı; Toplumumuzda sağlıklı, mutlu ve eğitimli aileler oluşmasına eşler arası ilişkiler,  ebeveynlerin çocukları ve toplumla ile ilişkilerini geliştirmeleriyle kent yaşantısına uyumlu bir yaşam sürdürmelerine katkıda bulunmaktır. Bu amaçla ilk faaliyet olarak aile olgusuyla profesyonel ilişkisi olan mezun ve öğrencilere yönelik bir dizi ücretsiz seminerler düzenledik. 2012 yılı için daha kapsamlı ve geniş konu yelpazesiyle yeni programlarımızın olacağını ifade etmek isterim.”

 Salı 18.00 AİLE-DER Seminer Programı

13 Aralık Saat 18.00 “ İstanbul Aileder Tanıtımı ve Ailelerle Törapötik Çalışma Yöntemleri”

Fatih Kılıçarslan/Sosyal Hizmet Uzmanı

20 Aralık Saat 18.00 “Aile Çalışmalarında Süpervizyon”

Dr. İsmet Galip Yolcuoğlu/Sosyal Hizmet Uzmanı

27 Aralık Saat 18.00 “ Aile Görüşmelerinde Çocukların Değerlendirilmesi ve İlk Görüşme”

Yusuf Menki/ Psikolojik Danışman

3 Ocak 18.00 “ Çocuk ve Ailelere Eğitim Danışmanlığı”

Mustafa Tezcan/Eğitimci Yazar

10 Ocak 18.00 “ Çocuk Eğitimine Farklı Bakış”

Bilal Gezer/ Eğitimci Yazar

17 Ocak 18.00 “ Özürlü Birey ve Temel Hakları”

Hacı karakaş/ Özel Eğitim Uzmanı

24 Ocak 18.00 “ Çocuklar Sokakta Solmasın Projesi”

Özlem Bağlar/ Psikolog

31 Ocak 18.00 “ Çocuk ve Ailelerle Psikodrama Uygulamaları”

Ufuk Emek/ Uzman Psikolog- Tiyatro Yazarı

7 Şubat 18.00 “ Çocukta Davranış Değiştirme Teknikleri”

Şevket Kalkan/ Uzman Psikolog

14 Şubat 18.00 “ Konuşma Bozuklukları ve Aileleriyle Çalışma”

Vahdi Çoban/ Sosyal Hizmet Uzmanı

Katılım: Ücretsizdir.

Katılımcılara AİLEDER tarafından, katılımcılara belge verilecektir.

Eğitim Yeri: Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı , Haseki, Küçükmühendis Sk. No. 7 , Fatih / İstanbul

AİLE-DER Krokisi

AİLE-DER Hakkında

İstanbul Aile Araştırmaları, Eğitimi Ve Danışmanlığı Derneği 5253 Dernekler Kanununa uygun olarak 05 Ekim 2011 tarihinde kuruldu.

Derneğin Vizyonu

Toplumumuzda sağlıklı, mutlu ve eğitimli aileler oluşmasına eşler arası ilişkiler,  ebeveynlerin çocukları ve toplumla ile ilişkilerini geliştirmeleriyle kent yaşantısına uyumlu bir yaşam sürdürmelerine katkıda bulunmaktır.

 Derneğin Misyonu

Aile kurumu, aile yaşam döngüsü ve çeşitleri, evlilik süreci aşamaları, eşler arası ilişkiler, kişilik özellikleri, eşler arası ilişkilerde stres etkenleri, evlilik çatışmaları, roller, güç kavramı, evlilikte yaşanan sorunlar ve başa çıkma yolları konularıyla çiftlere karı-koca iletişim becerileri, sorun çözme ve uzlaşma becerileri geliştirmeleri yönünde eğitim faaliyetleri düzenlemek.

Çocuğun, ergenin ruhsal gelişim dönemleri, çocuklarda uyum ve davranış bozuklukları, ergenlik dönemi sorunları, depresyon, aksiyete bozukluğu, sınav kaygısı, madde ve internet bağımlılığı konularıyla da anne-babalara çocuklarıyla sağlıklı iletişim kurmaları hususunda çocuk ve ailelere rehberlik hizmeti vermek.

Çiftlere, ebeveynlere danışmanlık hizmetleri vererek kendilerini tanıma, anlama, iç görü geliştirerek farkındalıklarını oluşturmada yardımcı olmaktır.

Böylece aile içersinde farklılıklarına rağmen bir arada yaşama  sorun ve çatışma çözme becerileri kazandırmak temel hedeftir.

Derneğin Amacı

 “(AİDER)”, ebeveynlere bireysel ya da gruplar halinde;

* Aile psikolojisi ve sosyolojisi,

* Çiftler arası iletişim,

* Çocuk gelişimi ve eğitimi,

* Ergenlik dönemi sorunları ve ergenlerle iletişim,

* Anne-baba tutumları ve

* Sağlıklı iletişim gibi konularda bilgi verme,

* Sağlıklı bir iletişim ortamının oluşturulması için tüm aile bireylerine;

- Psikolojik yardım ve destek,

- Ailenin; yapısal, işlevsel ve gelişimsel özellikleri bakımından aile içinde, günlük yaşam sürecinde ve çevre ile olan ilişkilerinde karşılaştığı farklı psiko-sosyal içerikli sorunların çözümüne yönelik olarak; ailelere hizmet veren meslek mensuplarına, üyelerine, ebeveynlere, çocuklara, ergenlere ve evlenecek olan gençlere ve topluma uzmanlık gerektiren şu tür hizmetleri vermektir:

Derneğin Faaliyetleri

* Aile, çift ve evlilik danışmanlığı, terapisi ve eğitimi alanında uzman yetiştirmek amacıyla; sertifika programları düzenlemek, seminerler yapmak ve eğitimler vermek

*Bilgilendirici ve geliştirici eğitim,

*Rehberlik, danışmanlık ve terapi,

*Sosyal ve İnsani Bilimler ile Sağlık Bilimleri Alanlarında Eğitim Gören Öğrencilerin Her Bakımdan Desteklenmesi,

*Sempozyum, kongre, konferans, çalış tay organizasyonları ve uygulamaları…

Esas olarak sağlıklı bir aile ortamının oluşturulması için ihtiyaç duyulan durumlarda eğitim, rehberlik, psikolojik danışmanlık ve terapi çalışmalarının yanında, gerektiğinde ruhsal hastalık tanısı koyma ve tedavi etme işlevlerini de içeren biyopsikososyal aile tedavi ve destek hizmetlerini vermek,

Hizmetlerin yürütülmesinde rol ve sorumluluk alacak olan profesyonel meslek elemanlarının eğitimleri, yetiştirilmesi, aralıklarla niteliklerinin geliştirilmesi ile ihtiyaç duydukları konu ve alanlardaki eğitim faaliyetlerini organize etmektir.

Derneğin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda çalışmayı kabul eden ve mevzuatın öngördüğü koşulları taşıyan her gerçek kişi derneğe asıl veya fahri üye olmak üzere başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

Yönetim Kurulu

Fevzi Fatih Kılıçarslan……Başkan

Şeyma Çavuşoğlu………    Başkan Yardımcısı

Ahmet Özdemir…………   Sayman

Hüseyin Şahin…………….Genel Sekreter

Ergün Yıldırım…………… Kurucu Üye

Havva Sula………………   Kurucu Üye

İlker Ünal………………… Kurucu Üye

Bu haber toplam 5941 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.