1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ağrıya Akupunktur Tiryakiye Hipnoz

Ağrıya Akupunktur Tiryakiye Hipnoz

Peter Kühn, Almanya’da alternatif tıp eğitmenliği de yapan, güvenilen bir isim. Uzmanlık alanları ‘kulak akupunkturu’ ve hipnoz.

A+A-

 Peter Kühn, Almanya'da alternatif tıp eğitmenliği de yapan, güvenilen bir isim. Uzmanlık alanları 'kulak akupunkturu' ve hipnoz. Kühn, kulak akupunkturunun çeşitli ağrı ve rahatsızlıklar için etkili bir alternatif tedavi yöntemi olduğunu belirtirken, hipnoz için de, "Özellikle bağımlılıkları yok etmede en etkili yöntemlerden" diyor.

Alternatif tıbbın ilgi alanlarından biri de psikoterapi. Bilinçaltına yolculuk ve hipnoz, psikoterapiler arasında en çok uygulanan yöntemlerden biri.

Özel tekniklerle uygulanan egzersizlerle yapılan zihinsel gevşeme ya da rahatlama, özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların ihtiyaç duyduğu terapilerden. Hipnoz ve bilinçaltına yolculuk, beynin, günlük yaşamda bilinç dışı algıladığı birçok verinin zamanla ruh sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkileri dengelemeyi hedefliyor. Bir anlamda, farkında olmadan algılanan veriler temizleniyor. Rahatlama teknikleri ise kişiye göre farklılık arz edebiliyor. Berlin'de alternatif tıp eğitimi veren Peter Abadh Kühn de, psikoterapi alanında uzmanlaşmış. Alternatif tıpla ilgili özel bir meslek okulunda öğretmenlik yapan Kühn, aynı zamanda muayenehanesinde hastalara terapi uyguluyor. Kühn'e göre alternatif tıp, modern tıbbı tamamlayan önemli bir alan.

Kulak Akupunkturu

Akupunktur, binlerce yıldır kültürünün bir parçası olduğu Çin'de modern tıp olarak değerlendirilirken, Batı'da uzun süre doğal ya da alternatif tedavi yöntemleri arasında görüldü. Ancak son yıllarda birçok ülke akupunkturu modern bir tedavi yöntemi olarak kabul etti. Almanya'da 2007'den itibaren bütün resmi kurumlar, akupunkturu 'ağrı dindirici' tedavi yöntemi olarak kabul edip masraflarını üstleniyor. Kühn'ün uzmanlaştığı kulak akupunkturu da, doğal tedavide başlı başına bir alan. Kulak akupunkturunu, 1950'li yıllarda Fransız doktor ve akupunktur uzmanı Dr. Paul Nogier geliştirdi. Temelinde, kulağın insan anatomisinin bir kopyası olarak görülmesi yatıyor. Kühn, akupunktur açısından kulağın önemini şöyle ifade ediyor: "İnsan kulağına tersten baktığınızda, anne karnındaki embriyoya benzediğini göreceksiniz. Tabii ki her kulak birbirinden farklı. Ancak, vücuttaki birçok organ ya da bölgenin sinirler aracılığıyla kulakta yansıması var. Kulak akupunkturu kulaktaki ilgili organın bağlantısını bulup sinyallerle organın uyarılmasını sağlıyor."

Ağrılar Azaltılır

Kulak akupunkturunda önemli olan, hangi organın kulağın neresinde yansıması olduğunu bulmak. Peter Kühn bu noktada, tıp, anatomi ve akupunktur eğitiminin devreye girdiğini belirtiyor. Ancak istenen organın sinirlerle kulaktaki yansımasını bulmak için, 'akupunktur detektörü' denen özel bir alet kullanılıyor. Kulak akupunkturu, ağrının nereden kaynaklandığını ve hangi organın sebebi bilinmeyen rahatsızlıktan etkilendiğini tespit edebiliyor. Yine, kulak akupunkturu sayesinde tedavi sürecini engelleyen diğer rahatsızlığın sebebini de tespit etmek mümkün. Bu akupunktur tedavisi, migren başta olmak üzere baş ağrıları, kas kasılmaları, romatizma, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılıyor. Bağışıklık sisteminin dengede tutulmasında da önemli bir rol oynuyor.

Her İnsanın Hipnozu Ayrı

PETER Kühn'ün uyguladığı yöntemlerden biri de hipnozla tedavi. Psikoterapi kategorisinde anılan bu yönteme, özellikle bağımlıklara karşı mücadelede başvuruluyor. Hipnozla tedavinin, sınırlı da olsa, romatizma gibi fizyolojik rahatsızlıklarda da kullanıldığını belirten Kühn, "Ağrıları hafifletmede de hipnoz terapisi kullanılıyor. Ancak hastalığın tamamen ortadan kaldırılacağı sözünü hiç bir zaman kimse veremez. Sadece hastalığa veya vücuttaki bir ağrıya neden olan psikolojik sebepleri hipnoz ile çözmek mümkün" diyor.

Bir Trans Hali

Kühn, "Heyecanla maç izleyen bir kişi o kadar konsantre olmuştur ki, vücudunun bir yerindeki ağrıyı hissetmez bile. Ya da oyuna dalmış bir çocuk, düştüğü zaman acısını hissetmez. Bu bir trans halidir. Tıpkı hipnoz gibi. Hipnoz, zihinsel rahatlama ve gevşeme terapisidir. Bu tedavide, ağrıları hafifletme şansımız var" diye konuşuyor. Hipnoz tedavisinin yaklaşık bir saat sürdüğünü belirten Kühn, hipnoz terapilerinin bireysel olduğunu ve her insan için farklılık gösterebileceğini kaydediyor.

Bağımlılığa Birebir

İnsan beyninin günlük yaşamda bilinci dışında beş duyu organıyla algıladığı birçok veriyi kaydettiğini belirten Kühn, bu verilerin sağlıklı bir şekilde işlenmesi gerektiğini ifade ediyor. Hipnoz ya da zihinsel çalışma teknikleri sayesinde çevreden algılanan bu verilerin beyni gereksiz yere meşgul etmesinin engelleneceğini söyleyen Kühn, hipnozun, alternatif tıpta psikoterapiler arasında en etkili yöntemlerden biri olduğuna dikkat çekiyor. Kühn, hipnozun en etkili olduğu alanlardan birinin bağımlıklardan kurtulmak olduğunu söylerken, psikolojik olarak sorunu çözmeden fiziksel bağımlılıktan kurtulmanın zor olduğunu kaydediyor.

Hangi Hastalığa Hangi Tedavi

Astım

Kulak akupunkturu: Önce kulak üzerinde, akciğer ve bronş refleks noktaları tespit edilir. Akupunktur detektörüyle ACTH noktası belirlenir. Bu akupunktur noktası iltihabı önlerken, alerjiyi de engeller. Ayrıca Omega 1 ve 2 noktaları ile Ana Omega noktası belirlenir. Bunun yanı sıra alerji noktası ve Jerome noktalarına da akupunktur iğnesi sokulur.

Hipnoz: Zihinsel olarak rahatlatılan hastaya gevşeme ve zihinsel olarak güçlenme telkini yapılır.

Tiryakilik

Kulak akupunkturu: Özellikle oto-agresyon bölgelerine akupunktur yapılır. Bunlar hırs, kızgınlık ve sinir noktalarıdır. Gerekirse Shenmen adı verilen genel akupunktur tedavisi uygulanır.

Hipnoz: Bağımlılığa karşı etkili yöntemdir. Hipnozla rahatlatılan hasta telkinle sigarayı bırakması için motive edilir. Sonrasındaki fiziksel rahatsızlıklara karşı düşünsel destek verilir.

Sırt Ağrısı

Kulak Akupunkturu: Omuriliğin kulaktaki refleks bölgesi üzerine akupunktur iğneleri sokulur. Shenmen yöntemi uygulanır. Ağrıyı dindiren ve iltihabı önleyip sakinleştiren bir özelliği vardır. Aynı şekilde Thalamus noktası ile ACTH noktalarına akupunktur iğnesi yapılır.

Hürriyet 

 

Bu haber toplam 1572 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.