1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. 4-10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Haftası Başladı

4-10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Haftası Başladı

Dünyada 1992 yılından bu yana her yıl 4-10 Ekim günleri “Ruh Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Haftanın son günü olan 10 Ekim ise Dünya Ruh Sağlığı günü olarak kutlanıyor.

A+A-

Maruf BEÇENE / Aktüel Psikoloji


Dünyada 1992 yılından bu yana her yıl 4-10 Ekim günleri "Ruh Sağlığı Haftası" olarak kutlanmaktadır. Haftanın son günü olan 10 Ekim ise Dünya Ruh Sağlığı günü olarak kutlanıyor. 

Bu haftanın amacı Ruh Sağlığı Hizmetlerinin Toplumun tümüne ulaşmasını sağlamak ve Toplumu Ruh Sağlığı konusunda bilinçli düzeyini yükseltmektir.

2013 Yılı Ruh Sağlığı Haftası Etkinlikleri kapsamında Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü bir dizi etkinlik programı hazırladı. Yayımlanan etkinlik programında 2013 yılının ana teması "Ruh Sağlığı Olmadan Sağlık Olmaz" olarak belirlendi.  Bursa Sağlık Müdürlüğü'nün resmi sitesinde yayımlanan etkinlik programına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Bursa Sağlık Müdürlüğü 2013 Ruh Sağlığı Haftası Etkinlik Programı için tıklayınız 

Dünya Ruh Sağlığı Haftası nedeni ile bir basın bildirisi yayımlayan AİLEDER (İstanbul Aile Araştırmaları Derneği) Başkanı  Fatih Kılıçarslan şunları söyledi:

"Ruh Sağlığı Olmadan Sağlık Olmaz" teması ile kutlanacak olan ruh sağlığı haftası etkinliklerinde veya bu haftada ruh sağlığı ile ilgili alınacak eylem planlarında "AİLE" olgusuna özellikle önem verilmesi gerekiyor. Çünkü sağlıklı birey sağlıklı toplum demektir. Sağlıklı bireylerin yetişebilmesi sağlıklı aile ortamıyla mümkündür. Ruh Sağlığı etkinliklerinde ana tema ne olursa olsun mutlaka "AİLE" doğal ve sürekli bir tema olarak vurgulanmalıdır." dedi

Prof. Dr. Kemal SAYAR Sakarya'da 

Dünya Ruh Sağlığı Haftası nedeniyle Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Yapılan açıklamada, "Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle düzenleyeceğimiz "Aile ve Bireyde Koruyucu Ruh Sağlığı" konulu konferansa, konuşmacı olarak Prof. Dr. Kemal Sayar katılacaktır. 10 Ekim Perşembe günü, Adapazarı Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenleyeceğimiz ücretsiz konferans 19.30'da başlayacaktır. Tüm vatandaşlarımız davetlidir" ifadelerine yer verildi.  

Dünyada 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim günü "Ruh Sağlığı Günü" olarak kutlanmaktadır. Halkın ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda aydınlatılmasına hizmet etmek üzere oluşturulan bu özel günde ruh sağlığının insan yaşamındaki önemi temel alınmaktadır.

Dünya Ruh Sağlığı Günü;(10 Ekim) Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu'nun bir projesi olarak doğmuştur. Ruh sağlığı hastalığından muzdarip olan kişilerin ve yakınlarının seslerini duyurmak amacıyla 1992 yılından bu yana 10 Ekim dünya ruh sağlığı günü olarak belirlenmiş durumda. Ruh sağlığı gününün amaçlarını şu ana başlıklarda özetlenebilir:

 • Ruh sağlığı hastalığından muzdarip olanların sesini duyurabilmek, toplumda ruh sağlığı konusunda bilgi ve anlayışın artmasını sağlamak.
 • Kişinin ruh sağlığını ve yaşam işlevlerini koruyup desteklemek.
 • Psikiyatrik ve nörolojik hastalıkları önlemek.
 • Psikiyatrik ve nörolojik hastalıkların tedavi ve bakımını geliştirmek.

Her yıl belirli konulara odaklanılan Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde yıllar itibarıyla konular aşağıda belirtilmiştir:

 • 2012 yılı gündemi: "Depresyon ve Küresel Kriz"
 • 2011 yılı teması: "En İyi Yatırım Ruh Sağlığına Yatırım" 
 • 2010 yılı gündemi - "Stigma(damgalama)" 
 • 2009 yılı gündemi - "Ruh Sağlığında Birinci Basamak Sağlık Hizmeti:Tedavinin Geliştirilmesi ve Ruh Sağlığının İyileştirilmesi " 
 • 2008 yılı gündemi - "Ruh Sağlığının Küresel Öncelik Haline Getirilmesi" 
 • 2007 yılı gündemi - "Değişen Dünyada Ruh Sağlığı: Kültür ve Kimlik Farklılıklarının Etkileri" 
 • 2006 yılı gündemi - "Ruh Hastalıkları ve İntihar:Farkındalık Oluşturma-Riskleri Azaltma" 
 • 2005 yılı gündemi - "Yaşam Boyu Beden ve Ruh Sağlığı" 
 • 2004 yılı gündemi - "Beden ve Ruh Sağlığı Arasındaki İlişki: Eşlik Eden Bozukluklar" 
 • 2003 yılı gündemi - "Çocuk ve Yetişkinlerde Duygusal ve Davranışsal Bozukluklar" 
 • 2002 yılı gündemi - "Çocuk ve Yetişkinlerde Şiddet ve Travmanın Etkileri" 
Bu haber toplam 4509 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.