1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2015'e Kadar Her İlde Ruh Sağlığı Merkezi Olacak

2015'e Kadar Her İlde Ruh Sağlığı Merkezi Olacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ülkede şu anda 44 ilde merkez bulunduğunu, yıl sonuna kadar 47, 2015 sonuna kadar da 81 ilde merkezlerin tamamını kurmuş olacaklarını söyledi.

A+A-

Recep Akdağ, Ankara'da düzenlenen 2 günlük Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerine Yönelik Eğitim Semineri'ne katıldı.

Burada konuşma yapan Akdağ, birkaç yıl öncesine kadar orta ölçekli ruh sağlığı hastaneleri kurmayı planladıklarını, ancak Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Maria Cristina Profili'nin dünyada ve Avrupa'da trendin ''toplum temelli yaklaşımlar'' olduğu yönündeki yaklaşımını dikkate aldıklarını söyledi.

Toplum temelli yaklaşımı kendilerinin de önemsediğini ancak hastane yapımını da paralel düşündüklerini aktaran Akdağ, ''Biz şunu konuştuk, uzmanlarımızla tartıştık; ne kadar mükemmel hastaneler yaparsak yapalım, bu hastanelerdeki davranış modelleri bir müddet sonra hastanelerdeki ilişkiyi, sağlık hizmeti sunanlar ile hastalar arasındaki ilişkiyi maalesef bozucu bir özellik taşıyor. O zaman biz bu hastaneleri yaygın biçimde yapmaktan vazgeçtik'' diye konuştu.

Toplum temelli ruh sağlığı hizmetlerinin 1960'lı yıllarda İtalya'da başladığını ve son 30 yılda tüm Avrupa'ya yayıldığını anlatan Akdağ, modeli Türkiye'de de yaygınlaştırmak istediklerini dile getirdi. Akdağ, 100 binin üzerindeki her yerleşim yerinde bir toplum temelli ruh sağlığı merkezi kurmayı öngördüklerini belirterek, bu alandaki hastaların yine yataklı tedavi hizmeti görebileceklerini, ancak bunu mümkün olduğunca müstakil binalar yerine diğer hastaların da yatırıldığı, hastanelerin içinde akut yataklar olarak planlamayı düşündüklerini söyledi.
    
-''200'ün üzerinde merkez açacağız''-
    
Akdağ, konuya ilişkin özetle şu bilgileri verdi:

''Hastaları yakın takip ettiğimiz zaman, iyi eğitilmiş insanlarla birlikte takip ettiğimiz zaman, zaten yatış sürelerinin azalacağına inanıyoruz. Böylece toplum temelli ruh sağlığı merkezleri, ağır ruhsal bozukluğu olan hastalar için verilen hizmetin de ana düzenleyicisi ve kontrol merkezi durumuna geçecekler. Hastane merkezli bir yapıdan toplum temelli bir merkeze geçmiş oluyoruz. Buna göre 200'ün üzerinde merkez açacağız. Bu ihtiyaca göre başlangıçta 207 merkez olarak planlandı ama belki bunun da üstüne çıkabiliriz, 200 ile 300 arasında bir yerde olacak demektir. Biraz da gelişen süreç içinde bunları belirleyeceğiz.
    

 Şu anda 44 ilimizde 50 merkezimiz var. 36 merkezde hasta kabulüne başlamış durumdayız. Buralarda halihazırda 37 psikiyatri uzmanı, 70 hemşire, 38 psikolog, 24 sosyal çalışmacı, 84 de iş uğraş terapistiyle hizmetleri yürütüyoruz. Süratle geliştireceğiz bunları.''

Recep Akdağ, Ruh Sağlığı Eylem Planı'na göre 2012 sonuna kadar 47 ilde, 2015 sonuna kadar 81 ilde merkezlerin tümünü kurmuş olacaklarını bildirdi.
    
-''Merkezlerde çalışmayı özendirici tedbirler de alacağız''-
    
Türkiye'de, son 10 yılda sağlığın herhangi bir alanını geliştirme kararı verdiklerinde, bunu süratle ve başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini ifade eden Akdağ, toplum temelli ruh sağlığı hizmetleri konusunda da böyle bir performans sergileyeceklerini söyledi.
    

Akdağ, bunun işe verdikleri önem ve organizasyon becerilerinin yanı sıra çalışanların ilgisi ve heyecanıyla da ilişkili olduğunu belirtti. Eğitime katılanların heyecanını görebildiğini dile getiren Akdağ, buna rağmen değişimin her zaman biraz tedirginlik yarattığını söyledi ve çalışanlardan bu tedirginliğe kapılmamalarını istedi.

Akdağ, şöyle konuştu:

''Bu tedirginliği yaşamamanızı sizden rica ediyorum. Özellikle hastanelerde hizmet eden arkadaşlarımız şunu bilsinler; bu toplum temelli ruh sağlığı merkezlerinde çalışmayı biz özendirici tedbirler de alacağız, ek ödemeler açısından, performans ödemeleri açısından. Bu hususta da ben arkadaşlarımı talimatlandırmış durumdayım. Yani hastanede çalışmak, yataklı bölümde çalışmak ya da hastayı yatırmak, eski alışkanlıklarla devam etmek, çalışanlar açısından bir avantaj teşkil etmeyecek. Aksine ruh sağlığı merkezi ne kadar geliştirilmişse orada çalışanlar açısından ve yöneticiler açısından bu işi o kadar avantajlı hale getireceğiz.

Normalde psikiyatri daha ziyade yatan hastalarla ilgilenilen bir alan gibi bilindiği için, daha doğrusu ağır psikiyatrik hastalıklar grubu böyle bilindiği için işin merkezinde hastanelerimiz vardı, biz bu ağırlık merkezini hastanelerden şimdi toplum temelli ruh sağlığı merkezlerine dönüştüreceğiz.''

Bu haber toplam 2228 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum