1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2012 Yılı Psikoloji Konferansları Start Aldı

2012 Yılı Psikoloji Konferansları Start Aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile İstanbul Üniversitesi Kariyer Geliştirme Merkezi (KAGEM) işbirliğiyle düzenlenen psikoloji konferansları start aldı...

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile İstanbul Üniversitesi Kariyer Geliştirme Merkezi (KAGEM) işbirliğiyle düzenlenen psikoloji konferansları dizisinin 2012 yılı etkinlikleri Fatih İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen “Gençler ve Verimli Ders Çalışma” konulu konferansla II.etap çalışmaları başladı. 

“Gençler ve Verimli Ders Çalışma” başlığı altında 13 Mart 2012 tarihinde Fatih İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen konferans İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Şengül İlgar sunumuyla gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır, Fatih İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi İdarecileri, öğretmenleri ve çok sayıda öğrencinin katıldığı konferans oldukça verimli geçti.

Konferansın açılışında bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, “Hepimizin bildiği gibi, daha iyi olmaya çalışmayan, iyi olarak da kalamaz. Hiç kimse başarı merdivenine elleri cebinde tırmanmamıştır. Bunun için bir çaba, emek ortaya koymak gerekir. Ancak öğrenmek zorunda olunan bilgilerle, harcadığımız zamanı ve çabayı karşılaştırdığımızda, etkili öğrenmenin önemi daha net ortaya çıkıyor. Okulda başarı için öğrencinin verimli bir ders çalışması gerekir. bu yaşlarınızı iyi değerlendirmeniz hem sizlerin geleceği hem ülkemizin geleceği ve kalkınması için şart. Siz sevgili gençlerimizin çalışmalarını etkili bir şekilde gerçekleştirebilmeniz, zamanı doğru kullanabilmeniz ve verimli ders çalışma becerilerini kazanabilmeniz ve başarılı olabilmeniz için bugünkü konferansımızı organize ettik” dedi. Avcı, konferansın olumlu gelişmelere vesile olmasını umduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır ise konuşmasında değerli hocamızı ilgiyle izlediğini başarılı olmanın yollarını, ipuçlarını öğrenmenin çok önemli olduğunu ifade ederek, bu güzel programı hazırlayan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Kadir Topbaş’a, Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ve katılımlarından dolayı tüm velilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederim dedi.
Yrd. Doç. Dr. Şengül İlgar sunumuna İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek başlarken ders çalışma alışkanlıkları konusunda olmazsa olmaz noktalardan bahsetti. İlgar, nasıl çalışmak gerektiğini bilmenin öğrenmeyi öğrenmek olduğunu belirterek başarıya giden yolun çok çalışmaktan değil verimli çalışmaktan geçtiğini vurguladı. Çok çalışıp sonuç alamayan öğrenciler olduğunu bu anlamda nasıl çalışacağımızı öğrenmenin önemli olduğunu ifade etti. Motivasyon, bilgi donanımı, performans, değerlendirme ve düzeltme şeklinde 5 adımdan oluşan formülün başarı için gerekli olduğunun altını çizdi. Öğrenmenin kişinin katif olduğu bir süreç olduğunu, bireyin çabası sonucu gerçekleştiğini vurgulayan İlgar, dersten sonra düzenli aralıklı yapılan tekrarlar sonucu öğrenmenin gerçekleştiğini ifade etti. İlgar, kişinin okuduklarının %10’nunu, işittiklerinin %20’sini, gördüklerinin %30’nunu, hem işitip hem gördüklerinin %50’sini, anlattıklarının %70’nini, yazıp anlattıklarının ise %90’nını hatırladığını belirtti. Kısa ve sık aralıklarla yapılan tekrarın toplu yapılan tekrardan daha verimli olduğunun altını çizen İlgar, konferansın son bölümünde zamanı planlı kullanma, bilgileri özümseyebilme, dikkat dağınıklığı yaratan ve engelleyen unsurları ortadan kaldırma, etkili okuma-dinleme alışkanlıkları edinmenin öneminden bahsetti.

İlk konferansın yapıldığı Fatih İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nu öğrenciler hınca hınç doldurdu. Öğrencilerin yoğun katılımı ve ilgisi konferansın başarısının göstergesi oldu.
Farklı görüş ve becerilere sahip insanlarla bir araya gelme, bireysel farklılıkları anlama ve hoş görme, hayatı kontrol etmeyi öğrenme, sağlıklı bireyler ve bilinçli ailelerden kurulu sağlıklı bir toplum oluşturulmanın ancak iyi bir eğitim ve etkili iletişim yoluyla gerçekleşeceği düşüncesinden yola çıkarak İstanbul Üniversitesi Kariyer Geliştirme Merkezi (KAGEM) işbirliğiyle “Psikoloji Konferansları” dizisini ilk defa geçtiğimiz yıl başlatıldı. Bu yıl kapsamı ve içeriği daha da genişleyen program, her ay farklı bir ilçede düzenleniyor.

2012 yılında Psikoloji konferanslarının ikincisi Ataşehir ilçesinde gerçekleştirilecek. Psikoloji konferanslarıyla ilgili detaylı bilgi 455 16 70 numaralı telefondan edinilebilir.

Konferans Başlıkları

Gençler ve Sınav Stresi: Kişisel bir kaynak olarak baş etme ve kariyerimiz
Yrd. Doç. Dr. Özlem Sertel-Berk

Konferans, stres faktörlerini, sınav dönemindeki gençlerin kişisel kaynaklarının neler olduğunu fark etmeleri, bunların hangilerinin işe yaradığı, işe yaramayanların nasıl değiştirileceği konuları üzerinde durulacak.

Gençler ve Verimli Ders Çalışma
Yrd. Doç. Dr. Şengül İlgar

Konferansta gençlerimizin, çalışmalarını etkili bir şekilde gerçekleştirebilmeleri, zamanı etkili kullanabilmeleri ve verimli ders çalışma becerilerini geliştirebilmeleri için gerekli temel faktörler konusunda fikir sahibi olmaları sağlanacak.

Nasıl Daha Farklı Düşünebiliriz?
Yrd. Doç. Dr. Sema Karakelle

Konferansta, farklı düşünebilen ve böylece dünyaya nice armağanlar vermiş insanların bilişsel ve duygusal özellikleri ile yetişme ortamları hakkındaki bilgiler paylaşılacak ve bireyin daha farklı düşünebilmesinin yolları irdelenecek.

Geleceği Yakalamak-Kendini Gerçekleştirmek
Yrd. Doç. Dr. Lütfü İlgar

Konferansta günümüz koşullarında kişinin iyi bir kariyere sahip olma, kendini geliştirme ve kendini gerçekleştirme konularında nelerin nasıl yapılması gerektiği, başarılı olup kendini gerçekleştiren insanların çaba ve ürünlerinden örnekler verilerek anlatılacak.

Anne-baba, genç ilişkileri
Doç. Dr. Gül Şendil

Konferans süresince ergenlik dönemindeki gençlerin gelişim özellikleri, anne-babaların çocuklarıyla sağlıklı ilişki kurma yolları ve doğru çocuk yetiştirme biçimleri işlenecek.

Bu haber toplam 2567 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.