1. HABERLER

  2. SINAV HABER

  3. 2010 LYS Başvuru Kılavuzu

2010 LYS Başvuru Kılavuzu

2010 LYS Sınavına 180 Barajını aşan adaylar için başvurular başladı. başvurular 5- 14 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Başvuru işlemleriyle ilgili kılavuz, gelişme ve sayfalara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

A+A-

2010 LYS Sınavına 180 Barajını aşan adaylar için başvurular başladı. başvurular 5- 14 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Başvuru işlemleriyle ilgili kılavuz, gelişme ve sayfalara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz... Başvuru işlemleri, başvuru kılavuzu, başvuru ile ilgili gelişme ve sayfalara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

2010 LYS Başvuru Kılavuzu

:: Başvuru İşleminde Adayların İzleyeceği Yol

:: LYS Girme İsteği Değişikliği İsteyen Adayların İzleyeceği Yol 

:: LYS Sınav Merkezi Değişikliği İsteyen Adayların İzleyeceği Yol 

:: Başvuru Merkezleri   

LYS BAŞVURU İŞLEMLERİ İÇİN tıklayınız

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, adayların, beş ayrı kategoride yapılacak olan LYS'ye katılmalarında hiçbir kısıtlama bulunmadığını ancak adaylara iki tanesine girmelerini önerdiklerini söyledi. 

Yarımağan, YGS sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK'te düzenlediği basın toplantısında, LYS'ye girecek adaylara uyarı ve önerilerde bulundu. 

Buna göre, adaylara sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar sınav sonuçlarını internetten öğrenecekler. 

LYS'ye katılmak isteyen adaylar 5-14 Mayıs 2010 arasında başvurabilecekler. Başvurular, bireysel olarak internet üzerinden veya başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilecekler. Başvuru merkezlerinde adaylardan 2 TL hizmet ücreti alınacak. 

LYS'ye katılma hakkını elde eden 1 milyon 233 bin 580 aday, ikinci aşamada beş ayrı kategoride yapılacak LYS'den istediklerine katılabilecek. ÖSYM Başkanı Yarımağan, "Hiçbir kısıtlama yok ama biz adaylara iki tanesine katılmalarını öneriyoruz. İsteyen daha çok LYS'ye katılabilir" dedi. 

LYS'ye başvuracak adayların, girmek istediği her bir sınav için 20 TL ücret ödemesi gerekiyor. Ödemeler, T.C. Ziraat Bankası, T. Vakıflar Bankası, T. Halk Bankası, Akbank ve T. Garanti Bankası şubelerine yapılabilecek. 

LYS'ye başvuracak adayların, beş kategoride yapılacak LYS'den hangilerine hangi ilde gireceğine karar vermesi, sınav ücretini yatırması ve başvurularını bireysel olarak internetten veya başvuru merkezlerinden yapmaları gerekiyor. 
İkinci aşama sınavları, 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirilecek. Adaylar bu iller arasından tercih yapacak. Adaylar, girmek istedikleri LYS'lerin hepsine aynı merkezde girecekler. Adaylar 2 il tercih edebilecek.

Sınava Ankara, İstanbul ve İzmir'de girmek isteyen adaylar, bu illerden ayrıca bölge tercihi de yapacaklar. ÖSYM Başkanı Yarımağan, LYS'ye başvuru süresinin uzatı lmayacağını belirterek, "Bu nedenle adayların hangi LYS'ye gireceklerine kesin karar vermeleri ve süresi içinde başvurularını yapmalarını önemle hatırlat ıyoruz" dedi. 
Yarımağan, başvurusunu internet üzerinden yapmak isteyen adaylara da şu uyarı ve önerilerde bulundu:"İnternet kullanımında çok deneyimli olmayan bazı adaylar işlemleri tamamlad ıklarını sanarak işlemleri bitiriyorlar oysa tamamlamamış oluyorlar. Tercihleri gerçekleşmiyor veya başvuruları yapılmamış oluyor. 

Adaylara, eğer internet kullanımında deneyimli değillerse, kendilerine güvenmiyorlarsa başvurularını bir okuldan yapmalarını öneriyoruz. Bireysel başvuru yapan adayların, 'Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir' yazısını görmeleri ve bir çıktı almaları gerekmektedir. Bunları yapmayan adayların başvurusu tamamlanmamış veya hiç yapılmamış olabilir. Daha sonra mağdur olurlar."

Bu haber toplam 2164 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.