1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. 2009 Üniversite adaylarının şansı büyük

2009 Üniversite adaylarının şansı büyük

ÖSYM Başkanı Yarımağan, "2008'deki değişiklikler sonrası dışarıda kalan aday sayısı azaldı. Liselerin dört yıla çıkarılması ve eklenen dersler de bu yılki öğrencileri daha şanslı yapacak" dedi ..

A+A-

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 2009'da ÖSS'ye girecek adayların, en şanslı adaylar olacağını açıkladı. SABAH'a yeni yıl mesajı veren Yarımağan, 2008'den 2009'da devreden öğrenci sayısının çok azaldığını belirterek şöyle konuştu: "2008'de ön lisans baraj puanını 160'tan 145'e, lisans puanını 185'den 165'e düşürdük. Bu durum binlerce öğrencinin üniversiteye girmesinin yolunu açtı. Ayrıca yeni açılan üniversiteler ve artırdığımız kontenjanlar sayesinde, geçmiş yıllardan dışarda kalan, üniversiteye giremeyen öğrenci sayısı hayli azaldı. Liselerin dört yıla çıkarılması nedeniyle bu yıl liselerden mezun olacak öğrenci sayımız 150 bin civarında olacak. Ayrıca 4 yıllık liselere eklenen dersler ve ders içerikleri bu öğrencileri diğer öğrenciler karşısında şanslı hale getirmiştir. Sonuçta bu yıl ÖSS'ye girecek olan öğrenci sayımızın 1 milyon 100 bin kişi olacağını tahmin ediyorum. Yapılacak artışlarla kontenjanların 600 bin civarında olacağını düşünürsek, bu yıl sınava giren her iki öğrenciden biri, bir bölüme yerleşecek."

ÇALIŞMALAR SON AŞAMADA

Meslek lisesi mezunlarının katsayı mağduriyetlerinin giderilmesi için YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortak çalışma yaptıklarını belirten ÖSYM Başkanı Yarımağan, hazırlıkların artık son aşamaya geldiğini belirtti. Yarımağan şöyle konuştu: "Bu konuda açıklama yapma yetkisi YÖK'te olduğu için bir şey söylemek istemiyorum. Yapılan çalışmalarda çeşitli kurumlardan gelen öneriler değerlendiriliyor. Benim kanaatime göre meslek lisesi mezunlarının, kendi branşlarındaki üniversiteleri tercih etmeleri halinde katsayı mağduru olmaktan kurtarılacakları bir formül konusunda fikir birliğine varılmış durumda. Meslek liselerinde yeterli dersleri alamayan öğrencilerin yetiştirilmesi içinse, üniversitelerde bu derslerin okutulması düşünülüyor. Bu açıklamaların ocak ayının ilk haftası yapılacağını düşünüyorum."

SORU SAYISI DEĞİŞTİ

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Uğur Dershaneleri ÖSS Koordinatörü Turgay Polat da, liselerin dört yıla çıkarılmasının ve konulan yeni dersler ile değiştirilen müfredatların bu yıl liselerden mezun olan öğrencilere büyük avantaj sağladığını belirterek şu bilgileri verdi: "2009 yılında yapılacak olan ÖSS'de soru sayıları ve ders içerikleri konusunda çeşitli değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler MEB'in liseleri dört yıla çıkarması ve değişen ders içerikleri sonucunda yapılmıştır. ÖSYM yaptığı bu değişiklik sonucunda hem testlerin soru sayılarında hem de içeriklerinde değişikliğe gitti. Ancak en önemli ve gizli değişiklik eklenen dersler ve bu derslerin içerikleri konusunda olmuştur. Bu da 2009 yılı öncesinde mezun olan öğrencilerin 4 yeni dersi yeniden öğrenmelerini gerektirmektedir."

3 YILLIK MEZUN DEZAVANTAJLI

Uğur Dershaneleri ÖSS Koordinatörü Turgay Polat değişiklerle ilgili şu bilgiyi verdi: Yeni ders tanımları da yapılmıştır. Bu dersler 4 yıllık liseye geçmeden önce mezun olan öğrencilere, bu dersleri görmedikleri için bir dezavantaj olacaktır. Yapılan değişikliğin belki de en önemlilerinden biri, Psikoloji sorularının Edsos testinden çıkarılıp Sos-2 testinin kapsamı içinde alınması. Analitik Geometri dersi görmemiş ya da görse bile nasıl olsa soru gelmeyecek düşüncesiyle derse ilgi göstermemiş mezun öğrencilerin daha fazla sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum. 3 yıllık lise mezunları dezavantajlıdır. Coğrafya, dil ve anlatım, çağdaş Türk ve dünya tarihi ve analitik geometri dersleri ile ilk kez tanışmışlardır.

YÖK Başkanı Özcan: Omurgamız değişecek

1981'de kurulan ve bugüne kadar teşkilat kanunu değiştirilmeyen Yükseköğretim Kurulu (YÖK); BDDK, SPK gibi uzman yardımcısı çalıştıracak bir üst kurul olmak için harekete geçti. En eski üst kurullardan biri olduklarını belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, SPK, BDDK gibi olmak istediklerini belirterek şöyle konuştu: Bu kurumlar kuruldukları günden bu yana birden fazla değişiklik yaptı. Biz hiç yapmadık. Yaptığımız işe uyan bir yapı kurmak, çalışan kalitesini yükseltmek bunun için omurgamızı değiştirmek istiyoruz. En önemlisi uzman alımı." Çalışmanın bir ay içinde tamamlanması ve ardından ilgili kurumlara gönderilmesi bekleniyor. Çalışmaya göre YÖK'te artık işlevsiz bulunan daire başkanlıkları kapatılacak.

Bu haber toplam 3555 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum