1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. 15 tatilde çocuğunuzu ikinci döneme hazırlayın

15 tatilde çocuğunuzu ikinci döneme hazırlayın

Çocuklar 15 tatili birinci dönemde gösterdikleri performansın bir ödülü olarak görürler

A+A-

ZAMAN - İlk ve ortaöğretim kurumlarının iki dönem arasında yaptığı ve genelde 15-20 gün süren ara tatili iple çeken çocuklar, bu tatil dönemini; bir dönem boyunca eğitim ve öğretim adına sergilemiş oldukları performansların sonucunda elde ettikleri bir dinlenme süreci olarak görürler.

Çocuklar bu dönemde sabahlara kadar televizyon seyretme, odasına kapanıp bilgisayar oyunları oynama, gezme vb. eğlenme planları yapadururken, anne ve babalar da endişelenerek çocuklarının bu tatil dönemini boş geçirmemesi adına neler yapabilirim gibi düşünceler içerisindedir. İş bu düşüncelere kalınca anne ve baba ile çocuklar arasında gerginlikler yaşanmakta ve tatil zehir bir hal alabilmektedir!

Ara tatil nasıl verimli hale gelir?

Yarıyıl tatilinde amaç, bu süreyi en etkin ve en verimli şekilde değerlendirme fikri olmalı.

Çocuğun bir dönem boyunca hayalini kurduğu dinlenme ve eğlenme planları ile ebeveyninin "boş kalmasın, ders çalışsın" düşünceleri çakışmamalı, akıllı bir tatil programıyla kriz aşılmalıdır.

Programda eğlenceye, gezmeye, dinlenmeye zaman ayrıldığı gibi, ilk yarıda işlenen derslerin genel bir tekrarına ve eksikliklerin giderilmesine de yer verilmeli.

Anne ve baba, alınan karnenin bir "ara karne" olduğuna ve "telafi şansı"nın bulunduğuna önce kendisi inanmalı, bu yönde çocuklarını destekleyip ikinci döneme yönelik motive edici konuşmalar yapmalıdır. Tersi bir tutum ve şiddete dönük davranış, çocuğun içe kapanma veya davranış bozukluklarına ve kendine zarar verebilecek davranışlara girmesine neden olabilir.

Büyük bir arzu ile tatili bekleyen çocuğa, "ders çalış", "neden çalışmıyorsun?", "senin dersin yok mu?" vb. cümleler kullanıp baskı yapılmamalı; bu durum anne-baba ve çocuk arasında olumsuz duygu ve gerginliklerin yaşanmasına neden olmamalıdır.

Ailece hazırladığınız tatil planında ders çalışma planı birinci hafta hafif, ikinci haftasında ise temponun biraz daha artırılmış olması iyi olur.

Çalışan anne ve babaların çocukları ile birlikte olabilmek için yıllık izinlerini mümkün oldukça bu dönemlerde kullanmaları, tatilin daha verimli hal almasına neden olacaktır. Birlikteliğinizi alışveriş merkezlerine, sinemaya, tiyatroya, büyüklerinin ziyaretlerine gitmekle ve spor yapmakla sağlayabilirsiniz.

Evde kalan çocuk, sıkıntısından vaktinin büyük bir kısmını internet ve istenmeyen televizyon programları karşısında geçirecektir. Havaların soğuk olması dışarı çıkmama olarak algılanmamalı. Çocuğun arkadaşları ile tehlike arz etmediği sürece dışarı çıkıp oynamasına, eğlenmesine fırsat verilmeli. * Psikolojik danışman


Anne-baba

olarak bizim

karnemiz nasıl?

Çocuklarımızın başarısı nasıl olursa olsun onlar bizim çocuklarımız ve bir ömür onlarla iletişim içinde olacağımızı unutmadan hareket etmeliyiz. Eğer çocuğumuzun ders başarısı ile ilgili sorunlar varsa atasözünde dediği gibi "İğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batıracağız". Önce çocuğumuzun başarısı için neler yaptığımızı düşünelim. İsterseniz birlikte şu sorulara cevaplar arayalım;

Çocuklarımızı okula gönderip, maddi ihtiyaçlarını karşılamanın yanında başarısı için neler yapıyoruz? Öncelikle çocuğumuza sıcak bir aile yuvası sağlayabildik mi?

Çocuğumuza ne kadar zaman ayırıyor, onunla ilgili ayrıntıları ne kadar biliyoruz? Çocuğumuzun arkadaşlarını tanımak için bir kahvaltı, akşam çayı vb. etkinlikler düzenledik mi?

Televizyon ve bilgisayardan uzak bir çalışma odası ya da imkanı sağlayabiliyor muyuz?

Dersleri ile ilgili sadece karnede mi bilgi sahibi oluyoruz, yoksa belli aralıklarla müdür yardımcısı, sınıf öğretmeni ve branş öğretmenleriyle görüşüyor muyuz?

Çocuğunuz yatılı kalıyorsa, belli aralıklarla etütlerine gidip, etütte ne ile uğraştığını inceleme fırsatınız oldu mu?

Bu soruları daha da çoğaltabiliriz. Bu soruların cevaplarına göre çocuklarımız şekillenecektir. Artık eğitim anlayışında "Eti senin kemiği benim" dönemi değil, "onlar her şeyiyle bizim" dönemi var. *

Bu haber toplam 2491 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum