1. HABERLER

  2. KONGRE-SEMİNER

  3. 13. Ulusal PDR Kongresi İzmir Selçuk'ta Yapıldı

13. Ulusal PDR Kongresi İzmir Selçuk'ta Yapıldı

Türk PDR-DER Başkanı Tuncay Ergene, İzmir'in Selçuk ilçesinde Sürmeli Otel'de başlayan 11. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Meslek Yasası"na vurgu yaptı.

A+A-

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Tuncay Ergene, meslek hakları ve yasal düzenlemelerle ilgili ciddi sıkıntıları bulunduğunu bildirdi.

Ergene, İzmir'in Selçuk ilçesinde Sürmeli Otel'de başlayan 11. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 1989 yılında kurulan derneklerinin bin 600 üye ve 11 şubesi bulunduğunu, 2013'teki 13. Dünya Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Kongresi'ni Türkiye'de gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini ifade etti.

Mesleklerine ilişkin toplumda giderek artan bir beklenti ve talebin söz konusu olduğunu ifade eden Ergene, "Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık terimi son derece tutmuştur. Fakat, meslek hakları ve yasal düzenlemelerle ilgili ciddi sıkıntılarımız bulunmaktadır. Fakat beraberce bunların üstesinden gelebileceğimiz öngörüsündeyim. Şu anda bir çatı altında bu kadar kişinin toplanmış olması ciddi bir enerjiye de işaret etmektedir. Bu kongre, son derece ümit vericidir" dedi.

Kongre Başkanı Prof. Dr. Kadir Aslan da modern bir toplum olmanın en önemli koşulunun, bilimin yöntemini ve ürünlerini bireylere kazandırmak olduğunu belirterek, bunun da hem bireyin modern bir yaşam sürmesini sağlayan, hem de toplumun sağlıklı gelişmesini ve sürekliliğini güvence altına alan, bilim bulgu ve tekniklerden yararlanan bir eğitim sistemini gerektirdiğini söyledi.

Aslan, böyle bir eğitim sisteminin başarıyla gerçekleştirilebilmesi için çok kompleks bir yapıya sahip olan insanın, psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerine gereksiniminin günümüzde olmazsa olmaz bir önem taşıdığını kaydetti.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Süleyman Doğan ise Türkiye'de psikolojik danışmanlık alanı ve mesleğinin rotasının gerektiği yönde ilerlemediğinin gözlemlendiğini öne sürerek, şöyle konuştu:

"Bu kongrede 'Psikolojik Danışma Becerileri', 'Psikolojik Danışma Uygulama Eğitimi' ve 'Süpervizyon' konularına ağırlık verilmiştir. Kongrede yer alan konferanslar, paneller ve çalışma grupları, kongrenin benimsediği temaya ve yüklendiği misyona uygun olarak titizlikle belirlenmiştir.

'Psikolojik Danışma Uygulama Eğitimi ve Süpervizyon' konusu, ülkemizde ilk kez bu panelde enine boyuna tartışılacaktır. 'Psikolojik Danışma ve Rehberlik Alanında Araştırma ve Yayın Yönelimi' konusu yine ilk kez bu panelde ayrıntılı olarak ele alınacaktır."

Konuşmaların ardından, 2011 Empati Ödülü'nü kazanan Hürriyet Gazetesi Yazarı Ayşe Arman adına Hürriyet Gazetesi Muhabiri Mete Tamer Omur'a ve Genç Araştırmacı Ödülü de Orta Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas'a ödül takdim edildi.

13 konu başlığı altında 216 sözlü bildiri, 6 poster bildiri, 7 konferans, 3 panel ve 11 çalışma grubunun yer aldığı kongre 5 Ekimde sona erecek. AA 

Bu haber toplam 4154 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.