1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. 125 üstün zekalı eğitime başladı

125 üstün zekalı eğitime başladı

Milli Eğitim Bakanlığının 1994 yılında pilot uygulama olarak Bartın'da başlattığı Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) geleceğin Einstein'larını yetiştiriyor.

A+A-

Konya'da geçen yıl 60 üstün zekalı öğrenciye destek eğitimi veren Konya BİLSEM bu yıl 125 öğrenciyi geleceğe hazırlıyor. Konya Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, zorunlu öğrenim çağındaki çocukların hiçbirini eğitim öğretim sı nırları dışında tutmadan, hepsine belli oranlarda eğitim vermeye çalıştıklarını söyledi.

Herhangi bir nedenle özrü olan veya özel eğitime muhtaç çocuklara eğitim imkanı tanıdıklarını ifade eden Şahin, "Bu çocukların yanında üstün zekalı çocuklarımız da var. Diğerlerinin arasında bunları gözardı etmemeliyiz. Bu nedenle 1994 yılında bu çocuklarımızla ilgili Bartın'da destek eğitimi verilmesi yönünde pilot bir çalışma başlatıldı" dedi.

Bartın'da başlatılan bu pilot eğitimin, aradan geçen zaman içinde boşa gitmediğinin ve böyle bir eğitim verilmesinin gerekliliğinin anlaşıldığını belirten Şahin, şunları kaydetti:
"Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde her ile en az bir BİLSEM açılması için faaliyet başlatıldı. Doğrusu böyle bir eğitimin verildiğini bir kaç ilde duyduğumuzda 'neden Konya'da da olmasın?' dedik. Muhacir Pazarı'nın güneyindeki bir binayı tahsis ederek, BİLSEM'i faaliyete geçirdik ve geçen yıl destek eğitimine başladık. Şu anda 125 üstün zekalı çocuğumuz burada eğitim görmekte. BİLSEM, örgün eğitim içerisinde ayrıca müstakil bir okul olmayıp, ilköğretim ve orta öğretim çağındaki üstün zekalı çocuklarımıza uzmanları nca verilen destek eğ itimidir."

Öğretmenler tarafından önerilen öğrencilerin çeşitli testlerden ge çtikten sonra BİLSEM'e kayıt yaptırabildiğini anlatan Şahin, her öğrencinin bu kurumda eğitim alamayacağını söyledi.
Şahin, öğrencilerin hem bireysel hem de grup testlerine tabi tutulduğunu ifade ederek, "BİLSEM'e devam edecek öğrencide üstün zekalı olma şartı aranıyor" dedi.

Alanında uzman bir komisyon tarafından öğrencilerin belirlendiğini vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:
"Burada birçok test uyguluyoruz. Bunlardan birisi de IQ testleri. Öğrencinin IQ'sunun en az 130 olması gerekiyor. IQ testleri yapıldıktan sonra diğer testlerde de yeterli olduğu belirlenen öğrenci BİLSEM'e alınıyor. BİLSEM'de görevli öğretmenler özenle seçiliyor. Üstün zekalı öğrenciler, uzmanlar tarafından çeşitli testlere tabi tutulduktan sonra seçilen, yüksek lisans veya doktora eğitimi almış üstün zekalı öğretmenler tarafından yetiştiriliyor. Burada geleceğin bilim adamlarını arıyoruz. Daha önceleri tespit edilememiş, ortaya çıkarılamamış hazineleri keşfediyoruz. Bunlar ehil ellerde eğitildikleri zaman geleceğin Albert Einstein'ları ülkeye kazandırılmış olacak."

Şahin, BİLSEM'de öğrencilere ilgi alanlarına, yeteneklerine göre destek eğitimi verdiklerini ifade ederek, "Kiminin müziğe, kiminin resime, kiminin el sanatlarına, kiminin bilime ilgisi oluyor. Her birine ilgi duydukları alanlarda eğitim veriliyor" şeklinde konuştu.

Taban sınıf olarak belirledikleri ilköğretim 3. sınıf öğrencilerin arasından üstün zekalıları seçtiklerini belirten Şahin, BİLSEM'de eğitimin orta öğretim son sınıfa kadar devam ettiğini kaydetti.

BİLSEM Merkez Müdürü Cüneyt Tüybek de BİLSEM'de okulların açık olduğu dönemde farklı gruplara cumartesi ve pazar günleri dahil her akşam mesai saatleri dışında eğitim verildiğini, bir grupta yer alan öğrencinin ise haftada 2 gün toplam 6 saat eğitim gördüğünü söyledi.

İlk başlayan öğrencileri uyum aşamasında eğitime tabi tuttuklarını ifade eden Tüybek, "Daha sonra ilerleyen dönemlerde öğrencileri destek eğitim programlarına aldıktan sonra iletişim becerileri, bireysel çalışma teknikleri, bilgisayar ve yabancı dil konularında eğitim veriliyor. Bu eğitim süresince yapılan gözlem ve değerlendirmeler neticesinde öğrencilerimizin kapasiteleri ön planda tutularak, onlara alanlar belirleniyor. Daha sonra da bu alanlar çerçevesinde özel eğitim veriliyor" dedi.

Türkçe öğretmeni Abdullah Harmancı ise üstün zekalı öğrencilere ders vermenin kendisi için büyük bir zevk olduğunu, Konya'nın en şanslı Türkçe öğretmenlerinden biri olduğunu düşündüğünü söyledi.

AA

Bu haber toplam 4057 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.